Vi kan instämma med Robert Zackrisson (Flamman 22/8) om att koldioxidransonering kan vara användbart i klimatarbetet. Det är därför vi har motionerat om detta i vår senaste klimatmotion, liksom införandet av en koldioxidbudget.
Men detta är förslag som ligger en bit in i framtiden. Klimatfrågan är så allvarlig att vi behöver en stor mängd kraftfulla styrmedel för att få ned utsläppen. Koldioxidskatten är enligt så gott som alla bedömare troligen det bästa styrmedlet vi har. Det är därför vi tycker att det har varit så bra att Vänsterpartiet tydligt sagt att denna skatt behöver höjas. Här har vi skilt oss från borgarna som omhuldat koldioxidskatten i teorin, men i praktiken inte gjort mycket. Vi är förvånade över att ingen från V:s partistyrelse har bemött vårt inlägg i Flamman 32/2013 där vi kritiserade förslaget om att slopa detta krav.
Vi väntar fortfarande på ett svar från de tongivande krafter i partistyrelsen som inte längre tycker att Vänsterpartiet ska använda sig av vårt bästa verktyg i klimatarbetet. Hur rimmar det med kongressen tydliga beslut om att skärpa vår miljö- och klimatpolitik? Hur rimmar det med att vårt partiprogram överordnar ”den långsiktiga miljöhänsynen” framför andra viktiga politiska målsättningar?