Det är såklart ingen poäng med att förringa den ansträngda situation som många kommuner idag vittnar om, som en följd av bland annat de många flyktingar som kommit i en takt som gjort att man inte har tillräcklig beredskap för att hantera situationen.
Men orden bland annat är viktiga.
Krisen i socialtjänsten var ett faktum redan tidigare. Sveriges Kommuner och Landsting (SKL) föreslår att kravet på relevant högskoleexamen för socialtjänstens myndighetsutövande socialsekreterare ska slopas under förevändningen att flyktingkrisen kräver det. Fackförbundet SSR har reagerat starkt och riktar skarp kritik mot SKL. Man löser ingenting genom att sänka kompetenskraven. Myndighetsutövning inom socialtjänsten är ett svårt yrke som kräver både relevant utbildning och erfarenhet.
Det finns flera viktiga beslut som regeringen däremot bör fatta. Man bör se till att kommunerna har möjlighet att erbjuda attraktiva arbetsvillkor och rimlig löneutveckling för landets socialsekreterare. Man bör utöka antalet utbildningsplatser på landets socionomutbildningar.
Dessutom bör man förbjuda bemanningsföretag inom de delar av socialtjänsten som handlar om myndighetsutövning. Sju av tio kommuner i landet använder inhyrd personal regelbundet. Konsekvenserna är många och allvarliga. Ökade kostnader och svårighet att bygga upp kollektiv kunskap och erfarenhet. Brister i samarbete med andra myndigheter och samarbetspartners. Men de allvarligaste konsekvenserna handlar om bristande kontinuitet, vilket drabbar de människor som socialtjänsten ytterst finns till för.
Att vara politiker handlar om att kunna håller flera bollar i luften samtidigt. Det är det som är uppdraget och det man har betalt för. Det är det vi andra kan kräva att de ska göra och klara av. Hantera flyktingfrågorna med solidariteten som grund trots att Sverigedemokraterna växer i opinionen. Fördela resurser från rika till fattiga – inte från fattiga till fattiga. Lösa krisen i det som är samhällets yttersta skyddsnät genom kloka och bra reformer.
Sverige ska vara ett land som kännetecknas av människors lika värde, självförtroende, solidaritet och tron på att framtiden går att förändra, skriver regeringen i sin regeringsförklaring.
Ska man leva upp till det krävs det att man lyckas bättre med jonglerandet än man gjort hittills.