Sveriges tidigare statsminister Olof Palme blir frimärke i Chile i samband med att det gått 50 år sedan militärkuppen i landet.
”Palmeregeringens solidaritet”, förklarade Museet för minnen och mänskliga rättigheter i landets huvudstad Santiago, ”förenade våra folk på ett orubbligt sätt.”
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Efter Pinochets kupp 1973 tog Sverige emot tiotusentals politiska flyktingar från högerregimen i Chile.
Kontorsbolaget Wework, som gjort sig känt för hantverksöl på tapp, fotbollsbord och jättelika bönsäckar, lämnar in sin konkursansökan. Vid peaken 2021 värderades bolaget till 551 miljarder dollar, men har sedan dess tappat nästan 98 procent av sitt värde.
För några år sedan framkom tecken på ekonomiskt fiffel och en sektliknande företagskultur, inte minst med dokumentären “WeWork: Or the making and breaking of a $47 billion unicorn”, där det bland annat framkom att ledningen tvingade medarbetarna att medverka i backanaliska festivaler.
”För att hedra våra ärade veteraner på deras dag lovar vi att utrota kommunisterna, marxisterna, facisterna och de radikala vänsterligisterna som lever som ohyra inom landets gränser. Som ljuger, stjäl och fuskar i våra val, och kommer att göra vad som helst, lagligt eller olagligt, för att förstöra för USA och den amerikanska drömmen.”
Så skriver Donald Trump, före detta president i USA och Joe Bidens troliga motkandidat i nästa presidentval, i ett inlägg på sin sociala mediekanal på lördagen.
Trumps uttalande möter stark kritik från politiker och forskare. ”När du avhumaniserar en motståndare fråntar du deras konstitutionella rätt att delta tryggt i demokratin genom att förneka deras mänsklighet”, sade statsvetaren Timothy Naftali till Washington Post. ”Det är sådant som diktatorer gör.”
Det grekiska vänsterpartiet Syriza splittras efter en intern maktkamp. Bristningarna började tidigare i höst, när tidigare premiärministern Aleksis Tsipras skulle ersättas och bankmannen Stefanos Kasselakis valdes framför favoriten Effie Achtsioglou.
För två veckor sedan försökte Kasselakis kasta ut tre framträdande medlemmar från vänsterfalangen Paraply, vilket följdes av en bullrig medlemsomröstning med ständiga burop, förolämpningar och utstormningar. Ett dygn senare meddelade falangen att de bryter sig ur koalitionen.
Kasselakis anklagas av utbrytarna för högerpopulism och jämförs med USA:s förre president Donald Trump och den italienska populisten Beppe Grillo.
Linköpingspolitikern Björn Alling utesluts ur Vänsterpartiet. Enligt partisekreteraren Aron Etzler beror det på grova personangrepp mot förtroendevalda i partiet, medan Alling själv menar att det snarare handlar om att ledningen inte tål politisk kritik.
– De kan inte argumentera politiskt för de vet att de förlorar på det. Och då använder de i stället argumentation kring tonläge eller ordval, säger han till Ekot.
I oktober kritiserade Alling partiledaren Nooshi Dadgostar i ett internforum för att ”slicka sioniströv”, efter hennes initiala fördömande av Hamas attacker utan att samtidigt fördöma ockupationen.