Han konstaterar att av 290 kommuner uppger 194 att de inte vill eller klarar av att läsa det öppna, EU-godkända dokumentformatet ODF. I sin artikel hänvisar han till en undersökning gjord av forskare på Högskolan i Skövde ledd av Björn Lundell. De skickade tre frågor i ett ODF-dokument till Sveriges alla 290 kommuner. 194 svarade dock med att filen inte gick att öppna och i många fall uppmanades forskningsgruppen att istället skicka dokumentet i Microsofts format. Utöver dessa saknades dessutom svar från 33 kommuner efter tre veckor.
– Lundell menar att de svenska kommunernas svar går stick i stäv med Regeringens IT-proposition från 2004 där det står att ”användningen av öppna standarder och öppna programvaror bör främjas”, skriver Wilczek.
Nederländerna bättre
Han hänvisar till att exempelvis Nederländerna har följt denna inställning betydligt bättre.
Där ställer man exempelvis krav på öppna standarder i sina upphandlingar.
ODF är ett öppet format som inte är kopplat till något vinstdrivande företag. Istället kan vem som helst utveckla stöd och program för filformatet. I Asien, Latinamerika och en del andra länder har användningen av fri programvara och program med öppna format och källkoder exploderat, och utgör ett allvarligt hot mot Bill Gates och Microsofts och dominans.