Området ligger kring ögruppen San Andres, bara 15-16 mil från Nicaraguas atlantkust, 78 mil från Colombias fastland. Konflikten i området kring den 82:a meridianen i Karibien är av gammalt datum och har sitt ursprung i kollapsen för Spaniens koloniala styre i början av 1800-talet. Det har sedan stimulerats av USA:s stormaktintressen. Nicaragua har alltid ställt anspråk på området och stämde Colombia år 2001 hos Haagdomstolen.
2008, på det Iberoamerikanska toppmötet för statschefer, ställde Daniel Ortega frågan direkt till Colombias dåvarande president Alvaro Uribe:
– När tänker du dra tillbaka Colombias krigsfartyg från San Andres!?
– När Haag-domstolen fattar sitt beslut, svarade Uribe.
Men eftersom det snart är val i Colombia har den politiska pressen på den sittande presidenten Juan Manuel Santos, som ställer upp till omval, blivit hård. Han säger sig vilja vägra att följa domstolsbeslutet – mot colombianska juristers rekommendationer, eftersom det kan få andra följder för Colombia.
Provborrningar har inletts
Konflikten handlar, som så många gånger tidigare, om det svarta guldet och naturgasen som finns i Karibien. Nicaragua har anlitat ett USA-företag som är experter på oljeprospektering i öppet hav. Området där provborrningarna har inletts ligger ett antal kilometer utanför den nicaraguanska kusten i Karibien i närheten till den honduranska gränsen. Men finns det olja där, så talar allt för att det också finns mycket olja och gas i det havsområde som domstolen i Haag nu har tilldömt Nicaragua.
I Managua talade Flamman med Nicaraguas energiminister Emilio Rappaccioli:
– Nicaragua har sedan 1930-talet 32 oljekällor där vi utvinner olja, särskilt i havet på Atlantkusten. Prospekteringen gick till USA-företaget Noble, som inom branschen har en stor erfarenhet.
Gas och olja
Bolaget stötte på två områden, säger Rappaccioli, som kallas Paradis 1 och 2. Noble har sedan två månader inlett provborrningar i Paradis I som ligger 168 km från staden Bluefields. Företaget kalkylerar att på 1300 meters djup ska de finna kolväten eller naturgas.
– Vi hoppas att de hittar en stor oljefyndighet när de har nått ner till 3300 meter som kan bli kommersiellt möjlig att exploatera.
Vad är det som indikerar att det verkligen skulle finnas olja eller gas? undrar Flamman och energiminister Rappaccioli visar de tredimensionella kartorna som USA-bolaget har tagit fram från sina studier.
– De säger att det finns 25 procents chans. Jag anser att möjligheterna är mycket större men vi tar inte ut några segrar på förhand.