I tisdags anhölls den man som den 10 augusti körde rätt in i en folkmassa under en solidaritetsdemonstration för Palestina i Borås. Efter händelsen upprättades en polisanmälan om vållande till kroppsskada och vårdslöshet i trafik mot mannen, som dock släpptes på fri fot av polisen.
Dagarna efter bilattacken kunde Flamman visa att mannen gjort hatiska uttalanden mot palestinier i sociala medier under en längre tid innan bilattacken. Därefter skickades utredningen tillbaks till åklagare Jack Parsland, som gjorde en ny bedömning av fallet och beslutade att anhålla mannen i sin frånvaro. I tisdags greps mannen av polis.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!