HENDAYE I lördags gick tiotusentals människor i spanska Bilbao och franska Bayonne ut på gatan för att protestera mot HZ-förbudet. Det var den nya socialistiska regeringen i Madrid som hade begärt förbudet. Den nya spanska regeringen hade på sitt första sammanträde inom ramen för den spanska ”anti-terroralliansen” enats med det största oppositionspartiet, det konservativa folkpartiet (PP), att inleda ett förbudsförfarande mot HZ. Enligt riksåklagaren Cándido Conde-Pumpido gjordes bara ”ett enkelt namnbyte” för att fortsätta partiet Batasunas illegala verksamhet. Domarna i Madrid anslöt sig till åklagarens uppfattning och annulerade HZ:s vallista.
Batasuna förbjöds i fjol på grundval av en nyskapad vallag, därför att partiet vägrade att fördöma den väpnade baskiska separatistorganisationen ETA. Författningsdomarna följde regeringens argument och förklarade att ”det finns en gemensam strategi, som leds av terrorgruppen ETA och ledarna för förbjudna partier”.
Koldo Gorostiaga, representant för Batasuna och sedan 1999 ledamot i EU-parlamentet för vänsteralliansen Euskal Herritarrok (EH), avfärdar sådana anklagelser. Han förnekar också att Batasuna skulle stå bakom HZ.
Även Euskal Herritarrok förbjöds i Spanien och står liksom Batasuna på EU:s lista över terrororganisationer.
Det har emellertid inte ställt till problem för honom i Strasbourg och Bryssel.
– De förbjuder politiska åsikter, menar Gorostiaga. Egentligen borde detta leda till att Spanien utesluts ur EU, därför att det innebär ett brott mot den europeiska konventionen.
– Partiförbuden är bara reklam för ETA, fortsätter EU-parlamentarikern. Men den baskiska vänstern låter sig inte trängas in i illegaliteten.