
(2006-04-27)
Det är mindre än ett halvår till valet. Ställningen mellan de politiska blocken väger i nuläget jämnt. Borgerligheten har tappat till förmån för socialdemokraterna och dess samarbetspartier v och mp. Inom det socialistiska blocket har sossarna i sin tur tappat röster till vänstern och de gröna. Det kommer att bli en strid över mållinjen. Det gäller att vi vinner den. Grundläggande rättigheter står på spel.
Rättigheter som riskerar att konkurrensutsättas och privatiseras med en borgerlig regering. Det ”nya arbetarpartiet” moderaterna har, tillsammans med sina allierade, många förändringar på gång, som på sikt kommer att strypa den fackliga styrkan. Lönesänkaralliansen vill bland annat:
• Höja avgiften i a-kassan med upp till 300 kronor
per månad.
• Slopa avdragsrätten för avgift till a-kassan.
• Slopa avdragsrätten för fackavgiften.
• Sänka ersättningsnivån från a-kassan till
65 procent.
• Att den arbetslöse ska tvingas ta jobb till 80,
istället för 90 procent, av dagpenningen.
Förslagen slår mot hjärtat av fackföreningsrörelsen och den fackliga a-kassan. De framställer arbetslösheten som ett individuellt problem som i grunden beror på att människor är lata och lever för gott på a-kassa. De arbetslösa pressas mot fattigdom och tvingas ta jobb med löner långt under de framförhandlade avtalen. Samtidigt minskas antalet medlemmar i facket drastiskt med orimligt dyra fackavgifter. Borgerligheten vill strypa facket långsamt och berövar med sina förslag alla anställda möjligheten att försvara sina kollektivavtal och sina lagstadgade rättigheter. Resultatet blir ytterligare maktförskjutning till arbetsgivarnas fördel kontra ett underbetalt tjänsteproletariat.
Detta har vi fem månader på oss att förhindra. Låt Första maj bli starten för den gemensamma kampen mot borgerligheten och dess försämringar av arbetsrätten. Gå ut på gator och torg och demonstrera. Kamp lönar sig!
Kvinnopolitisk sekreterare för Vänsterpartiet

(2006-11-23 ) Snållänningen
(2008-10-30 ) Om EU är svaret – vilka frågor har vi då ställt?
(2009-02-19 ) Om detta måste EU-valrörelsen handla
(2009-04-09 ) Vänstern talar torrt om siffror och fakta
(2009-05-28 ) Låt inte högern härja fritt i EU
(2009-07-23 ) Moonwalk på nytt sätt
(2009-09-17 ) Skapa förutsättningar för jämställd ekonomi
(2009-10-15 ) Ge dem ingen arena!
(2009-12-17 ) Sätt mänskligheten i KBT-terapi

Henning Süssner
Mattias Håkansson
Daniel Olsson
Lena Malmberg
Jonas Thunberg
Linnea Nilsson
Daniel Reichberg
Aron Etzler
America Vera-Zavala
Jörn Svensson
Jonas Sjöstedt
Dick Emanuelsson
Olle Sahlstöm
Ali Esbati
Lena Gunnarsson
Jesper Weithz
Ann-Charlott Altstadt
Josefin Brink
Margareta Zetterström
Lena Kallenberg
Seluah Alsaati
Ingrid Fiskaa
Gregor Flakierski
Emil Schön
Erik Berg
Anne-Li Lehnberg
Doktor Gormander
Ekim Caglar
Åke Wilén
Ali Esbati
America Vera-Zavala
Ann Charlott Altstadt
Ann Charlotte Altstadt
Ann-Charlott Altstadt
Ann-Charlotte Altstadt
Aron Etzler
Doktor Gormander
Doktor Gormander
Doktor Gormander
Doktor Gormander
Doktor Gormander
doktor.gormander@telia.com
Doktor Gormander
Elov Larsson
Erik Berg
Erik Wijk
Gregor Flakierski
Hanna Löfqvist
Hanna Löfqvist
Helena Molin
Jörn Svensson
Jan Myrdal
Johan Lönnroth
Johan Lönnroth
Jonas Sjöstedt
Josefin Brink
Kalle Holmqvist
Kalle Larsson
Kerstin Eldh
Kristoffer Larsson
Lena Gunnarsson
Ludvig Rasmusson
Ludvig Rasmusson
Margareta Zetterström
Maria Hamberg
Nazli Uzunel
Noel Edling
Ryska Posten
Sara Mohammadi
Sara Mohammadi
Spets
Stig Henriksson
Stig Henriksson
|