Förvillande och underhållande pusselroman om rikedom.
Tajmingen kunde inte vara bättre. Nästan på dagen för den svenska utgivningen av Egendom tillkännages att boken erhållit Pulitzerpriset, USA:s finaste litteraturpris. Utan den vetskapen är det inte säkert att jag hade tagit mig igenom den. Men det var tur att jag gjorde det.
Den intrikata boken består av fyra delar, skrivna av olika fiktiva personer. Den första är en biografi över en snuskigt rik amerikansk finansspekulant. Vi får veta att familjens förmögenhet grundlades genom tobaksindustrin och att han själv tycktes ha haft en nästan klärvoajant förmåga att placera pengar. Han inte bara tjänade på börskraschen 1929, hans spekulationer bidrog i högsta grad till den. Vi får också veta en del om hans fru och den sjukdom som drabbade henne. Stilen är torr och utan dialog, med träiga formuleringar som ”Ångestens frostrosor koloniserade hennes sinne och gjorde det till en rädslans ödemark.”
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Den andra delen är också en biografi över en finansman, betydligt mer fängslande än den första. Historien är snarlik men ändå annorlunda. Som läsare börjar man fundera på om det handlar om samma person, även om namnen skiljer sig åt. Sammanhangen klarnar i den tredje delen där vi får möta ännu en av de fyra ”författarna.” Handlingen kretsar kring synen på Mildred, finansmagnatens hustru. Gradvis förändras bilden av henne och i den avslutande delen får allt sin överraskande förklaring. Mer än så vill jag inte avslöja.
Handelsvaror i helt och hållet påhittad form… Pengar kan man varken äta eller klä sig i
Huvudpersonen är alltså denne finansspekulant. Men ibland kan man läsa bokens ”jag” som en gestaltning av själva den amerikanska kapitalismen. Pengar beskrivs på ett nästan sinnligt sätt, de är varelser som ”… kan bändas bakåt och tvångsmatas med sin egen kropp.”
En av de fyra ”författarnas” far är en invandrad italiensk anarkist som livnär sig på att trycka revolutionärt material på en tryckpress hemma i lägenheten. Han är det närmaste arbetarklassen vi kommer och med sitt perspektiv blir han en motvikt till den skildrade överklassen. I kontrast till finansgenierna har han klart för sig vad pengar egentligen är: ”Handelsvaror i helt och hållet påhittad form… Pengar kan man varken äta eller klä sig i”, som han säger. Det är också han som i en bisats påpekar något som inte står någon annanstans, nämligen att dessa familjers förmögenheter vilar på slaveriet.
Just diskussionen om pengar gör att jag har en invändning mot bokens svenska titel. Den engelska titeln, Trust, betyder tillit. Det är som bekant något nödvändigt för att banker och finansmarknad ska fungera, men den poängen går förlorad i den svenska översättningen. För övrigt gör Spindler ett bra jobb med att fånga tonen i de olika delarna. Och för en översättare som hittar formuleringar som ”gipsmurbrukstystnaden” är det mesta förlåtet.
Den som är tillräckligt rik kan skriva sitt eget eftermäle och sudda ut andra ur historien, speciellt om dessa ”andra” råkar vara kvinnor. När man läser Egendom kan det vara bra att veta att kvinnor inte släpptes in på Wall Street förrän 1975. För den som tar sig igenom första delen är boken läsvärd, kanske rentav värd sitt pris.