Inrikes 14 januari, 2013

”Den långe” är död

Lars Werner är död. Älskad av folket, respekterad av sina politiska motståndare och fruktad av sina interna politiska motståndare var han en av det svenska 1900-talets viktiga politiska profiler.

I princip född in i Sveriges kommunistiska parti anslöt sig den unge och långe höjdhoppartalangen till partiets ungdomsförbund. Efter det skulle politiken ta allt mer tid och idrotten mindre. Hans tid i Vänsterpartiet och dess föregångare skulle bli livslång men också kantad av motsättningar och internationella konflikter. Och det började skakigt. Redan vid Ungernrevolten 1956 lämnade pappa Hjalmar partiet i protest mot Sovjetunionens militära ingripande på den ungerska regimens sida. Men sonen Lars blev kvar och skulle i olika omgångar konfronteras med den internationella kommunistiska rörelsens grenar som partiledare. Inte minst under APK-utbrytningen 1977, en för många unga idag bortglömd historia men som då satte enorma spår i både partiets och enskilda människors liv. Det krävde ett inte så litet arbete av partiledning och partiordförande.

 Lars Werner kom att bli en av nyckelpersonerna i arbetet för ett modernt vänsterparti. Han var en av initiativtagarna till de 29:s brev till partistyrelsen 1963 som bidrog till att CH Hermansson valdes till partiledare. Werner blev partiledare 1975, då hade han varit vice ordförande för VPK sedan 1967. Han valde att fortsätta på Hermanssons inslagna väg på eurokommunism. På senare tid, bland annat i Janne Josefssons reportage från 2004, framställdes han som en partiledare som haft allt för nära relationer med östländers ambassader men det är alltid lättare att döma med historiens facit i hand. För partikamraterna i Werners samtid var det tydligt vilken sorts socialism som han representerade. Det märktes i fördömandet av invasionen av Tjeckoslovakien 1968 och Afghanistan 1979 och vid statskuppen i Polen 1981. Det märktes i det demokratiuttalande som partikongressen antog 1981, där man i skarpa ordalag kritiserade bristen på demokratiska fri- och rättigheter i socialistiska länder. De som arbetade nära Werner under åren som partiledare vittnar också om att han inte var rädd att säga sin åsikt inför öststatspolitiker, även om det ibland kunde leda till hårda diskussioner och en ganska så kylig stämning.

Denna tidnings chefredaktör gick på sitt första politiska möte någonsin när Lars Werner höll tal. VPK Järfälla firade 75-årsjubileum i biografen Falken i Jakobsberg och inför en halvfull sal höll han ett fint och jordnära politiskt tal om vad som krävdes i samtiden och påverkade nog livsbanan rejält för åtminstone två unga män i publiken. Förutom Flammans chefredaktör satt även Vänsterpartiets nuvarande partisekreterare Aron Etzler i publiken, också han på sitt första möte. Lars Werner gjorde bestående intryck på människor.

Lars Werner var alltid sig själv. En bullrig och rolig murare, för alltid präglad av den hårda jargong och de politiska motsättningarna mellan kommunister och socialdemokrater som fanns i fackföreningsrörelsen i Stockholm under framför allt 1950-talet.

En egenskap han hade var att han alltid hade ett gott råd över till sina medmänniskor. Det påpekar så skilda politiska personligheter som förre folkpartiledaren Ola Ullsten och före detta Gnistanredaktören Stefan Lindgren i sina kommentarer efter hans bortgång. Vad Ullsten fick för råd förtäljer inte historien med Lindgren bytte alla sina skor till en storlek större efter att Werner påpekat att han själv fått operera fötterna efter att ha ”stilat med myggjagare” alldeles för länge. Flammans chefredaktör fick följande råd, angående sin nyfödde son, vid en diskussion om en artikel bara veckor före Lars Werners död. ”Tänk på att så som du är mot din son blir också han som människa. Min är över 50 nu men kommer alltid att vara fem år för mig.” Sådan var han: hjärtlig, snabb och drastisk.

Lika vänlig som han kunde vara mot sina vänner och bekanta, lika hård kunde han vara mot sina politiska motståndare. När han tyckte att det krävdes kunde han vara mycket tuff i den politiska debatten och många som har varit på motståndarsidan i en politisk debatt har fått uppleva det. Hans mer hårdföra sida kom till exempel väl till pass under de järnhårda motsättningar som föregick partisplittringen 1977, då en stor grupp partimedlemmar runt denna tidning efter många års interna strider bildade det moskvatrogna partiet APK. Partiledningen valde att under de stridigheter som föregick APK-utbrytningen så långt det var möjligt undvika medlemsuteslutningar. I stället arbetade man för att stärka interndemokratin och att övertyga kamrater om att den självständiga politiken gentemot andra kommunistiska och socialistiska partier var rätt väg att gå. Det blev en tung tid för en ny partiledare, men Werner stod pall. Ett hårt och intensivt arbete tillsammans med partisekreteraren Tore Forsberg mot APK-fraktionen, ledde till skadorna av utbrytningen blev betydligt mindre än vad de hade kunnat bli.

Politiskt beskrivs Werner som pragmatisk, men principfast. Han ville se resultat inom politiken. Det nutida uttrycket ”det räcker inte att ha rätt, utan man måste också få rätt”, stämde väl in på Lars Werner. Förutom självständigheten mot Öst kom han att så många frön som fått stor betydelse för Vänsterpartiet i dag. Kanske har han inte alltid fått det erkännande som han förtjänat.

Det var under hans tid, inte Gudrun Schymans, som partiet bytte namn och program under uppslitande former i början av 1990-talet. Werner hade själv hållit sig utanför debatten om namnbyte, men på kongressen som behandlade namnbytet valde han att gå ”all-in” och höll ett tal där han förespråkade ett slopande av K:et. Förslaget vann med fyra rösters majoritet.

Det var under Werners tid som Vänsterpartiet inledde samarbete med Socialdemokraterna, något som inte hade setts som möjligt tidigare. När Gudrun Schyman 1996 kunde deklarera att hon var partiledare för ett feministiskt parti var det efter många och långa diskussioner som tog sin början redan på 1970-talet. Werner såg tidigt vikten av både miljöfrågor och feminism, även om det inte var de frågor han själv var starkast i.

Lars Werner var fast rotad i arbetarklassen. Han hade ett starkt fackligt engagemang och var under en tid ordförande i Murarfackföreningen. Han var också en extremt populär partiledare. Folkkär, skulle man kunna säga. Oavsett vad väljarna tyckte om VPK så tyckte del flesta om Lars Werner. Hans siffror på partiledares popularitet i jämförelse med sitt parti är oöverträffade än idag och 1989 innehade han faktiskt topp-positionen i den numera för pressen så intressanta tävlingen om populäraste partiledaren. I ett läge där VPK hade 7,7 procent i samma opinionsundersökning, i och för sig skyhöga siffror för den tiden. Ibland skojades det om att partiet borde byta namn till Wernerpartiet kommunisterna.

Att han inte ledde sitt parti till större siffror än han faktiskt gjorde hade mycket med Socialdemokratin att göra. Werner var partiledare under i princip hela den gyllene period för socialdemokratin som nu skildras i dokumentärer och diskussioner. Med en vänsterinriktad socialdemokrati som inte sällan låg mellan 45 och 50 procent i opinionsundersökningar var det inte lätt att profilera sig och ta kärnväljare från det hållet. I det perspektivet står sig Vänsterpartiets siffror från hans tid faktiskt bättre än de liknande siffror som dagens vänsterparti uppvisar, sida vid sida av en decimerad socialdemokrati.

Lars Werner var också partiledare under en annan tid. Han hade mycket större svängrum för att vara sig själv än vad dagens politiker har. Det gällde för övrigt alla partiledare på den tiden. När kvällspressen söker med ljus och lykta efter privata skandaler måste också partiledarna hela tiden passa sig för att inte säga eller göra något som någon skulle kunna uppfatta som olämpligt. Under en sådan tid kunde Lars Werner knappast ha varit partiledare. Han sade alltid vad han tyckte och gjorde som han fann bäst. Att han skulle ha brytt sig om vad Aftonbladet skulle tycka om saken är otänkbart. På så vis skapar också vår hårdbevakade tid färre partiledare av kött och blod, som vågar vara ärliga och uppträda som vanliga dödliga. På många vis är det synd.

1993 valde han att sluta som partiledare och Gudrun Schyman tog över. Då hade hon redan utmanat Werner på kongressen innan dess, men förlorat med cirka en tredjedel av rösterna. Han satt kvar i riksdagen resten av mandatperioden. I oktober 1994 lämnade han riksdagen efter 29 år. Men han var inte overksam.

Han fortsatte att besöka mötena med partiföreningen i Tyresö, han var ledamot i Stiftelsen Vänsterpartiet och engagerad i Syninge kursgård. Han ansåg att debatt och studier var vitalt för partiet och därför lade han ner många arbetstimmar på det. Stiftelsen Vänsterpartiet förvaltar pengar att tillföra studie- och ungdomsverksamhet. Kursgården Syninge är den enda som partiet har kvar – han beklagade djupt att partiet gjorde sig av med Bona folkhögskola. Som före detta ordförande fanns han kvar och gav råd och stöd, något som bland andra Lars Ohly uppgett att han värdesatt högt. Men han passade sig för att recensera partiledningen.

Föredettingar ska inte bedöma efterträdarna, det lärde jag mig av CH”, sade han en gång i en intervju med Flamman.

Han ville vara tillgänglig och till nytta för Vänsterpartiet och aktiverade sig i Pensionärsföreningen. Han försökte stötta sina efterträdare på ordförandeposten och kom gärna förbi 84:an eller riksdagen.

Då och då ringde han Flammanredaktionen och utbytte åsikter. För yngre läsare kan nämnas, att Lars Werner tillhörde den generation politiker som använde telefonen som redskap även för idéutveckling och nätverkande. Och Lasses småprat var mycket rättframt.

Ibland, innan foten började jävlas på allvar, kom han upp till redaktionen för lite småprat. Och när han klev in, med kroppshyddan som var så enorm att den fick korridoren att krympa, ja då viftade man inte bort honom.

Det var han som var partiledare de dramatiska månader under 1989-1990 när muren föll och ett helt system föll i bitar. Med sitt lugn och sin pragmatism lotsade han ett parti in i en ny tid på ett sätt som kunde ha blivit betydligt mer uppslitade än det faktiskt blev. Många västeuropeiska syskonpartier dog eller blev socialdemokratiska under den här tiden, det är lätt att glömma idag.

Nu är ”den långe” död. Han sörjs närmast av hustrun Berit, barn och barnbarn. Och Flammans redaktion böjer sina huvuden i sorg för en av de verkligt stora. 

Kultur 14 februari, 2026

En vemodig medelklassmans klagan

Wimans pappabok utspelar sig i backen i en tid när snö inte var en bristvara. Foto: Kajsa Göransson.

Björn Wiman vill skriva intimt om sin papparelation och samtidigt trycka in både den försvinnande snön och det folkhem som flytt. Det blir mer nostalgi än en angelägen skildring av ett barn som längtar efter att bli sett.

Om jag en dag får barn ska jag avråda dem från att bli författare. Inte för att det är en enkel biljett till fattigdom, utan eftersom jag gärna slipper se mina brister förevigas i en bok.

Författare verkar nämligen inte kunna låta bli att göra upp med sina föräldrar – i synnerhet den förälder som drabbats av den tveksamma välsignelsen att ha en y-kromosom, och därmed brukar kallas ”pappa”. Bara i höstas kom ett helt fång pappaböcker, där Jesper Högströms Smultronstället fick särskild uppmärksamhet. Och nu har även Björn Wiman, kulturchef på DN, hakat på trenden. 

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kommentar/Kultur 14 februari, 2026

Agri Ismaïl: Kulturens mening är inte att göra oss snygga

Kulturen går inte att  använda till något annat än sig själv, vad än Lars Strannegård, rektor för Handelshögskolan, menar Agri Ismail. Foto: Jonas Ekströmer/TT.

För många år sedan gick jag på en anställningsintervju på en av Londons största juristfirmor. I det minimalistiska väntrummet fanns ett enormt konstverk av Damien Hirst, och jag blickade nervöst runt bland de välkammade unga männen och kvinnorna som redan satt och väntade. En av oss i detta rum skulle få det utannonserade jobbet, troligtvis en av Etonklonerna i skräddarsydda kostymer och brogues från någon av Northamptons kända skomakare.

Det är inte för empatins, källkritikens eller karismans skull man bör vara en konstnärligt intresserad människa, utan för att det ändå finns andra värden än bara pengar.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Nyheter 13 februari, 2026

Rödgrönt raseri mot KD:s möten med Palantir: ”Oerhört allvarligt”

Alice Teodorescu Måwe och Palantirs grundare Peter Thiel. Foto: Rebecca Blackwell/AP, Caisa Rasmussen/TT, Shakh Aivazov/AP.

Alice Teodorescu Måwe mötte det kontroversiella övervakningsbolaget Palantir två gånger i januari. Men när Flamman frågar vad mötena handlade om tar det stopp. ”Väljarna har rätt att veta vems ärenden hon driver”, säger socialdemokraten Evin Incir.

Under januari deltog KD-toppen Alice Teodorescu Måwe i två möten med amerikanska Palantir Technologies. Först träffade hon bolagets Sverigechef Anders Fridén i London, och två veckor senare mötte hon bolaget ännu en gång i Stockholm. 

Palantir har beskrivits som en övervakningsplattform, som gör det möjligt för polismyndigheter och militärledningar att mata in stora mängder data – ofta sekretessklassad – som sedan kan användas för att spåra människor utifrån allt från mejladresser till ögonfärg.

Hanna Gedin, (bilden) EU-politiker för Vänsterpartiet, är kritisk mot mötena:

– Palantir tjänar pengar på folkmordet i Gaza och Iceräderna i USA. Det är inte ett företag som jag vill ska operera i EU-länderna. 

Hon får medhåll av Alice Bah Kuhnke (bilden) från Miljöpartiet.

”Det är anmärkningsvärt omdömeslöst att tacka ja till möten med ett så oerhört kritiserat amerikanskt företag”, skriver hon i ett mejl till Flamman. 

Palantir grundades av den radikalkonservativa Peter Thiel, som i dag är ordförande i bolagsstyrelsen. Det operativa ansvaret ligger hos vd:n och medgrundaren Alex Karp, men Thiel besitter fortfarande en strategisk kontroll över bolaget. Bolaget anses stå nära Trumpregeringen, och används bland annat av migrationspolisen Ice. Karp donerade en miljon dollar till Trumps installation i januari 2025.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kultur 13 februari, 2026

Édouard Louis ilska har blivit slentrian

Kollapsen handlar om den såriga relationen till författarens bror. Men ilska mot familjemedlemmar räcker inte till hur många romaner som helst. Foto: Jean Francois Robert/Modds.

I ”Kollapsen” är det Édouard Louis brors tur att kastas under bussen. Föga överraskande beskrivs han som en ond och våldsam jävel. Ändå känner författaren ingenting, och inte Flammans kritiker heller.

Édouard Louis debutroman Göra sig kvitt Eddy Bellegueule (2014) var en rasande uppgörelse med familjen och uppväxten under trasproletära förhållanden i norra Frankrike. Som många andra blev jag golvad av den. Kombinationen av råhet och ilska med en mer distanserad sociologisk blick framstod som på samma gång äkta som politiskt gångbar. Louis var bara 22 år när boken publicerades, och vi var många som tänkte att det här är en författare att hålla ögonen på.

De flesta av hans böcker har riktat sig mot en specifik familjemedlem. Så även den nya Kollapsen som handlar om hans storebrors för tidiga död. Men även i de böcker som främst handlat om Louis själv, har familjen varit närvarande. Våldets historia – som är hans andra bok – kretsar kring en våldtäkt han blir utsatt för och består av en dialog med hans syster om det som skett. Den följdes senast upp av vad jag menar är hans bästa bok, Vem dödade min far?

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Rörelsen 13 februari, 2026

Vinn ungdomarna, vinn valet!

Det politiska intresset hos unga lever. Foto: Maja Suslin/TT.

Detta är en insändare. Skribenten ansvarar själv för alla åsikter som uttrycks.

Vill du svara på texten? Skicka en replik på högst 3 000 tecken till [email protected].

Just nu märks ett uppvaknande för samhällsfrågor bland ungdomar, men på ett annat sätt än tidigare. Det mest kända exemplet är Auroramålet, där en grupp unga stämt staten för alltför otillräckliga klimatåtgärder. De traditionella partierna och deras ungdomsförbund har svårt att locka nya medlemmar, men det betyder inte att engagemanget minskar, bara att det sker i andra forum. Sociala medier kommer att ha stor betydelse i den kommande valrörelsen.

Att nå de unga väljarna är grundläggande för ett parti som månar om sin tillväxt

Jag är övertygad om att de partier som bäst lyckas mobilisera de unga väljarna också är de som kommer att gå fram starkast i valet. Likaså att vänstern sitter med flera trumf på hand när det gäller att vinna unga väljare. Men man måste spela sina kort rätt. Annars blir det enkelt för högern att vinna både de ungas sympatier och valet i sin helhet.

Följande områden tror jag är av stort intresse för unga väljare och bör därför beredas plats i valdebatten.

Bostäder. Bygg billiga bostäder på pendelavstånd till större städer, men även på andra ställen där det behövs med hjälp av statliga subventioner. Inrätta förmånliga bolån för unga vuxna.

Skolan. Ge alla ungdomar bättre möjligheter att klara av skolan. Tillsätt mer resurser och öka elevinflytandet. Men gå inte i fällan genom att bara öka kunskapskraven och mängden prov.

Ungdomsjobb. Inför betalda ungdomsjobb i hela landet i anslutning till studierna. Jobben ska ha som syfte att ge ungdomarna kunskap om och erfarenhet av arbetslivet, och att stärka deras självförtroende genom tillit och att tilldela ansvar.

Miljö och klimat. Verka för en grön omställning med hjälp av modern teknik. Underlätta utbyggnaden av solkraft och vindkraft. Inför gratis kollektivtrafik för barn och unga i hela landet. Subventionera ungas tågresande kraftigt.

De här reformförslagen kostar mycket, men är välinvesterade pengar i jämförelse med Tidöhögerns linje om fler fängelser och hårdare tag, skattepengar till vinstdrivande välfärdsföretag och utvisningar av skötsamma, välintegrerade utlandsfödda.

Nämnda reformer skulle även leda till stora samhällsvinster och besparingar. En förbättrad folkhälsa, minskad kriminalitet och skadegörelse samt ett bredare och starkare folkligt samhällsengagemang. En höjd sysselsättningsgrad inom byggsektorn där arbetslösheten är skyhög. Tätare bemanning inom skolan, vilket avlastar en hårt pressad lärarkår. Fler arbeten inom utveckling av grön energi.

Läs mer

Satsningarna skulle tryggas ekonomiskt genom återinförande av förmögenhetsskatten samtidigt som vi börjar jämna ut de rekordstora ekonomiska klyftorna.

Att nå de unga väljarna är grundläggande för ett parti som månar om sin tillväxt, och säkrar väljare på längre sikt. Därför är det hög tid att föra ut dessa frågor i valrörelsen och bevisa för väljarna att en progressiv vänsterpolitik inte bara är fullt möjlig, utan också betydligt mer önskvärd och human än en repressiv och orättvis högerpolitik.

Diskutera på forumet (0 svar)
Utrikes 12 februari, 2026

Kan Norges två socialistpartier enas mot miljardärerna?

Norska stortinget byggt i Lego. Foto: Petter Evertsen.

Norge har två vänsterpartier i parlamentet, samtidigt som unga väljare driver högerut och miljardärerna kraftsamlar. Är landets socialister splittrade i onödan – eller kan mångfalden leda dem till seger? Flamman reser till Oslo för att förstå varför två inte kan bli en.

– Han stod vid vår valstuga och rageade.

Marian Hussein, vice partiledare för Sosialistisk venstreparti, pekar ut mot Eidsvolls plass där snön yr i vinden. Stora salen är byggd med fönster mot torget så att protester där utifrån kan höras in. Över slottet en bit bort vajar den norska kungaflaggan mot en gråmulen himmel. Kungen är i stan.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Nyheter/Utrikes 11 februari, 2026

Ungersk oppositionsledare hotas med sexfilm: ”Ger inte efter”

Péter Magyar är tidigare medlem i Ungerns regeringsparti Fidesz, men är i dag Orbáns främsta utmanare om makten.

Partiledaren för Ungerns största oppositionsparti, Tisza, skriver på X att Orbán-anhängare hotar att läcka en sexfilm på honom under tisdagen. De har utpressat och hotat med videoinspelningar och förtal under lång tid, skriver han.

– Ja, jag är en 45-årig man, och jag är van vid att ha sex, skriver den ungerska oppositionsledaren Péter Magyar på X.

I inlägget hävdar Magyar, som leder det ungerska oppositionspartiet Tisza, att anhängare av Viktor Orbán under tisdagen kommer offentliggöra en sexfilm på honom och hans tidigare flickvän. Videon är enligt Magyar inspelad med hemlig utrustning, möjligen förfalskad, och har under dagen skickats som länk till flera reportrar, skriver han.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kommentar 11 februari, 2026

Paulina Sokolow: Att skratta med nazister gör inte judar tryggare

Anna Nachmans kontakter med högerextrema är inget att skratta åt. Foto: Wikimedia (montage).

Som begravningsansvarig i Judiska församlingen har Fokusskribenten Anna Nachman ett ansvar att vara inkännande mot alla sorters judar. I stället reserverar hon sin förståelse för nazister och antisemiter.

– Varför låter sig judiska män omskäras?

– Judiska tjejer tar inte i något som inte har minst 20 procent avdrag. 

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 11 februari, 2026

18-åring döms för att ha kallat trafikinspektör rasist

18-årige ”Adam” ilsknade till när han kuggade uppkörningen – och hamnade i rätten. Foto: Fredrik Sandberg/TT.

När Adam, 18, missade sin uppkörning kallade han förarprövaren rasist. ”Grovt nedsättande”, menar domstolen, som dömer honom för förolämpning mot tjänsteman.

Att kalla en tjänsteman rasist kan numera vara olagligt, enligt en ny dom från Kristianstads tingsrätt. Där dömdes 18-årige ”Adam” nyligen för hot och förolämpning mot tjänsteman. Enligt domen kallade han en förarprövare för rasist och hotade honom dessutom med våld.

Det var i augusti förra året som ”Adam” körde upp tillsammans med den 34-årige trafikinspektören. Försöket att ta körkort var hans tredje i ordningen.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 11 februari, 2026

LO vill avskaffa 40-timmarsveckan: ”Ska tillhöra historien”

LO:s ordförande Johan Lindholm och avtalssekreterare Veli Pekka Säikkälä på pressträffen i LO-borgen. Foto: Lars Schröder/TT.

Arbetstiden ska sänkas, meddelade LO förra veckan. Dit ska man nå genom förhandlingar med näringslivet, som dock säger tvärt nej. Nu vill Vänsterpartiet öppna för lagstiftning om förhandlingarna kraschar.

– 40-timmarsveckan ska tillhöra historien, säger LO:s ordförande Johan Lindholm vid pressträffen i fackorganisationens ”borg” vid Norra Bantorget i Stockholm.

Där lägger han tillsammans med fem andra fackliga företrädare fram den strategi som ska leda fram till en kortare arbetsvecka. I presentationen pekar man på bland annat grannländerna Danmark och Norge som lagstadgat om 37 respektive 37,5 timmars arbetsvecka.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)