Nya EU-regler ska göra det svårare för arbetsgivare att anställa papperslösa. Från och med sommaren 2011 ska arbetsgivare som avslöjas ha papperslösa anställda tvingas att retroaktivt betala de anställa avtalsenlig lön och resan tillbaka till ursprungslandet.
Stigmatiseringen ökar
Dessutom ska arbetsgivaren kunna utestängas från offentliga upphandlingar i upp till fem år. Detta enligt tidningen Riksdag & Departement. Reglerna gäller inte bara den direkta arbetsgivaren. Även de som anlitar entreprenörer blir skyldiga att betala om underföretaget har papperslösa anställda.
Arbetsgivaren krävs också på en straffavgift. Redan idag finns lagstiftning kring straffavgifter, men enligt Riksdag & Departement har ingen arbetsgivare behövt betala straffavgift på tre år. Europeiska fackförbund har tidigare ställt sig försiktigt positiva till att det blir svårare att utnyttja papperslösa, även om en del har påpekat att detta kan stigmatisera de papperslösa än mer.
Många är asylsökande
Dessutom innebär lagändringarna en ökad kontroll. Arbetsgivare ska i fortsättningen rapportera till Migrationsverket när en anställning upphör för en person från ett land utanför EES-området.
Babak Rahimi, journalist och debattör, är kritisk till lagändringen: ”inga länder i EU har skrivit under FN-konventionen om migrantarbetarnas rättigheter. Detta gör att de sociala avgifter som arbetsgivare betalar till staten inte kommer de papperslösa anställda till gagn vad gäller pension och socialförsäkring”, skriver han i en artikel på Manas hemsida.
Han påpekar även att många papperslösa är asylsökande och därför inte kan skickas till sina ursprungsländer.