Den venezuelanska tullen stoppade den anmärkningsvärda införseln av ”diplomatpost”.
Händelsen gav upphov till ytterligare friktioner mellan Caracas-Washington. Bushadministrationen anklagar president Hugo Chávez för att bryta mot diplomatiska normer, medan Caracas hänvisar till Wienkonventionens 27:e och 36:e artikel från 1961 som är klar att all införsel, i synnerhet vapen, måste dokumenteras i en lista till respektive regering. Det är ett mysterium varför USA-ambassaden ”beställde” reservdelar till krigsflyg, i ett land som utsatts för ett vapenembargo sedan Chávez tillträdde som president i december 1998. Planen, både Bronco och 24 F16-plan, inköptes på 1970-talet men står obrukbara i hangarerna i väntan på dessa reservdelar. Inofficiellt talas det om att USA-ambassaden planerade en provokation i en större konspiration mot presidentvalet i december som Chávez tippas vinna enkelt.
SAAB stoppar leveranser
I söndags uppgav tidskriften Jane’s World Defence Industry Reporter att USA kommer att införa ett totalt vapen-embargo mot Venezuela. Också vapenföretag från andra länder med USA-komponenter i sina vapenprodukter beordras stoppa försäljning till Venezuela.
SAAB och dotterbolaget Bofors beslutade redan den 3 augusti att stoppa sin försäljning av raketvapen och luftvärnsrobotar till Venezuela. Därmed stoppas ett tjugoårigt samarbete som omsatt 150 miljoner dollar.