– Jag har bett några personer att vänta med att skriva under uppropet, säger Carmen Becker, professor i religionshistoria.
Ramis Örlü, professor i strömningsmekanik vid norska Oslomet, stämmer in.
– Jag har också sagt åt vissa att inte skriva under, på grund av deras kontrakt eller migrationsstatus.
De är två av medlemmarna i det kollektiv som under gårdagen lanserade ett öppet brev i protest mot den tyska akademins tystnad om Israels brutala ockupation av Gaza. I skrivande stund har namnlistan undertecknats av nästan 200 akademiker vid tyska universitet, många av dem med tunga professorstitlar.
i Berlin kan du inte ens hålla i ett sådant seminarium, då kliver rektorerna in och stoppar det.
– Vad vi säger är ”inte i vårt namn”, säger Carmen Becker.
Undertecknarna försäkrar att de ”samvetsgrant vägrar att samarbeta med den israeliska staten och israeliska institutioner som är medskyldiga till illegal ockupation, apartheid, folkmord och andra brott mot internationell rätt.”
Det tyska uppropet bygger till stor del på en svensk förlaga: Uppsaladeklarationen, som lanserades i maj i år.
– Att de här personerna tar det steget är otroligt modigt. De tar en stor personlig risk, säger historikern Petter Hellström, en av initiativtagarna till det svenska uppropet.
– Många forskare i Tyskland har förlorat sina jobb efter att de kritiserat Israel. I vissa delrepubliker behandlar man nämligen kritik av staten Israel som ett antisemitiskt hatbrott, och då kan man inte vara kvar på sin tjänst.
Han säger att medan det svenska uppropet dominerades av doktorander och akademiker med osäker anställning så har många av de tyska undertecknarna betydligt tyngre poster.
– Deras lista har nästan bara fast anställda, för det är bara de som vågar. Jag har pratat med flera vänner i Tyskland som går i demonstrationer varje vecka, men de vågar inte skriva under.
Carmen Becker berättar att hon är den enda på sitt universitet i nordtyska Hannover som hållit föreläsningar för de propalestinska studentrörelsen.
Läs mer
– Jag har fått varningar från universitetet om att jag borde vara mer försiktig, och folk har talat bakom min rygg om att jag skulle vara en antisemit. Men i Berlin kan du inte ens hålla i ett sådant seminarium, då kliver rektorerna in och stoppar det.
Ramis Örlü berättar att flera akademiker på ett tyskt universitet hängdes ut i tidningen Bild, efter att ha undertecknat ett upprop om yttrandefrihet för studentrörelsen.
– Då tar det här uppropet mycket starkare ställning. Jag förutsätter att de som skrivit under här är medvetna om att det kan få konsekvenser. Men efter nästan två år av medbrottslighet från våra universitet finns det ett val mellan att antingen fortsätta vara tyst eller att ha samvetet kvar.
Sedan Uppsaladeklarationen lanserades har även israeliska akademiker skrivit ett öppet brev i protest mot landets brutala ockupation av Gaza, där undertecknarna uppmanade sina kollegor att ”mobilisera den israeliska akademins fulla vikt” för att få regeringen att stoppa kriget. Carmen Becker tror inte att ett avbrutet samarbete med europeiska länder innebär ett hot mot deras ansträngningar.
– De israeliska akademiker jag har kontakt med säger att de behöver den här pressen utifrån, säger hon till Flamman.
– Vi ser dem som allierade i en gemensam kamp. Jag tror inte att det vi gör försvagar dem, tvärtom stärker det dem. Även om de argumenterar mot kriget på grund av att det skadar Israels internationella rykte stöttar jag dem. Jag är inte intresserad av deras specifika åsikter eller ideologier, jag är intresserad av verklig förändring.
Tyskland har långtgående forskningssamarbeten med Israel, och flera universitet samarbetar med institutioner som Hebreiska universitetet, som ligger på illegalt ockuperad palestinsk mark, och Weizmanninstitutet som står nära försvarsindustrin.
Vi ropar inte efter revolution, vi bara pekar ut det faktum att Israel bryter mot internationella lagar
När EU-kommissionen i veckan lade fram ett förslag om att delvis blockera Israels tillgång till det gemensamma forskningssamarbetet Horizon Europe lade Tyskland in sitt veto.
De båda tyska akademikerna säger att de uttryckligen uppmanar att inte bryta banden med individuella forskare, utan att uppropet fokuserar på just samarbete med institutionerna.
– Det handlar inte om att avbryta samarbetet med folk på grund av deras identitet, säger Ramis Örlü.
– Vi har flera judiska och israeliska forskare som skrivit under eller stöttar uppropet. Det handlar snarare om institutionella avtal och projekt. Vi vill skicka en signal om att något måste förändras.
Carmen Becker håller med.
– Vi ropar inte efter revolution, vi bara pekar ut det faktum att Israel bryter mot internationella lagar. Det finns trots allt ingen anledning att ett land ska kunna genomföra ett folkmord i tysthet.