Gaddafi vill stoppa striderna i Libyen och inleda fredssamtal med rebellerna. Det uppger Sydafrikas president Jacob Zuma efter ett möte med Libyens ledare. Rebellerna avvisar dock planen. Zuma, som på måndagen mötte Muammar Gaddafi på hemlig ort, meddelade att Libyens ledare sagt sig vara villig att gå med på Afrikanska unionens initiativ till vapenvila, vilket skulle innebära ett slut på Natos flyganfall.
Zuma uppgav inte om Gaddafi sagt sig vara redo att avgå, vilket är ett viktigt krav från rebellerna.
I april ledde Jacob Zuma en delegation från Afrikanska unionen som presenterade ett förslag på vapenvila. Då meddelade Gaddafi att han skulle acceptera förslaget men valde sedan att nonchalera det och återuppta striderna.
Rebellerna uppger dock att de inte är villiga att gå med på uppgörelsen och avvisar Afrikanska unionens plan för vapenvila.
– Vi avvisar den helt. Vi betraktar det inte som ett politiskt initiativ. Det är bara något som Gaddafi vill tillkännage för att kunna hålla sig kvar vid makten, säger rebellernas utrikesminister i Benghazi, Fathi Baja.
Idris Traina, som också tillhör den libyska oppositionen, säger att det inte framkommit något nytt vid det senaste mötet mellan Jacob Zuma och Muammar Gaddafi.
– Vi har upprepade gånger hört det talas om vapenvila men Nationella övergångsrådet och det libyska folket har avvisat dessa förslag tidigare och avvisar förslagen nu också.
I samband med mötet mellan Zuma och Gaddafi i Libyen kom rapporter om avhopp från Gaddafis armé. Åtta ledande libyska militärer höll en presskonferens i Italien på måndagen där de meddelade att 120 befäl och soldater lämnat Gaddafis trupper de senaste dagarna.