En tisdagkväll på Hägerstensåsen medborgarhus i april 2023. Det är fullsatt, publiken är ung och folk tvingas vända i dörren. Huvudakt är det åländska folktronicabandet Havsmörker. Men förmodligen är det förbandet som drar mest, Sara Parkman ska nämligen spela fiol tillsammans med spelmannen Mats Edén.
Något har hänt med folkmusiken i Sverige. Det är svårt att föreställa sig det här publiktrycket för bara några år sedan. Visst har även andra bidragit, man kan nämna förarbetet av Dungen för att göra progg med folkinslag populär igen, eller andra band som gjort intressanta saker utifrån traditionen, som Siri Karlsson. Men är det någon som inkarnerar det här skiftet är det Sara Parkman, som även lyckats med konststycket att vara nyskapande och samtidigt bli folkkär.
Tidigare under dagen har jag träffat henne i hennes kontor och studio i det som en gång var ett litet industriområde, där hon skriver musik, spelar in, men också driver skivbolag.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!