Utrikes 23 juli, 2023

Drömmer Xi Jinping om elektriska får?

Den snabba utvecklingen av artificiell intelligens har fått amerikanska politiker att tala om – och verka för – ett nytt kallt krig med Kina. Foto: Andy Wong/AP.

Det blir allt svårare att hålla isär AI-hajpen och varningarna för en konflikt med Kina. Allt vi vet är att någon kommer att göra sig en hacka.

”Kalla kriget är slut” proklamerade 1988 en prålig broschyr som marknadsförde ett märkligt nytt datorspel som hade nått oväntad framgång på andra sidan järnridån. Sedan kom teasern: ”Nästan…” De må ha haft rätt, men det var av fel skäl. Broschyren som nu finns att beskåda på National Museum of American History i Washington var framtagen av Spectrum Holobyte, ett Silicon Valley-företag som då ägdes av Robert Maxwell (far till det numera ökända societetslejonet Ghislaine).1 Broschyren som visade några geometriska figurer framför Kreml varnade för den ”sovjetiska utmaningen”, och meddelade att ”i samma ögonblick som relationerna mellan Öst och Väst börjar töa har sovjeterna fått in en direkt träff på USA.”

Den hiten var Tetris, det kultförklarade datorspelet vars kyrilliska namn Тетрис – i tjocka gula bokstäver – stolt prydde broschyrens ljusröda framsida, med den sovjetiska hammaren och skäran i stället för det sista s:et. Spelets amerikanska distributör Spectrum Holobyte mobiliserade precis rätt kalla kriget-referenser – från rysk folkmusik till bilder på sovjetiska kosmonauter – för att Tetris skulle bli en succé i Reagan-erans USA. Till och med då visste vissa i Silicon Valley hur de skulle tjäna pengar på kalla kriget.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr