Okategoriserade 01 februari, 2007

En illojal israels bekännelser

Tali Fahima blev rikskänd i som israelisk förrädare. Hennes brott var att hon hjälpt palestinier i Jenin, en stad som jämnats med marken.

Namn: Tali Fahima.

Ålder: 30.

Bor: Jaffa, Israel.

Yrke: Förr advokatsekreterare i Tel Aviv, idag medarbetare i The Freedom Theatre, ett teaterprojekt i Jenins flyktingläger.

Kuriosa: Fick i september 2004 den dubiösa äran av att bli den första israeliska kvinnan att sättas i administrativt förvar efter att upprepade gånger besökt Jenins flyktingläger trots arméförbud.

När den 28-åriga israeliskan Tali Fahima arresterades vid en vägspärr på Västbanken i augusti 2004 gick vågorna höga i israeliska media. För vissa var hon en förrädare och terroristhora som borde fråntas sitt medborgarskap och utvisas, för andra en hjälte som stod upp för palestiniernas rättigheter i flyktinglägret i Jenin – ett av de fattigaste och mest våldsdrabbade flyktinglägren på Västbanken. Efter att hon i en månad förhörts av den israeliska säkerhetstjänsten skrev dåvarande försvarsminister Shaul Mofaz i september 2004 under ordern som skickade Tali Fahima som första israeliska kvinna till ”administrativt förvar”: fyra månaders fängelse utan åtal och utan rättegång. Men den dramatiska processen slutade i förlikning och den slutliga domen blev tre års fängelse.
I början av januari 2007 släpptes hon utan förvarning fri på grund av gott uppförande.

Tio dagar senare träffas vi på ett alternativcafé i Jaffa. Hennes personliga kännetecken – svartbågade glasögon och strikt bakåtkammat hår i hästsvans – gör henne omöjlig att missa. Kvinnan som driver caféet hälsar henne varmt välkommen och visar oss ett ledigt hörn. Men Tali har inte tid att sätta sig ner. Inte än.
– Jag måste anmäla mig hos polisen idag, säger hon torrt och vänder sig till mig. Har du lust att följa med så jag får det gjort?
En taxi tar oss till polisens huvudkontor i Tel Aviv. Tali är visserligen frisläppt, men med vissa inskränkningar: hon måste anmäla sig på polisens underrättelseavdelning en gång i veckan, får inte åka utomlands eller ha kontakt med främmande agent. ”Främmande agent” inkluderar i hennes fall palestiniern Zakariya Zubeidi, befälhavare för Al-Aqsabrigaderna i Jenin, enligt egen utsago ansvarig för attacker mot israeliska mål – och en nära vän till Tali.
Väl framme vid poliskontoret undersöks våra väskor av säkerhetsvakterna och Tali visar upp sin fånglegitimation. Fast egentligen behövs det inte, alla känner igen henne ändå. När vi når tredje våningen får vi vänta utanför en enorm ståldörr utan skylt innan en civilklädd polis kommer och öppnar. – Bara Tali, säger han kort och stänger dörren. Tio minuter senare är hon tillbaka.
”Jag läste en intervju med Zakariya i en tidning och blev nyfiken på honom som människa”, förklarar hon när vi åker ner i hissen. Genom journalisten Ali Waked som skrivit artikeln fick jag tag på Zakariyas mobilnummer. Vi pratade i timtal. Jag ville träffa honom. Han bjöd in mig till Jenin. 2003 var det inte många israeler som vågade sig till Jenin, jag var nästan den enda.

Zakariya Zubeidi var då en av de mest eftersökta palestinierna i Jenin, och hade vid flera tillfällen med en hårsmån undkommit israeliska attacker mot honom och hans män. Under samma period besökte Tali Zubeidi ett antal gånger. Hon skakades djupt av de miserabla förhållandena i lägret och ville göra något för att ge barnen en ljusglimt, ett hopp om en bättre framtid. Hon organiserade på egen hand böcker och datorer till ett litet bibliotek och engagerade sig i ”The Freedom Theatre”, ett lokalt teaterprojekt som bland annat räknar Suzanne Osten och Dror Feiler till sina styrelsemedlemmar.
– Jag kände mig aldrig hemma i de etablerade fredsorganisationerna, berättar Tali. Där var det mest prat…fast sådant är ju också viktigt, urskuldar hon sig. Men jag var mer intresserad av att göra någonting konkret.

Hennes bakgrund som orientalisk judinna från det fattiga Kiryat Gat i södra Israel, uppväxt i en familj där alla av tradition väljer Likud, bidrog till känslan av att inte passa in. Hon är också övertygad om att just denna något ovanliga bakgrund gjorde att den israeliska säkerhetstjänsten lade märke till henne.
– Det israeliska etablissemanget är väldigt rädda för att sådana som jag ska börja tänka själva och skaffa sig en egen uppfattning om saker och ting, fastslår hon cyniskt.
När den israeliska säkerhetstjänsten varseblev Talis kontakter med Zubeidi försökte de till en början att värva henne. Tali blåvägrade. Säkerhetstjänsten svarade med andra metoder.
– De är professionella, de vet hur man utövar påtryckningar utan att använda våld, säger Tali. Bland annat spred de ut rykten om att jag skulle ha haft ett romantiskt förhållande med Zakariya.
Hon tystnar och drar ett bloss på cigaretten innan hon fortsätter. – Jenin är en stad med väldigt traditionella värderingar. Zakariya är gift och har en son. Säkerhetstjänsten spred ryktena för att bryta ner mig och svärta ner mitt namn i pressen.

De lyckades i så fall över förväntan. Talis eventuella sexuella förhållande med Zubeidi utgjorde huvudtemat i kommentarerna till de första artiklarna om Tali som publicerades på nätet. Hennes familj hotades per brev och telefon, medan högerextremister varnade Tali för att visa sig offentligt om hon någon gång skulle bli fri igen.
Talis personliga vänskap med Zubeidi ledde så småningom till ett ökat engagemang från hennes sida och ett tydligare politiskt ställningstagande som skulle visa sig ödesdigert. Efter en israelisk attack mot Zubeidi där en av hans män dödades medan han själv lyckades undkomma förklarade hon sig i intervjuer beredd att agera ”mänsklig sköld” åt honom. Under ett besök gav han henne ett vapen som hon provsköt. I maj 2004 tappade israeliska soldater under en raid i Jenin ett topphemligt dokument som innehöll bilder och persondetaljer angående fyra efterlysta palestinier, däribland Zubeidi, och ett flygfoto över Jenin. Dokumentet fann sin väg till Al-Aqsabrigaderna och Zubeidi. Han visade det för Tali som just då befann sig i lägret. Hon rådde dem att omedelbart gå under jorden.
På vägen tillbaka till Tel Aviv arresterades hon av israeliska soldater eftersom det bland annat på grund av kidnappningsrisken är förbjudet för israeliska medborgare att vistas i områden på Västbanken som kontrolleras av den palestinska myndigheten. Hon förhördes av säkerhetstjänsten men släpptes fri mot borgen och ett löfte att inte åka tillbaka till Jenin. I september arresterades hon på nytt – vid en vägspärr långt inne på Västbanken, klädd i traditionell palestinsk klädsel för att undgå soldaternas uppmärksamhet. Den här gången skulle det ta två och ett halvt år innan hon blev fri igen.
Väl tillbaka på caféet i Jaffa visar Tali mig det topphemliga dokumentet på sin laptop.
– Titta på de här bilderna, befaller hon. Kolla in kartan. Hur intelligent behöver man vara för att begripa vad det här handlar om? Det enda viktiga som står på den här pappersbiten är överskriften.

Domstolen hade en annan åsikt. Efter fyra månaders fängelsevistelse åtalades Tali bland annat för bistånd till fiende i krigstid och stöd till terroristorganisation – brott som kunnat ge henne livstids fängelse om hon fällts för dem. Att Zubeidi talar och läser hebreiska och det inte behövs någon större fantasi för att tolka varken dokumentet (som idag finns publicerat på nätet) eller den israeliska arméns avsikter angående Zubeidi gjorde till en början inget större intryck på de domare som var inblandade i processen.
”Frågan om den svarandes (Talis) handlingar hjälpte de efterlysta i praktiken är inte relevant”, skriver domare Dvora Berliner i ett domstolsbeslut den 28 juli 2005. ”Den svarandes instinkt som israelisk medborgare borde varit att anstränga sig maximalt för att återlämna dokumentet till armén eller åtminstone förhindra att Israels uttalade fiender skulle använda sig av det.(…) Den svarande bevisade att hennes lojalitet inte ligger hos den israeliska staten och hon utgör därför ett hot.”

Som sig bör en Statens Fiende tillbringade Tali de första nio månaderna av sin fängelsevistelse i isoleringscell. TV, telefonsamtal – även med hennes mamma och advokat – samt samtal med de andra kvinnliga fångarna var förbjudna. Cellen var öppen utan någon skiljevägg till toalett och dusch, och fångvaktarna kunde titta in när de ville. Efter protester från organisationer som den israeliska ”Läkare för mänskliga rättigheter” och upprepade skrivelser till domstolen från Talis advokat Smadar Ben Natan lättades isoleringen. Fyra timmar om dagen kunde hon gå runt på avdelningen och samtala med de andra fångarna, och hon fick tillstånd att ringa sin mamma och sin advokat.
– Administrativt förvar är rena mardrömmen, säger Tali med eftertryck. Hela konceptet bygger på undantagslagar från den brittiska mandatstiden som aldrig satts ur kraft och som står i strid med den israeliska demokratin. Du vet inte vad du är anklagad för och kan inte försvara dig. Allt de säger är att det ”existerar information från säkerhetstjänsten”. Du har inget skydd alls.

I den slutliga förlikningen förklarade sig Tali skyldig till brott mot laglig förordning och kontakt med främmande agent och dömdes i december 2005 till tre års fängelse, inklusive den tid hon redan suttit fängslad sedan rättegångens början. De övriga åtalspunkterna ströks.
Fängelsevistelsen stärkte hennes solidaritet med de palestinska fångarnas situation, men hon säger sig också känna djupt för de israeliska soldater som sitter tillfångatagna hos Hamas och Hizbollah.
– Det är fruktansvärt. De borde vara på förstasidan i tidningarna varje dag tills de kommer tillbaka, säger hon upprört. Det är statens ansvar, det var de som skickade iväg dem. Jag förstår precis vad de går igenom.
Hon vill också engagera sig för fångars situation generellt, oavsett vilket brott de begått.
– Tiden i fängelset har gjort mig starkare, fastslår hon. Jag har fått ”privilegiet” – hon ritar citationstecken i luften – att se den israeliska statens institutioner från ett annat håll. Säkerhetstjänsten, polisen, rättssystemet, situationen i fängelset. Och jag har inte ändrat mina åsikter. Tvärtom.
Det som verkligen engagerar henne är arbetet för The Freedom Theatre i Jenin. Hennes röst blir ivrig när hon berättar om projektet och entusiasmen är tydlig.
– Det behövs så mycket stöd, både ekonomiskt och moraliskt, betonar hon medan hon visar bilder från en av föreställningarna. Här är Zakariya…och här är barnen som sjöng…och här är palestiniern som donerade sin sons organ till israeliska och arabiska barn efter att sonen av misstag skjutits ihjäl av israeliska soldater när han lekte med ett plastgevär, minns du det? Och här är bilder på publiken. Det kom massor med folk, många israeler också…
Hennes längtan är så konkret att man nästan kan ta på den. När jag frågar om hon har några planer på att bli partipolitiskt aktiv tittar hon inte ens upp från skärmen utan fortsätter bläddra mellan bilderna.
– Politik? Jag? Aldrig i livet.

Kultur 08 december, 2025

En marmorvit lektion i kommunism

Ensemblen förkroppsligar varors och människors flytande värde i kapitalismens kretslopp. Foto: Sören Vilks.

Kungliga Dramatiska Teatern förvandlar 2 500 sidor marxistisk teori till kakelkabaret för en proppmätt medelklass. Flamman går på en lekfull teaterversion av "Das Kapital" och letar efter tecken på att revolutionen är nära.

Varje år lanserar det amerikanska företaget Pantone color institute en färg som påstås fånga tidens stämning och som sedan pryder allt från gunghästar till sovrumsväggar. I helgen avslöjades 2026 års nyans: Cloud dancer. Vitt som en molndansare.

Samma helg har Dramaten urpremiär på Das Kapital. Scenografin: bländande kakelvitt. Jag ser det som ett kosmiskt sammanträffande.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 08 december, 2025

Misstänkt ”giftkvinna” aktiv i högerradikala grupper 

Foto: Christine Olsson/TT, skärmdump.

Vaccinkritik, klimatförnekelse och upprepade delningar av högerextrema sajter. Flamman följer de digitala spåren efter den 62-åriga kvinna som häktats för grov misshandel efter förgiftningarna på Akademiska sjukhuset i Uppsala.

En 62-årig kvinna häktades i dag för grov misshandel mot fyra anställda på Akademiska sjukhuset i Uppsala, efter att de drabbats av misstänkt förgiftning. Nu kan Flamman avslöja att hon har en lång historia av aktivitet i högerextrema grupper på Facebook.

Bland grupperna som kvinnan varit mycket aktiv i finns ”Vi som stödjer SD” och ”Folkets rättigheter i samhället”. Under 2022 rör det sig om flera inlägg i månaden, och utöver det även mängder av kommentarer på andras inlägg.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 08 december, 2025

Polisens beslag hos terrorsvensken: hakkors, sprängmedel och Putinmask

Enligt domskälen var den terrordömda svensken Alexander Holmberg ledande i ekofascistiska gruppen The Base.

Den 23-åriga överklassvensken kartlade moskéer, uppmanade till våldsdåd och samlade på nazistuniformer. Flamman har tagit del av domen mot terrornazisten Alexander Holmberg – och listan på polisens beslag hos luxemburgsvensken.

I fredags offentliggjordes domskälen mot Alexander Holmberg, den svenska medborgare som den 27 november i Luxemburg dömdes för en rad terrorrelaterade brott.

Han fälldes för medlemskap i två terroristorganisationer, förberedelse till flera terrorattentat i tre länder, tillverkning och innehav av sprängämnen, brott mot vapenlagstiftningen, uppvigling till hat och våld samt framställning, sant testning och planering av explosiva anordningar.

Den mest framskridna planen var ett massmord mot Eurovisionsfestivalen i Rotterdam 2020, som ställdes in på grund av pandemin. Holmberg var minderårig när han inledde planerna, men blev myndig under arbetets gång.

Den 137 sidor långa domen, som Flamman har läst, beskriver en flerårig process där en gymnasieelev gradvis förflyttade sig från nätaktivism till en central roll i två militanta högerextrema nätverk som delvis hänger samman: Atomwaffen Division och dess ekofascistiska förgrening The Base, som är terrorklassad av EU. Båda använder dödskallemasker som kännetecken, och Alexander Holmberg bedöms ha varit ledande i den senare gruppens svenska cell.

Enligt chattloggarna var han inte bara en passiv deltagare, utan bidrog med sina avancerade kemikunskaper kring hur man tillverkar sprängmedel, och bidrog starkt till gruppernas propagandaarbete. Han föreslog också ett gemensamt träningsläger för Atomwaffen Division och The Base i Sverige i slutet av 2020, på mark som tillhörde hans familj. Där skulle medlemmarna öva skytte, detonera mindre laddningar och öva på fältmässig rekognosering. Han skrev att han själv hoppades få licens i tid för ett G3-gevär från Heckler & Koch, ett av hans favoritvapen.

Den mest framskridna planen var riktad mot Eurovisionsfestivalen i Rotterdam 2020. Foto: Robin Utrecht/EPA/TT.

Flera av de tilltänkta målen var svenska. Han planerade bland annat en attack mot flygbolaget Sas, på grund av deras reklamfilm som ställer frågan: ”Vad är verkligen skandinaviskt?” Svaret är enligt kampanjen ingenting, då ”allt är kopierat” från andra länder.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes/Nyheter 06 december, 2025

Antifascister samlas i Salem: ”Folk delar ens frustration”

Foto: Liz Fällman/Flamman.

15 år efter att Salemmarschen lades ned samlas nazister återigen i Rönninge söder om Stockholm. Även antifascistiska krafter har mobiliserat – och stadens företagare bjuder in till julmarknad. Flamman ger sig ut bland honungsförsäljare och svarta blocket-aktivister för att höra folks tankar om dagen.

Det är ovanligt mycket människor på årets julmarknad, konstaterar floristen Carina Kandell, 56. Hon driver en liten blomsterbutik i Rönninge centrum, och har varit drivande i att arrangera den årliga julmarknaden.

Från början uppstod marknaden som en markering mot de årliga nazistdemonstrationerna i Salem under 2000-talet – som nu återupptagits på initiativ av Nordiska motståndsrörelsen och Aktivklubb Sverige.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kultur 06 december, 2025

Ideologin är fackens svagaste länk

När IF Metall lade varsel om strejk mot Tesla hade förbundet inte strejkat på 15 år. Foto: Johan Nilsson/TT.

Den svenska modellen riskerar att vittra sönder om tillräckligt många börjar tvivla på den. Ella Petrini har läst ”Frontalkrock”.

Ett strejkvapen som inte används rostar och för att lyckas krävs ett väloljat konfliktmaskineri. Svenska fackförbund med strejkar ovanligt lite, både internationellt och historiskt. Därmed har själva strejkerfarenheten också blivit mer sällsynt, och något de flesta av oss bara kommer nära genom skildringar i filmer och historieböcker.

När IF Metall lade varsel om stridsåtgärder mot Tesla, hade förbundet inte strejkat på 15 år. Motparten var notoriskt antifacklig och ledd av världens rikaste man, Elon Musk. Som en av de strejkande, Olof Sjöström, säger till Dagens Arbete: ”I början handlade det om att vi ville ha kollektivavtal på Tesla, nu handlar det om mycket mer än så. Det handlar om hela svenska modellen.”

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kultur 06 december, 2025

En grön Marx tittar fram

Genom att lusläsa Marx vill Kohei Saito hitta en socialism för ”klimatproletärer”. Foto: Frank Rumpenhorst/AP.

I försöken att frammana en ekologisk marxism liknar Kohei Saito en filosofisk Hercule Poirot. Men det japanska stjärnskottet fastnar i teoriernas värld – och lär knappast väcka några slumrande massor. Åtminstone inte den här gången.

Ett citat av en ung Marx i Den tyska ideologin har alltid gäckat mig. Där skriver han att i framtidens kommunistiska samhälle kommer individen att ”jaga på morgonen, fiska vid lunch, sköta boskap på eftermiddagen och kritisera på kvällen”, utan att någonsin bli yrkena fiskare, jägare eller kritiker. Citatet har avfärdats som ett pastoralt tic från en romantisk epok, men själv har jag sett något annat. En utopiskt drömmande Marx som kanske inte såg så negativt på de förhistoriska samhällena som vi har lärt oss.

En som verkar hålla med mig är den japanska filosofen Kohei Saito. I sin Marx i antropocen (Nirstedt, 2025), visar han att Marx faktiskt omvärderade de förhistoriska samhällena på äldre dagar. På 1870-talet skedde ett skifte i hans tänkande; intresset för dialektisk filosofi minskade och ett intensivt studium av naturvetenskap tog vid. Fram träder en annan Marx, menar Saito, en ekologiskt medveten person i modern bemärkelse. Saito kallar honom rentav för ”nedväxtkommunist”.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 05 december, 2025

Tidigare vänsterpartister lanserar parti – siktar på lokalval

Lorena Delgado Varas och Daniel Riazat lämnade Vänsterpartiet i augusti, strax efter att uteslutningsärenden inletts mot dem. Foto: Oscar Olsson/TT.

De tidigare vänsterpartisterna Daniel Riazat och Lorena Delgado Varas lämnade partiet efter att uteslutningsärenden inletts. Nu startar de ett eget parti, under namnet Framtidens Vänster. Men de kommer inte ställa upp i riksdagsvalet, meddelar talespersonerna.

– I dag tar vi ett steg som vi lovat att vi ska ta, säger Daniel Riazat vid en presskonferens under fredagen. 

Nu bildar han och Lorena Delgado Varas, båda riksdagsledamöter och tidigare vänsterpartister, ett nytt parti. Det meddelar de under fredagseftermiddagen från en presskonferens i riksdagen.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Rörelsen 05 december, 2025

Det är dags att lyssna på Putin

Problemet med ”Putin-förståare” är att de inte alls verkar förstå Putin, menar debattören. Foto: Alexander Nemenov/Pool Photo/AP/TT.

Ola Tunander skriver att det inte är något fel att ”förstå” Putin. Ändå utelämnar han Putins egna ord om varför han startat kriget: för att utplåna Ukraina som självständig nation. Det är inte svårt att gissa varför.

Detta är en insändare. Skribenten ansvarar själv för alla åsikter som uttrycks.

Vill du svara på texten? Skicka en replik på högst 3 000 tecken till [email protected].

När man läser Ola Tunanders bok Hybris: Ukrainakriget, geopolitiken och folkrätten (Karneval förlag) är det från början uppenbart att detta är en partsinlaga – till försvar av den ryska invasionen och mot dem som solidariserar sig med Ukrainas försvarskamp.

I inledningens första stycke skriver han: ”Vad som förr var en självklarhet för varje forskare – och för all del varje underrättelsetjänst var att förstå hur motparten, ’den andra’ eller fienden, tänker. Men i dag beskrivs den som försöker göra det som en ’Putinversteher’ – en tysk benämning för någon som ’förstår Putin’. ”

I själva verket är det största problemet med Tunanders bok att han vägrar att lyssna till och förstå Putin.

När Putin förklarar krigets orsaker har han vid upprepade tillfällen framfört att Ukraina aldrig har varit ett riktigt land. Att det inte finns något ukrainskt språk eller någon ukrainsk kultur. Att ukrainarna i själva verket är ”lillryssar” – visserligen inte lika bra som vanliga ryssar, men inte heller något eget folk. Ryssland har en tusenårig historisk rätt till det ukrainska området. Ukrainarna har lurats av västmakterna till att tro något annat.

I själva verket är det största problemet med Tunanders bok att han vägrar att lyssna till och förstå Putin.

Detta beskriver Putin i sin essä från juli 2021, ”Om den historiska enheten mellan ryssar och ukrainare” – en central skrift för att förbereda den ryska opinionen för invasionen åtta månader senare.

När den amerikanska högerjournalisten Tucker Carlson fick en exklusiv tv-intervju med Putin i februari 2024 så ägnade presidenten större delen av tiden till att förklara varför Ukraina aldrig varit någon riktig nation, och varför Ryssland därför har en historisk rätt till det ukrainska territoriet.

Putin sammanfattade senast sin ståndpunkt inför tv-kamerorna vid ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg den 20 juni 2025: ”Jag har sagt det tidigare, ryssar och ukrainare är ett folk. I den meningen är hela Ukraina vårt. Det finns en gammal regel som säger att varhelst en rysk soldat sätter sin fot, så är det vårt.”

Detta budskap har hela tiden trummats ut av Putins språkrör i rysk tv. Framför allt i början av kriget hävdades det gång på gång att Ukraina inte fanns, och om det ändå skulle finnas så skulle det snart vara försvunnet. Med tiden verkar just dessa tongångar ha dämpats något. Det är svårt att hävda att det ukrainska folket inte existerar när de i snart fyra år bjudit tappert motstånd mot den ryska militärmakten och när de undan för undan slår ut den ryska oljeförsörjningen och därmed den ryska ekonomin.

Varför undviker Tunander helt att nämna dessa öppna förklaringar som Putin själv givit? Tunander skriver: ”Många har menat att Ryssland invaderade Ukraina 2022 för att erövra landet i syfte att återupprätta Sovjetunionen eller det ryska imperiet, men det Ryssland strävade efter var ett neutralt Ukraina, för att i sin närhet förhindra utplacering av västliga vapensystem.”

Putin har i och för sig angett olika skäl till invasionen, inför olika åhörarskaror i och utanför landet, men den som verkligen lyssnat borde inte tveka om det grundläggande motivet. Så vem är det som inte vill förstå Putin?

Läs mer

Om Tunanders påstående skulle stämma så har Ryssland redan förlorat kriget. Den ryska politiken har varit helt kontraproduktiv. Det är Rysslands krigföring som drivit in Ukraina i Natos famn. Innan annekteringen av Krim var stödet för Nato-medlemskap omkring 20 procent inom den ukrainska befolkningen. I dag är det över 80 procent. Före den ryska fullskaliga invasionen var flera av de tyngsta medlemmarna i Nato mot ukrainskt medlemskap, bland annat på grund av Natos princip att inte bevilja en stat inträde så länge den befinner sig i en gränskonflikt – vilket varit fallet sedan 2014 när Ryssland annekterade Krim och inledde sin lågintensiva krigföring i Donbass.

Men i dag finns det gott om västliga vapensystem i Ukraina, just på grund av det ryska försöket att erövra Ukraina. Och om det alltså skulle stämma att Rysslands motiv var att ”i sin närhet förhindra utplacering av västliga vapensystem”, så kan vi konstatera att Ryssland har förlorat dubbelt. Finland är i dag fullvärdig medlem i Nato, och har en 1 340 kilometer lång gräns mot Ryssland. Om Nato önskar placera ut vapensystem som ska sätta press på Ryssland, då står Finland till deras förfogande.

Och vi behöver inte tveka om att den dag som Ryssland bestämmer sig för att sätta stopp för detta hot från Finland, då kommer Tunander och hans meningsfränder att ha full förståelse för varje militär åtgärd som Ryssland vidtar.

Diskutera på forumet (0 svar)
Kommentar/Kultur 05 december, 2025

Alice Aveshagen: Med Birkinväskan på klubben är jag rebell

Skribenten med sin kappsäck full av äventyr. Foto: Privat.

Alice Aveshagen ser en nymoralism som förvandlar drömmar om lek till döda investeringsobjekt. Det som en gång var symbolen för frihet har blivit en behållare för moral.

Är din pojkvän pinsam? Glöm det! Nu är det din Birkinväska – om du får för dig att släpa med den på middag.

Tiktokvideor där kvinnor visar upp sina 35-centimeters Hermèsväskor på restauranger har bemötts med en flod av moralisk indignation. ”Inte Birkin på Nobu” (en sanslöst dyr restaurangkedja), ”Smaklöst.” En annan tillrättavisar: ”Det skriker nyrikt.” ”Läs av rummet.”

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 04 december, 2025

Kritik mot TT:s upphovsrättsväktare: ”Vem får betala?”

Pressfotograf i arbete inför Nobelfesten. Sedan 2018 anlitar Tidningarnas Telegrambyrå firman Copyright agent. Foto: Anders Wiklund/TT, Christine Olsson/TT (montage).

Danska Copyright Agent ser till att TT Nyhetsbyrån får betalt för sina bilder när de kopieras gratis på nätet, med automatiska fakturor som retat gallfeber på många. Är upphovsrättsfirman fotografernas främsta försvarare – eller fattiga föreningars fiende?

För över ett år sedan skrev företrädare för granskningsföreningen Gigwatch en debattartikel om gigekonomin i Svenska Dagbladet. Artikeln illustrerades av tidningen med ett foto från nyhetsbyrån TT av ett Uber Eats-bud på moped. 

Föreningen lade sedan upp en skärmdump av artikeln på ”sin domän”, närmare bestämt sitt Instagram-konto – ett beslut som nu kan komma att kosta dem över 3 000 kronor.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (1 svar)