Efter inläggen om att ”använda palestinier som gödsel” körde den 68-årige entreprenören in i en Palestinademonstration. Nu åtalas han för försök till misshandel med hatmotiv.
I augusti förra året körde en man i 60-årsåldern in sin bil i en Palestinademonstration i Borås. Nu åtalas han för försök till grov misshandel mot samtliga deltagare i demonstrationen, samt hets mot folkgrupp.
– Utredningen visar att motivet för brottet har varit att kränka palestinier som grupp vilket är en försvårande omständighet, säger senior åklagare Carolyn Westeröd i ett pressmeddelande.
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Bilattacken skedde under en propalestinsk demonstration ordnad av gruppen Palestinian Vision Society. Vittnen på platsen beskrev hur en röd personbil körde in i folkmassan, backade och ”tog sats” för att köra in igen. Två personer skadades lindrigt. En av dem, Mohamed Karaz, sade till Flamman vid tillfället att mannen körde ”fram och tillbaka”.
– När han kör mot folket så stoppar han inte.
Även vittnet Stina Kajaso talade med Flamman vid tillfället, och sade att hennes första tanke var att ”det här är någon terrorgrej”. Hon säger att hon är glad att mannen nu åtalas, men är samtidigt kritisk mot utredningen.
– Jag trodde verkligen inte det, i och med att hela resan varit så konstig. De har sjabblat bort våra förhör, det var vi själva som behövde kolla upp honom, polisen var inte där och deras första uttalande efter händelsen var att det var vårt fel.
– Det som gör mig lättad är att vi just nu ser demonstranter runtom i Europa och USA bli slagna, fängslade och utvisade. Därför tycker jag det är symboliskt viktigt att ett åtal väcks. Det visar att vi fortfarande har ett juridiskt system som tar detta på allvar.
I ett annat inlägg uppmanade mannen Israels militär att ’slakta på’
Mannen som körde bilen är en egenföretagare från Vetlanda, som drivit ett eget företag inom möbeltillverkning sedan 1983. Hans produkter har sålts i hundratusentals exemplar, och omnämnts i New York Times.
Entreprenören utreddes ursprungligen för vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada – en rubricering som senare ändrades till försök till grov misshandel med hatbrottsmotiv.
Detta efter att Flamman kunnat visa att mannen skrivit och delat grovt rasistiska inlägg riktade mot just palestinier, där han bland annat föreslår att ”slå ihjäl skiten och använda som gödsel”. I ett annat inlägg uppmanade mannen Israels militär att ”slakta på”, med tillägget att ”palestinier är bäst döda”. Ytterligare ett inlägg lyder ”en bra muslim är en död muslim”. För bland annat dessa inlägg åtalas han nu för hets mot folkgrupp.
På mannens Facebookprofil hade han även delat en video på klimatgruppen Återställ våtmarker, med kommentaren ”kör över vänsterskiten”.
Själv hävdade mannen att demonstranterna attackerat honom med basebollträ och skurit upp hans däck med en kniv.
– Hade inte vi kört därifrån så hade vi förmodligen varit döda i dag, hävdade han i den SD-nära Youtubekanalen Riks, och beskrev det som en ”Hamasdemonstration”.
– De är ju nazister, de är utbildade av Hitler.
Mannen upprättade en egen anmälan om misshandel och skadegörelse, vilken emellertid inte ledde till någon misstanke om brott.