Inrikes 05 maj, 2011

De ska köra ambulans till Västsahara

 Den första maj körde en konvoj med åtta ambulanser iväg från Skåne. Målet är de västsahariska flyktinglägrena i Algeriet.
– Vi är 22 stycken som kör ner genom Europa till Allicante i Spanien. Sedan fortsätter åtta av oss  till Tindouf där flyktinglägrena ligger, säger Ola Ceasar, en av de drivande bakom projektet, till Flamman.
Där kommer ambulanserna att överlämnas till Röda halvmånen. Volontärerna kommer att stanna  fem dagar i Tindouf innan de tar flyget tillbaka till Sverige. Bakom projektet står Emmaus Fredriksdal som har samlat in pengar till ambulanserna och medicinsk utrustning. Responsen har varit överväldigande. När föreningen sökte efter frivilliga att köra ner ambulanserna hörde 900 personer av sig, trots att bilresan är på totalt 4 500 kilometer och beräknas ta nästan en vecka. Genom att köra ner ambulanserna hoppas organisationen att väcka uppmärksamhet och på så sätt sätta fokus på västsahariernas situation. Ambulanskonvojen deltog också i första maj-tåg i Svalöv, Landskrona och Malmö.

Skriande behov

Det finns ett skriande behov av medicinsk utrustning till flyktinglägren.
– Enligt UNHCR finns två ambulanser på 25 läger i området. De kör skadade och sjuka till sjukhuset i vanliga bilar, säger Ola Ceasar.
Resan till Tindouf är en del av ett biståndsprojekt som Emmaus i Fredriksdal driver för att förse människor i flyktingläger med ambulanser och sjukvårdsmaterial. Tidigare har man skickat tretton ambulanser till palestinska flyktingläger i Gaza och Libanon.