Bilderna från valrörelsen gynnade Alliansen

Publicerad: 21 september 2011, 13:06. Senast ändrad: 22 september 2011, 09:41

En suddig Lars Ohly eller en nedbruten Mona Sahlin. Så fick vi se våra partiledare porträtteras under valrörelsens sista månad.
Precis ett år efter valet 2010 presenteras en ny studie som har valt att fokusera enbart på bilderna i valrörelsen. Sammanlagt 408 bilder från Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet, Expressen och Aftonbladet har granskats av Camilla Björk och Charlotta Wadenbrant i magisteruppsatsen ”Bilder av valet”.
Bilderna visar att Alliansen gynnades av bildjournalistiken på de rödgrönas bekostnad. Även om författarna poängterar att bildmaterialet var mer objektivt än det skrivna materialet där Alliansen gynnades ännu mer. Expressen och Dagens Nyheter är mer gynnsamma mot Alliansen och ogynnsamma mot de rödgröna än vad Aftonbladet och Svenska Dagbladet är.

Ser liten eller ensam ut

Samtliga tidningar presenterar Fredrik Reinfeldt ur ett övervägande gynnsamt perspektiv. Han syns på många och stora bilder, ofta med Anders Borg eller hustrun Filippa och ofta med en positiv text.
Mona Sahlin däremot skildras ofta ogynnsamt av de fyra tidningarna. Hon befinner sig ofta på andra platser än de övriga partiledarna. Gärna i miljöer med många kvinnor eller invandrare. Hon placeras ofta långt bak i bild och ser på så sätt liten eller ensam ut.
Lars Ohly får på grund av sitt frieri i direktsänd tv ganska många bilder som kan betraktas som positiva eller gynnsamma. Och räddar upp de rödgrönas statistik lite. Annars är det vanligt att han står ute i periferin eller är suddig i tidningarnas bilder på de rödgröna.

Jenny Lindström
cathrine-sandqvist.jpg
Foto: Cathrine Sandqvist.
Beväpna dig med Flammans papperstidning

Prenumerera på Flamman

Chefredaktör och ansvarig utgivare: Jonas Thunberg | Webmaster: Cathrine Sandqvist | 08-650 80 10 | red@flamman.se | Kungsgatan 84, 112 27 Stockholm