Opinion 05 juli, 2006

För övrigt…

… är jag väl en ganska genomsnittlig konsument. Kanske något mer kritisk.
Såhär efter några års utvärdering, har jag en teori om hur det låter på några företag, när produktutvecklingsavdelningen har möte med marknadsföringsavdelningen.

På mejeriet:
– Jag har världens idé – vi utvecklar en jättegod SMAKSATT filmjölk. Yoghurt finns ju, men filmjölk kommer folk verkligen att märka. En jordgusbbsfil med RIKTIGA jordgubbsbitar, inte bara slaskig rosa färg med smakämne. Folk kommer vänja sig vid att alltid köpa jordgubbsfil och ingenting annat till frukost. – Sen då? – Ja sen smyger vi gradvis bort de fina jordgubbarna och ersätter med andra- eller tredjesortering. Till slut behöver vi inte bekosta annat än rosa färg och smakämne. Alla kommer att fortsätta tycka att jordgubbsfilen är super, på ren rutin.

På läskfabriken:
– Vår populära dryck utan kolsyra är för barnslig. Vi ska göra större flaskor – 60 cl – och mer vuxna smaker. – Vuxna smaker? – Ja, som LIME, eller KAKTUS, nej förresten, CACTUS. Och så vidare. Mycket smak, autentisk smak, och inte så sött. – Sen då? – Ja sen när folk har vant sig vid hur fräscha och vuxna drycker vi har, då ersätter vi gradvis den dyra frukten med den vanliga citronsyran, färgämne och massa socker. Folk kommer fortsätta tycka att det är vuxet och fräscht.

På kosmetikaföretaget:
– Folk köper för lite. Vi uppfinner en helt ny hudkräm, en tjock och krämig, och kallar den KROPPSSMÖR. – Kroppssmör? – Ja, det passar jättebra för dem som tycker att vanliga, rinniga hudkrämen inte räcker till. – Sen då? – Sen, när folk har vant sig vid hur drygt och tjockt det här kroppssmöret är, då tunnar vi ut det gradvis. Ingen märker nåt, för ingen kommer att minnas exakt hur tjockt det var från början. – Kroppssmör? – Nej, BODY BUTTER!
Genialt va?