Ett hundratal samlades på Sergels torg i Stockholm i söndags för att manifestera för välfärden. Parollerna var bland annat Sjuka människor ska inte jobba – de ska vila, riktiga jobb istället för fas tre och föräldrar ska kunna försörja sig själva och sina barn. Manifestationen startades av en ideell grupp och vände sig till alla som ställer upp på parollerna. Det var också en ovanligt bred bas av talare. Både Lars Ohly och Josefin Brink från Vänsterpartiet höll tal, men också – kanske lite oväntat – Emma Henriksson från Kristdemokraterna.
– För Kristdemokraterna har sjukförsäkringen högsta prioritet i budgetförhandlingarna, sade Henriksson.
Veronica Palm från Socialdemokraterna sade i sitt tal att hon inte kämpade för utökad välfärd för att hon ”tycker synd om” utsatta människor.
– Istället är jag övertygad om att det är det bästa för oss alla.
Hon konstaterade i sitt tal att samhället allt mer slits isär när välfärden försämras.
– De som kan köper tjänsten läxhjälp åt sina barn eller flyttar dem till en annan skola, eller köper tjänsten eftermiddagskaffe till mormor, men det kommer alltid att finnas barn kvar i den andra skolan, eller pensionärer som inte har råd med tilläggstjänster.
Tas för givet
AnnKatrin Persson, som bland annat har varit aktiv i Resurs och Sociala medborgargardet var en av dem som talade på Sergels torg. Sociala medborgargardet har nyligen omvandlats från en förening till ett nätverk efter att dess grundare avlidit. Han fick en hjärtinfarkt förra hösten. AnnKatrin Persson tror att en bidragande orsak var hur han drabbades av sjukförsäkringsreglerna.
– Han tvingades in i fas tre och var helt sönderstressad, säger hon.
För AnnKatrin Persson är det självklart att försöka kämpa för välfärden som hon ibland tycker att vi tar för given i Sverige.
– Har man jobb och är frisk kan man gå med blinda ögon och gå på talet om att göra neddragningar på välfärden för att få ”mer pengar i plånboken”.

