Utrikes 04 september, 2020

Jakartas metod för folkmord

”Jakarta kommer” ropade den chilenska högern efter att den socialistiske presidenten Salvador Allende mördats under militärkuppen 1973. Den indonesiska huvudstaden var kodord för den amerikanskt understödda politik som syftade till att utplåna vänstern i Asien och Latinamerika. I en ny bok följer journalisten Vincent Bevins i spåren av det indonesiska folkmordet och Washingtons antikommunistiska korståg.

I Asien och Latinamerika ligger liberalismens lögner och offer begravda. Det ”kalla kriget” var som bekant långt ifrån kallt i tredje värden. Där utkämpades det med napalm och elektrisk tortyr. Det är en villrådig Vincent Bevins som i sin bok The Jakarta method: Washington’s anticommunist crusade & the mass murder program that shaped our world frågar sig varför de högar av lik världen över som USA:s antikommunistiska politik under 1900-talet resulterade i varken får någon egentlig förklaring eller upprättelse. Han börjar i Indonesien, dit Bevins menar att all terror som skett i antikommunismens namn sedan andra världskriget tydligt graviterar mot.

Där mördades omkring en miljon människor under loppet av ett halvår 1965–1966. De direkta förövarna var högerkrafter inom den indonesiska militären, ledda av generalen Suharto, tillsammans med fascistiska milisgrupper, men för planering och förberedelser stod den amerikanska underrättelsetjänsten, CIA. Den indonesiska armén orkade inte ens komma på ett frihetsdoftande kodord utan kallade folkmordet för rätt och slätt ”operation utrotning” men i New York Times beskrevs det, i stil med en baksidestext till en b-thriller, som ”oroligheter” i ”det våldsamma Asien där ett liv är billigt”.

Men våldet var inte överilat eller ett resultat av en masspsykos. Det var grundligt planerat, målinriktat och utfört med kirurgisk precision. Målet var faktiska och inbillade medlemmar av kontinentens då näst största kommunistparti. Amerikanska ambassaden upprättade listor över misstänkta kommunister som man försåg Suharto med och efteråt telegraferade man triumfatoriskt hem att Indonesien nu var open for business. USA:s utrikes­minister Robert McNamara var så nöjd att han medgav att man nu ansågs sig ha ”råd” att förlora kriget i Vietnam. Den viktigaste brickan i den rådande dominoteorin hade säkrats från att falla till kommunismen.

Indonesien var nämligen inte bara hemvist åt ett av världens största kommunistpartier utan också den ledande antikoloniala och antiimperialistiska kraften i regionen, och kanske i hela världen. I indonesiska Bandung hölls 1955 en antikolonial konferens med 29 deltagande nationer från Afrika och Asien. I Vita huset kallades Bandungkonferensen internt nedsättande för ”Darktown Strutters Ball” men oron för vad dessa stater och ledare kunde tänkas hitta på om de fick träffas utan amerikansk översyn ansågs befogad.
Särskilt problematisk ansågs huvudaktören Indonesien vara. Den dåvarande presidenten Sukarno hade inte bara förklarat landet neutralt i det kalla kriget utan även gett kommunistpartiet PKI samma möjlighet som alla andra att delta i valen. USA:s inställning till val i andra länder var ungefär samma då som nu. Det gick väl ann så länge folken i dessa länder röstade på den kandidat som USA ansåg mest lämplig. I Vietnam hade kommunistpartiet under Ho Chi Minh gått mot en solklar seger i valet 1956 vilket fått USA att genast ingripa med vapenmakt och lärdomen för Indonesien tio år senare var att en demokratisk regering ”nog inte är det bästa eftersom kommunisterna troligen inte förlorar”, enligt Richard Nixon.

Brasilianska militärer ankommer Rio de Janeiro i april 1964. Efter kuppen förblev Brasilien en militärdiktatur och pålitlig USA-allierad till och med 1985. Den konservativa eliten behöll makten vidare tills valet 2002 då Arbetarpartiets Lula da Silva vann en överlägsen seger. Foto: Erno Schneider/AP/TT

Brasilianska militärer ankommer Rio de Janeiro i april 1964. Efter kuppen förblev Brasilien en militärdiktatur och pålitlig USA-allierad till och med 1985. Den konservativa eliten behöll makten vidare tills valet 2002 då Arbetarpartiets Lula da Silva vann en överlägsen seger. Foto: Erno Schneider/AP/TT

Sedan andra världskrigets slut hade USA flitigt använts sig av operationer utomlands i syfte att sabotera varje försök till kommunistiskt maktövertagande. Men CIA, bildat 1947, hade också gått på några rejäla nitar i sina unga år. Agenterna på den nya myndigheten var förvisso hängivna antikommunister men kom i regel direkt från Yale eller Harvard och begrep ingenting om världen utanför. I Sovjetunionen och på Balkan landsattes fascister som gått i landsflykt med fallskärm för att iscensätta uppror, men CIA blev snart varse att man gravt missbedömt situationen. Inga massor väntade på befrielse och särskilt inte från gamla kollaboratörer, som istället greps och ställdes till svars för sina brott under andra världskriget.

Även i Asien misslyckades strategin. I Korea hade USA förvisso lyckats installera sin högerkristna marionett Syngman Rhee, som villigt begick massakrer på vänsterelement men knappt satt sin fot i hemlandet och snabbt förlorade den lilla legitimitet han en gång haft. Även här sågs ”befriarna” i stället som inkräktare och till synes pålitliga CIA-tillgångar på plats visade sig inte sällan vara dubbelagenter eller blev dragna vid näsan av Mao och Kim Il-Sung.

Inte heller i det ”fria” Europa stod den amerikanska kapitalismen särskilt högt i kurs. Det gjorde däremot kommunismen, vars partier i flera länder var på väg att bli regeringsbildare. ”Vi måste skrämma skiten ur det amerikanska folket”, sammanfattade president Trumans rådgivare sitt förslag på en strategi för att få folket att vända sig bort från kommunismen som erhållit stor prestige i och med segern i andra världskriget. Nybildade FBI:s chef J Edgar Hoover var minst lika oroad. Kommunisterna var ”luriga”, enligt Hoover, ”eftersom de säger att de vill ha välfärd åt alla”.

Efter ett antal misslyckade operationer – där alla fiaskons moder givetvis var Grisbuktsinvasionen 1961 då 1500 exilkubaner som tränats och beväpnats av USA oskadliggjordes av Castros styrkor, som dessutom tvingade amerikanerna att byta tillbaka fångarna mot barnmat och mediciner – började det långsamt gå upp för CIA att kampen mot kommunismen inte kunde föras genom ett direkt angrepp på Sovjetunionen, Kina eller – uppenbarligen – ens lilla närliggande Kuba.

I stället behövdes det bundsförvanter inom de länder man ville påverka politiskt. USA hade stöttat den vita sidan i ryska inbördeskriget redan på 1920-talet och knöt tidigt band till pålitliga antikommunister i tredje världen. I Guatemala stödde man pronazisten Jorge Ubico – som bland annat möjliggjort för Guatemalas stora landägare att hålla sig med slavarbetskraft – och sedermera även hans efterföljaren Carlos Castillo Armas, som efter den kortlivade guatemalanska demokratins störtande 1954 inrättade ”antikommunistdagen” och omedelbart avrättade omkring 5 000 misstänkta sympatisörer. I Kina hjälpte man general Chiang Kai-shek, som just förlorat inbördeskriget mot Maos röda styrkor, att fly till Taiwan där en fristad upprättades åt antikommunistiska terrorister medan tusentals politiska motståndare och civila taiwaneser mördades. I Sydafrika försåg CIA apartheidregimen med information som ledde till gripandet av Nelson Mandela 1962 och i Irak – där Mellanösterns största kommunistparti fanns – gav man Saddam Husseins Baath-parti listor över kända kommunister som sedermera mördades.

I Brasilien fanns det i början av 1960-talet ett stort missnöje hos den inhemska högern med den nyss valde presidenten João Goulart. Särskilt upprörd var man över Goularts ambition att ta itu med analfabetismen bland de fattiga (en aversion som fortfarande gör sig gällande inom högern i till exempel Venezuela och Bolivia). Antikommunismen hade redan fast grund i Brasilien med en mycket militant borgerlighet vilket gjorde att kuppen mot Goulart 1964 kunde genomföras utan att amerikanerna själva behövde sätta in några boots on the ground (även om CIA givetvis stod för fiolerna rent materiellt). Enligt Vincent Bevins så blev kuppen i Brasilien kvittot på att CIA äntligen hittat en framgångsrik strategi att sprida vidare och en fundamental vändning i USA:s kalla kriget-politik.

Folkmordskarriärist Robert McNamara var USA:s försvarsminister 1961–1968 och såg folkmordet i Indonesien som en stor politisk framgång. Här träffar han, i egenskap av president för Världsbanken, Suharto i juni 1968. Foto: AP

Robert McNamara var USA:s försvarsminister 1961–1968 och såg folkmordet i Indonesien som en stor politisk framgång. Här träffar han, i egenskap av president för Världsbanken, Suharto i juni 1968. Foto: AP

I Indonesiens fick man också användning för tidigare lärdomar. När CIA tillsammans med sin brittiska motsvarighet störtade den demokratiskt valde Mohammad Mossadegh i Iran 1953 bidrog man annat till att elda upp den religiösa eliten genom att sprida ut rykten om att Mossadegh var en gudlös kommunist och rentav jude. Även i Indonesien fanns starka reaktionära, religiösa krafter som bara behövde en knuff i rätt riktning. Kvinnorörelsen Gerwani, som bland annat kämpade mot polygami, var en av världens största och en nagel i ögat på islamistiska företrädare och på hinduiska Bali motsatte sig prästerskapet kommunistpartiets krav på att avskaffa kastsystemet. Rykten började spridas om att kvinnorna i Gerwani ägnade sig åt hedniska orgier och skar köns­organen av tillfångatagna generaler. CIA gick så långt att de spelade in porrfilmer med skådespelare som liknade Sukarno för att svärta ned hans rykte ytterligare.

Ett uppror bland vänstersinnade militärer blev folkmordets startskott.

Ett uppror bland vänstersinnade militärer blev folkmordets startskott. Ingenting tyder dock på att kommunistpartiet skulle ha varit inblandade – tvärtom blev de helt tagna på sängen – men däremot var Suharto förberedd på att ”kuppen” skulle ske. Amerikanska och brittiska medier spred uppdiktade uppgifter om kommunistiska, blasfemiska övergrepp mot religiösa helgedomar och lynchningar av militärer och poliser. Kommunisterna påstods vidare kontrolleras av kinesiska intressen och etniska pogromer sköljde över landet där medlemmar av den kinesiska minoriteten mördades på öppen gata. Vincent Bevins slutsats är dock att det indonesiska kommunistpartiets stora problem var att det inte styrdes från Moskva eller Peking. Det var tvärtom bristen på stöd utifrån, kombinerat med att de felaktigt gjort bedömningen att kunna agera öppet under Sukarno som gjorde dem till ett lätt byte. Partilistorna blev dödslistor i militärens händer.

Syftet med Jakartaprogrammet var att mörda de mest framträdande vänsterelementen i Indonesien i syfte att utrota hela vänstern i landet permanent, vilket Bevins tveklöst slår fast var ett politiskt motiverat folkmord. Det kongeniala med Jakartaprogrammet var att minsta krav på jordreform, drägligare arbetsvillkor, jämställdhet och så vidare, räckte för att brännmärka någon som misstänkt kommunist och fredlös i högerns ögon. Programmet inspirerade sedermera liknande terrorprogram i framför allt Sydamerika. I Argentina arbetade företag som Citi­bank och Ford direkt med juntan för att identifiera och eliminera fackligt aktiva och pengarna strömmade in till kontinentens evangelikanska kyrkor som predikade om hur socialister i själva verket var demoner. Till de kuvade länderna flödade sedan amerikanska ekonomer in – ”The Berkeley Mafia” i Indonesien och ”The Chicago Boys” i Chile – som fick fria händer att utforma sina nyliberala program.

I dag erkänner till och med det amerikanska Freedom House att antalet döda som en följ av USA:s antikommunistiska korståg – enbart i Latin­amerika – ”vida överstiger” antalet döda i Sovjetunionen eller Östeuropa under samma period 1960–1990. Vincent Bevins undrar varför the Killing Fields museum, som visar Röda Khmerernas grymheter i Kambodja, är landets främsta turistresemål medan det inte finns ett enda spår i offentligheten på Bali av att omkring fem procent av öns invånare mördades av Suhartos dödspatruller. I Sverige trycker Forum för levande historia inga böcker om det och inga seminarier eller debatter hålls på temat vad dåtidens liberaler och konservativa egentligen visste. Inte heller får man lära sig att den USA-stödde Pol Pots välde i själva verket störtades av det kommunistiska Vietnam.

I Indonesien har det länge varit riskabelt, och direkt straffbart, att tala öppet om folkmordet eller bilda vänsterorganisationer. Suharto störtades förvisso 1998 men den militära och religiösa eliten behåller alltjämt makten i landet. Men under sommaren har protester vuxit i styrka till följd av regimens lagförslag att kraftigt försämra arbets- och anställningsvillkor och den 14 augusti sjöng tusentals indonesiska demonstranter Internationalen i centrala Jakarta medan de tågade mot parlamentet, förbi regimens minnesmärken över ”kommunismens förräderi”. Den höger som orkestrerade folkmordet 1965–1966 och den efterföljande antikommunistiska terrorn världen över kommer aldrig att ställas till svars, men framtiden får utvisa kraften av sin draksådd.

Kultur 10 januari, 2026

Pinochet slutar aldrig spöka

Kopplingen mellan Chiles nya president och landets gamla diktator uppmärksammas. Foto: Matias Delacroix/AP.

Med José Antonio Kast i presidentpalatset återvänder Chiles olösta förflutna med full kraft. Joel Kjellgren har läst Londres 38 och konstaterar att såren från nazismens industriella våld och Pinochetdiktaturen fortfarande är vidöppna.

José Antonio Kasts jordskredsseger i decembers val innebär att Chile för första gången sedan demokratins återkomst 1990 har en president från ultrahögern. Som son till en nazist som efter kriget tog sig till Sydamerika samt bror till en minister i Pinochets regim framstår Kastfamiljens djupa rötter i 1900-talets fascism som i det närmaste parodisk.

Just kopplingen mellan Tredje riket och militärdiktaturens Chile är vad den brittiske juristen Philippe Sands vill undersöka i Londres 38: En berättelse om Augusto Pinochet, Walther Rauff och rättvisan (Albert Bonniers förlag, 2025). Boken tar avstamp i Pinochets frihetsberövande i London 1998, ett på många vis unikt fall i internationell rätt då det var första gången en före detta statschef arresterades för ett internationellt brott som begåtts i ett annat land. Som sakkunnig för Human right watch spelade Sands under rättsprocessen en marginell roll.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kultur 10 januari, 2026

Min queera muslimska historia

Här kretsar de älskande i en perfekt cirkel där alla är lika aktiva och mottagliga, som om de imiterar sufiska virvlar. Konstnären är shejken Muhammad ibn Mustafa Al-Misri, Ottomanska riket 1799–1817. Ur ”The David Collection”, inventarinummer, 8/2018. Foto: Pernille Klemp.

Islam hatar homosexuella. Det hade bagdadfödde och queera Musa Shadeedi fått lära sig under hela sitt liv. Men så började han att gräva i muslimsk kulturistoria – och fann en helt annan sanning.

Första gången bilden dök upp på min skärm kände jag bara avsky. Jag var i tonåren och befann mig mitt i min värsta islamhatarperiod. Miniatyren, en illustration ur ett manuskript från 1100-talet, visar en grupp skäggiga män som har sex med en yngling.

Jag var 11 år gammal 2003 när västerländska arméer invaderade min hemstad Bagdad, under förevändningen om demokrati och mänskliga rättigheter. Vissa homosexuella röster i USA hördes jubla över kriget: nu skulle queera befrias ur Saddams garderob. I en text i den amerikanska hbtq-tidningen The Advocate under ockupationen sades det vara ”en fråga om homosexuellas rättigheter. Islamska fundamentalister är antigay”. I stället blev den så kallade befrielsen början på en våg av organiserade mord på homosexuella i Irak.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Ledare 09 januari, 2026

Sveriges droghyckleri vet inga gränser

SD-polisen Katja Nyberg beskrev jakten på festknarkare som ”det roligaste hon gjort”. Nu har hon själv åkt dit med en påse misstänkt kokain. Foto: Lars Schröder/TT.

Sverigedemokraten Katja Nyberg är ett destillat av svensk narkotikapolitisk dubbelmoral. Samtidigt som politiker jagar fattiga missbrukare med blåljus och urinprov, verkar de själva ha betydligt friare tillgång till både nåd och näspulver.

Det är nästan för dråpligt för att vara sant.

Den sverigedemokratiska riksdagspolitikern Katja Nyberg tros ha haft en promille i blodet när hon körde bil den 28 december. I bilen hittades också en påse vitt pulver som tros vara två gram kokain, vilket hon själv dock förnekar. Snabbtester visade misstänkt narkotikapåverkan.

I en skriftlig kommentar menar Katja Nyberg själv att hon varit med om en ”viltolycka”. (Polisen menar att hon på sin höjd ”väjt för en råtta”.) Det kan man också kalla det. Om det visar sig att hon kört bil så pass berusad lär hon behöva avgå, som Oisin Cantwell skriver. Han påminner om att folkpartisten Karin Pilsäter och socialdemokraten Aida Hadzialic lämnade sina uppdrag vid 0,2 och 0,3 promille.

Och de hade ingen laddinfrastruktur med sig i en zippåse.

Vad Katja Nyberg gör annars undrar du? Hon är polis. Därför är hon Sverigedemokraternas talesperson i polisfrågor samt ledamot i riksdagens justitieutskottet. Alltså central i den repressiva kriminalpolitiska brygd som partiet langar till befolkningen.

Ironin stannar inte ens där. Dagens ETC kunde avslöja att hon på 90-talet var med i Rejvkommissionen, som förföljde klubblivet för att driva igenom svensk nolltolerans. ”Det var faktiskt det roligaste jag gjort”, förklarade hon i en podd. ”Vi var väldigt unga så det blev mer av en livsstil. Man levde och andades det här.”

Ja, hon verkar ha andats in både ett och annat.

Så låt mig sammanfatta: en tidigare knarkspanare och representant för riksdagens mest repressiva parti, som kör rattfull med kokain i bilen. Om uppgifterna stämmer är det svårt att hitta ett perfektare ansikte utåt för hyckleri.

Inte bara hos Sverigedemokraterna, som låtsas vara hårda mot kriminalitet men själva kryllar av lagbrytare. Utan hos hela politikerklassen från vänster till höger som själva gärna unnar sig en lina ibland, men som samtidigt har gjort fattiga missbrukare till öppet byte för polisen. Eller varför inte hos ett helt land.

I dokumentärserien ”Så knarkar Sverige” (SVT, 2024) visar journalisten Johan Wicklén att bruket av illegala rusmedel är betydligt högre än vad vi svenskar vill erkänna. Inte minst har kokainet blivit vanligare, och dyker nu upp i allt fler städer i avloppsmätningarna.

Detta trots att Sverige fortfarande har nolltolerans som mål för vår narkotikapolitik. Politikerna vet att denna politik har misslyckats på alla punkter, och därför vågar de heller inte utreda den.

När den kristdemokratiska socialministern Jakob Forssmed tillsatte en utredning gav han därför explicita order om att inte utreda konsekvenserna av kriminaliseringen av eget bruk. Svensk narkotikapolitik ska nämligen präglas av moral och önsketänkande, snarare än av vetenskap. Utredningen var dock så kritisk mot svensk narkotikapolitik som uppdraget tillät, och bar också en talande titel: Vi kan bättre!.

ESO-rapporten Bruk och straff, som även den kom ut hösten 2023, hade friare händer. Den granskade samtliga fyra uttalade målsättningar för Sveriges narkotikapolitik och drog slutsatsen att politiken misslyckats på varje punkt.

Dödsfallen minskade inte, utan Sverige har tvärtom konsekvent legat i EU-toppen när det gäller narkotikarelaterad dödlighet, vilket är en otrolig bedrift med ett av kontinentens bästa vårdsystem. Bruket minskade inte utan verkar snarare ha ökat. Även tillgängligheten har ökat, samtidigt som gängens vinster skenat då politikerna gett dem ensamrätt på en svart marknad. Och skadorna har inte reducerats, utan i många fall fördjupats genom kriminalisering, stigmatisering och rädsla för vårdkontakt.

Den regering som Katja Nyberg representerar har fördjupat denna katastrofala politik. I Tidöavtalet nämns missbruk som ett av flera exempel på bristande vandel som kunde motivera utvisning, och sommaren 2023 införde man en rad straffskärpningar inom området. Bland annat infördes rena tankebrott som ”förberedelse” till köp eller försäljning, vilket fick flera tunga remissinstanser att slå bakut.

Oppositionen har knappast varit bättre, utan yrat om ”partyknarkare” från medelklassen som drivande bakom gängens vinster. Detta trots att CAN:s rapporter visar att fattiga är överrepresenterade i statistiken; att cannabis, som inte främst är en partydrog, åtminstone tidigare utgjort halva narkotikamarknaden; och att lejonparten av drogerna tas av människor som tar dem ofta, det vill säga är i beroende snarare än sporadiska brukare. Vilket också säger sig självt om man inte orkar läsa forskning.

De som framför allt drabbas av denna repressiva konsensus i svensk politik är alltså fattiga människor i beroende, vilket förklarar våra topplaceringar i EU:s dödslista. Och allt detta samtidigt som Aftonbladet för två år sedan hittade spår av kokain i hälften av de undersökta riksdagstoaletterna.

Frågan är alltså inte om Katja Nyberg kan sitta kvar. (Det kan hon inte.) Utan om någon politiker som ansvarat för drogpolitik kan sitta kvar. Samt hur länge Sverige ska fortsätta insistera på vår dödliga och ovetenskapliga dubbelmoral som skördar liv till denna dag.

Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 09 januari, 2026

Vänsterpartiet: Inga israeliska drönare i Västervik

Försvarsanställd visar upp några av Försvarsmaktens små propellerdrönare. Foto: Henrik Montgomery/TT.

Vänsterpartiet i Västervik kräver kommunbojkott av drönarmässan UAS Forum, efter misstankar om att israeliska militära bolag kan komma att bjudas in. ”Vi lusläser inte varje enskilt företag” säger konferensens vd Richard Granberg, som tycker det är ”skittråkigt” att drönare bara förknippas med krig.

Västervik med 20 000 invånare fick Sveriges första ”nationella drönarcentrum” 2021. Vänsterpartiet i staden har länge velat lägga ned ortens flygplats, som sedan 2023 huserar Västervik drone science park. På platsen vill man bland annat bygga en solcellspark.

Det vill dock ingen annan, enligt Daniel Gynnerfelt, Vänsterpartiets ordförande i Västervik.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Veckobrev 09 januari, 2026

Högerns quislingar vill rulla ut mattan för Trump

En troende vilar mot ett monument över oljearbetare under en procession för Cabimas skyddshelgon i delstaten Zulia i Venezuela, onsdagen den 27 december 2023. Foto: Matias Delacroix/AP/TT.

Trodde du att förra året började illa, med Donald Trumps presidentinstallation?

Välkommen till 2026, när han verkar beslutsam att starta ett tredje världskrig.

Han har redan inlett en kolonisering av Venezuela, för att stjäla deras naturresurser och ge till ”världens främsta oljebolag, de största, de bästa”. Som Slavoj Žižek skriver i Flamman är det talande att han snuvat oppositionen på en central roll, för att låta resterna av den gamla regimen fortsätta styra. Han låtsas inte ens att poängen är demokrati – han vill visa vem som bestämmer.

Nu ritas planer på nästa måltavla, och ingen går säker. Rådgivaren Stephen Miller sade till CNN:s journalist Jake Tapper att Grönland ”självklart” ska tillhöra USA.

Donald Trumps nya säkerhetsdoktrin har pekat ut det demokratiska Europa som huvudfiende.

”Ingen kommer att slåss militärt mot USA om Grönlands framtid”, förklarade han med en gällt skrikande svada som avbröt varje försök till motfråga. 

”Vi lever i en värld, i den verkliga världen, Jake, som styrs av styrka, som styrs av kraft, som styrs av makt”, sade han. ”Det är världens järnhårda lagar sedan tidernas begynnelse.”

Hur svarar Europa på öppna amerikanska hotelser om territoriell erövring? Som Carl Dürnberger har förklarat är det knappast läge att jubla över kontinentens svaghet. Därför är det sorgligt att se europeiska ledare som Emmanuel Macron och Ursula von der Leyen buga sig för Trump. Även Ulf Kristerssons svar var bedrövligt vekt, som jag skrev i min ledare.

Om vi ska hitta en ljuspunkt är det att radikalhögerns quislingar har börjat avslöja sig. De som likt Vidkun Quisling själv påstår sig vara ”nationalister”, men som skulle vara först att sälja ut Sverige till kolonisatörer om det innebar plats som väktare i den nya administrationen.

Inte oväntat står Chang Frick, grundare av högerpopulistiska Nyheter Idag, först i kön.

På Facebook skriver han att USA ser på Grönland och EU som lika dysfunktionella som Venezuela. ”Frågan är i så fall vilken rätt vi har till dessa resurser om vi ändå inte tänker göra något med dem?”, fortsätter han.

Missionären Hans Egede har blivit en symbol för dansk kolonialism och har vandaliserats flera gånger. Foto: Johan Nilsson/TT.

”Ska vi bara vara i vägen och blockera det för resten av världen på rent jävelskap? Sett ur det perspektivet blir det begripligt om USA, och andra, vill använda vapenmakt mot oss och Grönland (om vi inte viker ner oss innan dess förstås).”

Slutsatsen är uppfriskande tydlig:

”Och kanske är det vad som behövs, vårt politiska ledarskap tycks fullständigt oförmöget att hantera nuvarande geopolitiska och ekonomiska läge.”

Jag häpnar. Inte. Att den nya radikalhögern har svikartendenser har stått klart länge, inte minst Chang Frick själv, som har medverkat i och samarbetat med de ryska propagandakanalerna Sputnik och RT.

Han får eldunderstöd av Omar Makram på Henrik Jönssons 100%, som förklarar att ett amerikanskt övertagande av Grönland är nödvändigt för att kontra Kina. Det är därför dags att vi ”släpper prestigen och faktiskt tar ett blad ur Trumps bok. Vi måste sluta navigera efter stolthet och känslor och i stället låta kall, hård materialism och nationella intressen styra vår kompass.”

Grönländarna har rätt att befria sig från Danmark och om de vill hejar jag gärna på.

En tredje person som vill rulla ut mattan för våra nya överherrar är Malin Ekman. Som så många andra i svensk Maga försvarade hon JD Vances frontalangrepp mot Europa i flera inlägg på X, och den 14 december tar hon bladet från munnen.

Hon skriver att USA numera ”vägrar att av slentrian hjälpa andra på bekostnad av sin egen välfärd och statsskuld”, att landets nya säkerhetsdoktrin innehåller ”en kritik mot historisk amerikansk imperialism” (!), och att analysen ”liknar den som mina mest vänsterlutande anti-imperialistiska klasskompisar på Journalisthögskolan uttryckte mellan 2007 och 2009. USA ska inte agera världspolis utan lämna det till andra länder att sköta sig själva.”

Visst är det sant att vissa antiimperialister önskedrömt om Donald Trump som isolationist, däribland Malin Ekmans efternamne Kajsa Ekis Ekman (2016) och journalisten John Pilger (2017). Men som vi såg redan under hans förra mandatperiod är analysen felaktig. 

Att som Malin Ekman beskriva Trump som antiimperialist är absurt, med tanke på att han skryter om att stjäla Venezuelas olja, och nu hotar flera andra länder med invasion. Eftersom, som Stephen Miller uttryckte det, vi lever i en värld som ”styrs av styrka, som styrs av kraft, som styrs av makt”.

Donald Trumps nya säkerhetsdoktrin har pekat ut det demokratiska Europa som huvudfiende, och han finner samförstånd med högerextrema rörelser samt Vladimir Putin själv. Det har nu fått många inom radikalhögern att bekänna färg, och jag hoppas att Sverigedemokraterna får många frågor om vilken sida de är på framöver.

Men även regeringen har varit alltför följsam.

Det räcker inte att ”följa utvecklingen”. Det är dags att agera. Sanktioner behöver drivas omedelbart på EU-nivå, och vi behöver stå upp för våra nordiska grannar i handling och inte bara i ord. Peter Wennblad på Svenska Dagbladet har faktiskt rätt: vi måste ”höja USA:s politiska kostnader för aggressionerna mot Danmark”.

Klarar du det, Ulf Kristersson? Jag tvivlar.

Och för bokföringens skull: grönländarna har rätt att befria sig från Danmark och om de vill hejar jag gärna på. En majoritet vill det på ett abstrakt plan, men inte om det innebär en minskad levnadsstandard, varför politikerna inte driver frågan. Det troligaste resultatet av en självständighet lär vara ekonomisk kollaps och verklig underordning inför starkare ekonomier. Det antikoloniala alternativet är att låta grönländarna avgöra själva.

Diskutera på forumet (0 svar)
Rörelsen 09 januari, 2026

Vem ska möta de våldsutsatta barnen nu?

Detta är en insändare. Skribenten ansvarar själv för alla åsikter som uttrycks.

Vill du svara på texten? Skicka en replik på högst 3 000 tecken till [email protected].

En liten hand som greppar mammans jacka. Rädda ögon bakom hennes ben. En röst som tyst viskar: ”Får vi stanna här i natt?”

Jag har funnits där när barn har kommit mitt i natten: rädda, frusna och bärande på mer än någon människa borde. Nu tvingas jag och många andra jourkvinnor sluta. Inte för att behovet är borta, utan för att regeringen byggt bort barnens möjlighet att få vårt stöd.

Vårt skyddade boende är ett av alla boenden som har stängts till följd av en tillståndsplikt som helt och hållet missat målet, och jag undrar: vem möter barnen nu?

Ett av de nya kraven som trädde i kraft 2024 är att föreståndaren ska ha en utbildning om 180 högskolepoäng, många andra handlar om yttre skalskydd. Däremot finns inga krav på kunskap om mäns våld mot kvinnor, en könad våldsförståelse, normaliseringsprocessen eller erfarenhet av jourverksamhet eller stöd till våldsutsatta kvinnor. Något som gör att stödet riskerar att bli undermåligt. En risk som dessutom ökar med privatiseringen av fältet. Nu ser det ut som att Sverige kommer att ha en majoritet privatägda skyddade boenden med vinstintresse, eftersom de ideella kvinnojourerna inte har kunnat möta de kostsamma, och ibland rent skadliga, kraven på de skyddade boendena.

Jag har mött dem. Många gånger. Barnen som flytt våldet i hemmet, tillsammans med sin mamma. Ibland mitt i natten, ibland i panik – ofta med endast kläderna de bar när tillfället att fly gavs.

Nu kan jag inte längre göra det.

Sedan den 1 april 2024 kräver lagen att skyddade boenden ska ha tillstånd från IVO. I grunden är tanken god, men i praktiken är det ett haveri. Våldsutsatta kvinnor och barn behöver kvalitet och säkerhet, säger man. Vi har helt olika definitioner av vad kvalitet och säkerhet är, säger jag. Ideella kvinnojourer har burit upp stödet och skyddet i decennier, med kvinnors och barns bästa som enda intresse. Lagändringen skulle verka för att få bort oseriösa aktörer, i stället har lagändringen öppnat upp för ännu fler oseriösa aktörer – genom att gynna entreprenörer med dygnsavgifter, tilläggstjänster och vinster som främsta intresse.

Att möjliggöra frigörelse från våld är att skydda från våld, och det görs genom att stärka kvinnojourerna. Det är vi som burit upp stödet och skyddet i närmare 50 år. Det är vi som har erfarenheten, förstår våldets mekanismer och har låga trösklar på riktigt. Skyddet stärks inte enbart genom högskolepoäng, anställningsavtal och dygnet runt-bemanning. Det stärks av mångårig erfarenhet av att arbeta med barn.

Barnen finns fortfarande. Barnen som tystnar, som vaknar av skrik, som lärt sig känna av varje tonläge, som är rädda men inte kan beskriva vad som är fel för att våldet är deras vardag.

Skyddet som skulle stärkas blev i stället en påminnelse om vad svek är, och det får barnen betala priset för.

Diskutera på forumet (0 svar)
Utrikes 08 januari, 2026

Åklagare utreder Janis Varoufakis efter ecstasykommentarer

Upprorsmakare. Den grekiska vänsterpolitikern Janis Varoufakis har väckt högerns ilska sedan han erkänt att han tog ecstasy i Sydney för 37 år sedan. Foto: skärmklipp från podden Phasma: https://www.youtube.com/@StoPhasma.

Grekisk polis har inlett en preliminär utredning mot den tidigare finansministern Janis Varoufakis efter att han i en videopodd berättat att han tog ecstasy på en fest i sin ungdom. Vänsterpolitikern svarar att det är hyckleri med tanke på att det är regeringens restriktiva narkotikapolitik som säkrar ”drogmaffiornas” vinster.

I går sände polisen vidare en video till Atens åklagarmyndighet för att se om vänsterpolitikern Janis Varoufakis har begått brott. Detta efter att han erkänt att han provat droger i sin ungdom. Enligt grekiska medier gäller utredningen inte narkotikabruk i sig, utan huruvida uttalandena kan utgöra uppmuntran till eller indirekt reklam för narkotika enligt grekisk lag.

Det är i en videointervju med podden Phasma som den tidigare finansministern, som i dag är partiledare för Mera25, kritiserar landets restriktiva drogpolitik och även beskriver sina egna erfarenheter.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Nyheter 08 januari, 2026

Vänsterpartiet vill stoppa europeiska nazistresor

Polska högerextremister demonstrerar i Warsawa, juli 2025. Foto: Czarek Sokolowski/AP.

Nazistiska Aktivklubb försöker bygga upp ett europeiskt nätverk med likasinnade. Nu vill Vänsterpartiet stoppa resorna med insatser på EU-nivå. ”Utifrån den svenska regeringens tystnad oroar jag mig för att man inte tar hotet på allvar”, säger Hanna Gedin, europaparlamentariker.

”Sightseeing i solen, nazistmarscher och närstridsträning.” Så beskrevs nazistiska Aktivklubbs lockerbjudande till unga män i våras i TV4.

Den våldsamma organisationen reser regelbundet ut i Europa för att träffa meningsfränder. Senast för två månader sedan reste en svensk delegation till Polens huvudstad Warszawa.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes/Nyheter 08 januari, 2026

Könsord, fylla och skadestånd – här är förolämpningslagens första halvår

Sex månader har gått sedan lagen om förolämpning mot tjänsteman infördes. Flamman har tittat närmare på statistiken – och djupdykt i fem fall. Vad får man egentligen säga till en tjänsteman?

1 184 anmälningar. Så många gånger har brottet förolämpning mot tjänsteman rapporterats in mellan lagens införande den 2 juli i år och början av december 2025.

Av anmälningarna har över hälften lämnats in av polisman i tjänst. 383 har lagts ned, 477 är fortfarande öppna, och 181 har tagits vidare till åklagare. Hittills har ett par domar fallit, bland annat mot den 36-årige man i Göteborg som var först med att fällas för brottet i början av september efter att ha kallat en kvinnlig polis för ”hora”.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Nyheter/Utrikes 07 januari, 2026

Platoncensur på filosofikurs i Texas: ”Absurt”

Kollage: Flamman.

Den svenska filosofiprofessorn Martin Peterson får inte längre undervisa i vissa av Platons texter för sina studenter vid A&M University i Texas. Anledningen är universitetets nya regler – som förbjuder ”rasideologi” och ”könsideologi”.

Filosofiprofessorn Martin Peterson (bilden) sitter på flygplatsen i Paris med sin son när Flamman ringer, i väntan på ett plan tillbaka till Texas.

– Till och med New York Times har hört av sig nu. Det är på den nivån, säger han.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)