Oberoende socialistisk grundad i Malmfälten 1906
 



Här finner du Flammans ledare, opinionsartiklar och krönikor av våra kolumnister.


2010-02-04 Afghanistansoldat: ”Vi borde aldrig ha varit där”

2010-02-04 Byggnadsordförande: Lysande, rödgröna!

2010-02-04 Spyker köper Saab

2010-02-04 Obama-författare i de rödgrönas kampanj

2010-02-04 Ungdomar ratar allianspartierna

2010-02-04 Internationellt register slag mot facket

2010-02-04 Närbild Peter Carlsson

2010-02-02 ”Fruktansvärt slöseri att skrota Saab”



2010-02-04 Självständighet mål på Afghanistankonferens

2010-02-04 Frankrike: Bakom Burkadebatten

2010-02-04 Vattennät och elektricitet återgår i kommunal ägo i Paris och flera europeiska städer

2010-02-04 ”På återseende, kamrat Zelaya”!


2010-02-08 Låt oss förbli varandras vänner

2010-02-04 Det amerikanska folkets historiker

2010-02-04 Hundra år av klasskamp och författarskap

2010-02-04 Med ofattbart mod



 


(2008-10-30)


”Vi varnade för krisen för flera år sedan”

Katrín Jakobsdóttir är viceordförande för Vänster-gröna på island. Hon påpekar att hennes parti i flera år har kommit med förslag för ekonomisk stabilitet. Foto: Vinstrihreyfingin.

Islands vänster har varnat för en annalkande kris i flera år. Ingen lyssnade. Men framöver kan politiken förhoppningsvis ändras mot välfärd och trygghet.
Det säger Katrín Jakobsdóttir, viceordförande för Vänster-gröna på Island.


– De nordiska länderna är våra närmaste allierade och det råder ingen tvekan om att det skulle vara bäst om Island fick hjälp från andra nordiska vänner i stället för Ryssland eller IMF, säger Katrín Jakobsdóttir.
Island, den lilla ön med en befolkning stor som Jönköpings läns och med sin vulkaniska mark, har ett stabilt politiskt styre i parlamentet och obegränsade mängder energi att utvinna ur marken. Trots det föll landet kanske allra hårdast i den rika världen, då den ekonomiska krisen bröt ut.

Oro för dold rysk agenda
Vänster-gröna rörelsen på Island fick i valet 2007 nio mandat (ungefär 14 procent). Nu regerar en koalitionsregering med stor majoritet, 43 av 63 mandat, bestående av det högerkonservativa Oberoende partiet och Alliansen, socialdemokratisk. Vänster-gröna har inget direkt inflytande på regeringen, men leder oppositionen som det största oppositionspartiet.
Katrín Jakobsdóttir är Vänster-grönas vice ordförande och har suttit i Alltinget sedan 2007. Flamman skickade henne några mejlfrågor om Islands situation under krisen.
Islands bankkollaps hanterades genom statliga övertaganden. Ryssland gick ut i ett tidigt skede och beviljade stora lån. Veckan därpå kom svaret från IMF, Storbritannien och de nordiska länderna, som också sade sig vilja hjälpa Island.
– Vissa islänningar oroar sig nu för att ryssarna har en dold agenda på grund av det stora ekonomiska stödet till Island, och frågar sig om ryssarna försöker utöka sin politiska inflytande i denna del av världen, det vill säga om Island bara är en bricka i ett större politiskt spel, säger Katrín Jakobsdóttir.

Grannländer bättre än IMF
Katrín Jakobsdóttir tror inte att Storbritannien kommer att bidra med någon finansiell hjälp, utöver lån så att isländska centralbanken kan betala tillbaka vad den är skyldig för Icesave-medlen.
Bakgrunden är att Island frös låntagarnas tillgångar, vilket drabbade många brittiska kommuner och institutioner, som till exempel Cambridge. Då ställde Storbritannien krav på Landsbankinn vilket drabbade även bland annat Kaupthing som dittills hade ansetts som den mest stabila.
Enligt Jakobsdóttir innebar det kollaps för 85 procent av Island banksystem under en enda vecka, med katastrofala följder.
IMF är synnerligen kontroversiellt med sin historia i Sydamerika och Asien, enligt Katrín Jakobsdóttir.
– Många islänningar skulle verkligen föredra hjälp från de nordiska länderna framför hjälpen från IMF eller ryssarna. Vänster-grönas ordförande, Steingrímur J. Sigfússon, skrev faktiskt ett öppet brev i norska Aftenposten till den norska regeringen och bad det norska folket om hjälp.

Vänster-gröna har varnat
Katrín Jakobsdóttir menar att man inom Vänster-gröna har sett varningstecken sedan länge, på en annalkande kris.
– Sedan 2004 har vi drivit förslag på åtgärder som borde ha vidtagits för att säkra ekonomisk stabilitet i Island. Men vi har ansetts för ”negativa” och som motståndare till rika, det vill säga som gammalmodiga socialister.
– Problemet på Island var delvis förutsägbart, eftersom den ekonomiska tillväxten till stor del har eldats på med lån, säger Katrín Jakobsdóttir. Isländska företag, familjer och samhällen står i stor skuld. Samtidigt har vår finansiella sektor vuxit enormt och har blivit 10-12 gånger större än statsbudgeten.
– Kanske inser inte alla i de nordiska länderna detta, men den generella inställningen här på Island har på många sätt varit mer höger och nyliberal än i de andra nordiska länderna, så vår kritik har inte alltid varit välkommen.
– Jag har en känsla av att detta kommer att ändras och att den politiska diskursen växlar – förhoppningsvis kommer fler människor att inse att framtiden för Island bör baseras på den nordiska välfärdsmodellen, jämlikhet och hållbar utveckling. Självklart kommer center-högerns politiker försöka att dra uppmärksamheten från de verkliga frågorna – och försöka att bevara isländsk kapitalism med hjälp av utländska institutioner såsom IMF och EU. Ändå är förändringen i det isländska samhället fundamental och kommer inte att enkelt motverkas.

Borde ha varit på sin vakt
– Situationen på Island är fortfarande mycket ömtålig och många frågor är obesvarade, menar Katrín Jakobsdóttir. Storbritannien använde sin Akt mot terrorism för att frysa alla tillgångar i isländska banker och Storbritannien har kommit med ett stort krav på isländska staten, att den isländska befolkningen ska betala alla skulder från isländska banker i Storbritannien. Många islänningar menar att det har orsakat stor skada till många företag som inte hade gjort något fel och, dessutom, gjorde det ännu svårare för Island att klara sig och leva upp till sina skyldigheter. Om vi går alla krav från Storbritannien till mötes, skulle det troligen ta många generationer islänningar att betala notan. Kanske borde den brittiska finansinspektionen ha varit mer på sin vakt för att skydda sina medborgare, på samma sätt som Islands regering borde ha varit.

Förhoppningsvis något att lära
– Denna ekonomiska konflikt mellan Island och Storbritannien, är en mycket allvarlig sak och det finns många saker som är ganska svåra att utvärdera, till exempel exproprieringen av Kaupthing bank. Många ekonomer har hävdat att Kaupthing var starkt och att bara de oerhörda åtgärderna från den brittiska regeringen förstörde dess chanser att ta sig igenom krisen. Detta skulle ha gjort en enorm skillnad för oss islänningar.
– Jag anser att det är uppenbart att många misstag har begåtts, både av isländska cent-ralbanken, finansinspektionen och den isländska regeringen, men förhoppningsvis kan vi lära oss något av detta. I det avseendet tror jag att Islands folk kan lära en hel del från Norge och Sverige som har haft svårigheter, men har rest sig och kommit starkare ur dem.
– Samtidigt ska vi inte glömma att hela världen är inne i en finansiell kris nu. Stora starka stater som USA och Storbritannien har problem, men Island har drabbats hårdare än de flesta.

 
Polen: Kraftigt sänkta pensioner till före detta säkerhetspoliser
(2010-02-09 12:42)
Pensionerna sänks kraftigt för tiotusentals personer i Polen som tidigare arbetade inom säkerhetspolisen och som tjänstemän under kommunisttiden. Liknande krav förs nu fram i flera länder i Östeuropa.

Chile: Högerns återkomst oroar fackföreningar
(2010-02-09 12:39)
Nyligen valdes högermannen och miljardären Sebastián Piñera som ny president i Chile. Fackföreningar och ickestatliga organisationer befarar att det kan innebära ett bakslag för sociala satsningar och utökad arbetsrätt.

Sri Lankas regering försvarar internering av misstänkta rebeller
(2010-02-09 12:35)
Människorättsorganisationen HRW anklagar i en ny rapport Sri Lankas myndigheter för att under lång tid ha hållit närmare 11 000 tamiler gripna utan godtagbara skäl. Regeringen på Sri Lanka avvisar dock anklagelserna om att de misstänkta rebellerna skulle hållas isolerade för omvärlden på oskäliga grunder.

Ugandas homosexuella fruktar för sina liv
(2010-02-09 12:32)
Ledande politiker och kyrkoledare i Uganda har på senare tid förenats i en hätsk kampanj mot homosexualitet. Landets homosexuella fruktar nu för sina liv.

Renande mineral kan bli Kubas nya export
(2010-02-09 12:29)
Kuba kan komma att utöka brytningen av landets stora fyndigheter av mineralet zeolit. Den vulkaniska bergarten har förunderliga egenskaper och förutspås spela en viktig roll för en klimatvänlig och hållbar utveckling.

Kinesiska protester mot amerikansk vapenförsäljning till Taiwan
(2010-02-09 12:26)
Relationerna mellan Kina och USA är fortsatt ansträngda. Kina hotar nu med att införa sanktioner mot amerikanska företag som säljer vapen till Taiwan.

Jordanien kritiseras för återkallanden av palestiniers medborgarskap
(2010-02-09 12:23)
Jordanien har på senare år återkallat tusentals palestiniers medborgarskap i kungadömet. Det uppger människorättsorganisationen Human Rights Watch i en ny rapport som riktar hård kritik mot de jordanska myndigheternas agerande.

Mobilapplikation för migranter utvecklas i USA
(2010-02-09 12:19)
En ny mobilapplikation, som ska hjälpa migranter att navigera genom ökentrakter vid gränsen mellan Mexiko och USA, har väckt debatt i USA.

Ivar Lo-pris till Anna Jörgensdotter
(2010-02-02 13:08)
Fackföreningsrörelsens Ivar Lo-pris år 2010 på 125 000 kronor tilldelas Anna Jörgensdotter.

Film om FARC-gerillan
(2010-02-02 11:37)
En film om FARC i Colombia, som vill ”motbevisa lögner om gerillan” visas den 19 februari på ABF-huset i Stockholm.