I efterdebatten av terrordåden i Norge har tidningarnas kommentarsfält kommit att diskuteras. Det som en gång var tänkt att göra läsarna mer delaktiga har istället blivit ett viktigt forum för rasister att torgföra sina åsikter och piska upp hatstämningar. Så besökte jag en av de två stora kvällstidningarnas sajt nyligen. Lite naivt trodde jag att kraven på moderering hade blivit högre efter de senaste veckornas debatt.
Till den första artikeln jag läste fanns en kommentar som hotfullt deklarerade att muslimer tänjt på gränserna för vad samhället tolererar. (Artikeln handlade intressant nog inte om muslimer alls.) Vad som skulle hända när samhället slutade att tolerera framgick inte, men att det skulle bli obehagligt gick inte att ta miste på.
Kanske hade kommentaren just postats och inte hunnit plockas bort? Nähä, den var postad för tolv timmar sedan.
Nåja, kanske ett olycksfall i arbetet. Jag klickade på anmäl-knappen. I min iver att vara behjälplig anmälde jag även ett inlägg till samma artikel som föreslog förbud av halalkött så att ”de” skulle försvinna från Sverige.
Det tog sin lilla tid. Men ett par dygn senare – när artikeln halkat långt ner på sidan och troligen ingen annan än jag sökte upp den – var inlägget borta. Inlägget som ville att muslimer (får man anta) skulle försvinna från Sverige fanns fortfarande kvar.
Det är svårt att hålla efter kommentarsfält. Att stänga dem skulle ge mindre reklamintäkter då färre skulle hänga på tidningarnas sajter. Att tillsätta mer resurser till att moderera är tydligen inget alternativ.
Hellre då business as usual.