SAN SEBASTIAN. I början av denna månad sade den väpnade baskiska organisationen ETA upp sin ensidiga vapenvila. I ett aggressivt uttalande varslade ETA för att ta upp kampen ”på alla fronter”.
Enligt organisationen saknades ”minimiförutsättningarna för att påbörja en förhandlingsprocess”. Regeringen anklagades för att ha svarat på vänsternationationalisternas fredsinviter med ”gripanden, tortyr och repression”.
Enligt uppgifter i den baskiska tidningen Gara har den baskiska vänstern, som sägs vara ETA:s politiska gren, så sent som i slutet av maj försökt få den spanska regeringen att göra några politiska medgivanden för att rädda fredsprocessen. Representanter för det förbjudna vänsterpartiet Batasuna diskuterade med regeringsombud, parallelt pågick tydligen också samtal mellan ETA och regeringen i Madrid. Men förhandlingarna avbröts utan resultat.
PSOE:s problem är att fredssamtalen attackerats från två sidor. Å ena sidan motsätter sig högerpartiet PP mot alla fredsplaner, å andra sidan är också PSOE splittrat i frågan. I bakgrunden hägrar risken att förlora nästa parlamentsvalet i mars 2008 mot högern.
Fredsprocessen saboteras
PP har också mycket inflytande inom rättsväsendet, vilket har använts för att sabotera fredsprocessen. Sålunda greps ordföranden för Batasuna, Arnaldo Otegi, bara några dagar efter att ETA hade utlyst vapenvilan i fjol. Han dömdes för att ha hållit ett tal på en manifestation till minne av en f d ETA-medlem som år 1978 mördades av dödsbrigader. Men i fjol släpptes Otegi efter en kort tid, och Spaniens statsminister Zapatero kallade honom en ”fredens man”. Men nu ska Otegi sitta av sitt femtonmånaders straff för ”hyllande av ETA”.
Ralf Streck