Okategoriserade 17 november, 2005

Fysikern mot genföretagen

Vandana Shiva är en av de mest kända globaliseringskritikerna, ständigt i frontlinjen mot patentlagar, privatisering av vatten och genmodifierade grödor.

”Du måste ta det lugnare” säger en av Vandana Shivas släktingar i slutet av PeÅ Holmqvists och Suzanne Khardalians dokumentärfilm Bullshit. I filmen ilar Shiva mellan världens hörn, från hemtrakterna i norra Indien till europeiska patentbyrån i München till WTO-toppmötet i Cancun till Coca-Colas läskedrycksfabrik i Kerala.
Kanske har Shivas släktingar rätt. När hon kommer på Sverigebesök är det en nyopererad aktivistikon med kryckor i bagaget jag möter i Stockholm inför premiären av Bullshit. Men engagemanget och glöden är oförändrad hos den 53-årige Shiva. På hemmaplan pågår aktiviteterna för fullt kring vattenprivatiseringar, introduktionen av genmodifierade grödor och landets nya patentlagstiftning. I december hoppas Shiva delta under protesterna och motkonferenserna vid WTO:s toppmöte i Hongkong.
– Miljöengagemanget har jag burit med mig sen jag var liten. Jag har alltid fascinerats av naturen, förklarar Shiva.

Familjehemmet i Dehra Dun i norra Indien var tillåtande och relativt välbärgat, naturen i omgivningen storslagen. Pappan var konservator. Mamman, som tvingats fly från Pakistan, hade bytt sin tidigare bana som statsanställd och börjat driva jordbruk. Shiva själv gick på tvärs mot Indiens traditionellt utstakade könsroller. Hon hatade flickskolornas fokus på kvinnlig etikett och hur man håller bestick.
– Jag kunde bara inte fatta poängen. Och jag vet än idag inte i vilken hand man håller kniv eller gaffel.
Själv hade hon en helt annan barndomsidol: Albert Einstein.
– Jag älskade fysik och matematik. På fritiden läste jag de böcker jag kunde komma åt. Den stora förändringen kom när jag vann en skoltävling. Då öppnades dörrarna i utbildningsvärlden. Jag fick studera i de bästa skolorna. Det blev början på min karriär som fysiker.
Indien hade – och har alltjämt – ett omfattande program för kärnfysik. Shiva laborerade som student bokstavligen med kärnkraftreaktorer. När hon doktorerade blev huvudområdet teoretisk fysik och det som kallas kvantfältteori. Under ett antal år i Kanada arbetade hon med sin barndomsidol Albert Einsteins klassiska invändningar mot kvantfysiken – den så kallade Einstein-Podolsky-Rosen-paradoxen om atomvärldens spöklika fjärrverkan.
– Samtidigt växte mitt miljöengagemang. I mina hemtrakter kunde jag se hur storskaliga ingrepp påverkade naturen. Jag sökte upp de miljörörelser som vuxit fram. Det blev ett fritidsengagemang som växte. Jag sögs upp, och tvingades till slut också till ett vägval.

Shiva valde att lämna Kanada och fysiken, och satsa allt på miljö- och samhällsengagemanget.
– Först tänkte jag att det skulle handla om några år, men det har bara fortsatt. Einstein-Podolsky-Rosen-paradoxen kommer att finnas kvar, resonerade jag. Och det gör den. Man har gjort ett antal experiment men grundfrågorna är desamma. Och jag har aldrig ångrat mig. Fysiken fascinerar mig fortfarande, men miljöfrågorna och striden om globalisering handlar om här och nu.
Sedan dess har Shiva blivit en världskändis, först som miljöaktivist, sedan några år som en av Syds portalgestalter i kritiken mot nyliberalism och företagsledd globalisering. 1982 grundade hon Research Foundation for Science, Technology and Ecology, 1991 den mer aktivistorienterade organisationen Navdanya, med fokus på jordbruksfrågor, ekologisk hållbarhet och indiska småbönders problem. 1993 fick hon Right Livelihood Award, det så kallade alternativa nobelpriset, för sitt engagemang.
I centrum har hela tiden funnits en grundmurad tro på mångfald, småskalighet och ekologisk hållbarhet – och en kritik mot den företagsdrivna och nykoloniala logik som vår tids globalisering enligt Shiva representerar.
I dokumentärfilmen Bullshit är det bioteknik- och jordbruksjätten Monsanto och dess patenterade genmodifierade grödor å ena sidan och den indiske småbonden med sina traditionella kunskaper och genom generationer framodlade utsäde å andra sidan som står för kontrasterna.
I förespråkandet för småskalighet och ekologisk odling har Shiva anklagats för bakåtsträvande romantisering av fattiga småbrukare, för att som välbärgad aktivist låtsas föra de fattigas talan men i praktiken förvägra dem utveckling och tvärtom förvärra fattigdomen i världen.

Detta var också anledningen till att Barun Mitra vid det Delhi-baserade Liberty Institute, Shivas antagonist i dokumentärfilmen Bullshit – en slags Indiens Johan Norberg, även om Mitra knappast är särskilt välkänd på hemmaplan – tilldelade Shiva Bullshit-priset vid FN-konferensen för hållbar utveckling i Johannesburg för några år sedan.
– Att få ett Bullshit-pris var bara roligt. Kobajs har många fantastiska egenskaper, säger Shiva och ler.
Men hur ser hon på kritiken att vara en välmående medelklassaktivist som idylliserar småbönders vardag och förvärrar fattigdomen?
– Jag har aldrig påstått att jag representerar Indiens småbönder, än mindre världens småbönder. Jag är aktivist och forskare. Som sådan arbetar jag med Navdanya och i samarbete med en lång rad bondeorganisationer i Indien och internationellt.

Är det problematiskt att ha en förhållandevis välbärgad bakgrund och samtidigt arbeta mot fattigdom?
– Det är märkligt. Att göra en klassresa ”uppåt” är accepterat. Det är inte lätt, men det är accepterat. Det betraktas som ett slags bejakande av den amerikanska framgångsdrömmen. Men att göra det motsatta, att med välbärgad bakgrund ställa sig utanför systemet, säga nej till pengar, kritisera systemet, det verkar vara oerhört provocerande. Jag undrar om inte detta också har bidragit till hur till exempel unga aktivister i rika länder som Sverige – inte sällan med medelklassbakgrund – som kritiserat företagsledd globalisering har blivit behandlade.

Är ekologiskt och småskaligt jordbruk lösningen på världens problem med fattigdom och hunger?
– Det finns de som hävdar att fattigdomens problem enbart handlar om att vissa delar av världen halkat efter, att de fattiga ännu inte fått ta del av tillväxtens frukter. Man vägrar att se att det finns ett samband mellan att rikedom koncentreras och att åtskilliga människor exkluderas och förvägras möjlighet att försörja sig. Men det är precis vad som händer när miljöförstöring och exploatering tar ifrån människor deras land, när vattentillgångar försvinner eller privatiseras, när utsäde patenteras och kommersialiseras. Det är ytterst inte brist på pengar som gör att folk dör, det är brist på tillgång till grundläggande resurser.

Men kan inte modern teknik, som till exempel genmodifierade grödor, hjälpa småbrukare att producera mer?
– Jag är fysiker. Jag är inte mot naturvetenskap eller teknik. Men låt oss inte vara naiva. Genmodifierade grödor har inte utvecklats för att hjälpa världens småbönder. De är utvecklade för att öka avkastningen vid storskaligt industriellt jordbruk och för att generera vinst till bioteknikföretagen. För en indisk småbonde blir resultatet ett helt annat. Han måste betala licensavgifter för utsäde och pengar för bekämpningsmedel. Samtidigt pressas priserna genom växande importflöden och ökad konkurrens med storjordbruken. Och någon ökad avkastning blir det knappast heller för småbonden. Tvärtom enligt många studier, och vi håller på med en just nu, så ger ekologiskt jordbruk med lokalt anpassade grödor bättre resultat.
Några av de starkare passagerna i filmen Bullshit bygger på intervjuer med anhöriga till indiska småbönder som under de senaste åren tagit livet av sig. Det handlar om tusentals bönder sedan slutet av 1990-talet.

Går det verkligen att slå fast, vilket antyds i filmen, att vågen av självmord är kopplad till företagsledd globalisering?
– Jag menar att det finns ett mycket tydligt samband. Villkoren för Indiens småbönder har hårdnat alltmer sedan 1990-talet. Sedan WTO-medlemskapet valde Indien 1997 att liberalisera delar av livsmedelsimporten. Sedan dess har växande importflöden dumpat priserna rejält. Sedan 1990-talet jobbar också bioteknik- och jordbruksjättarna hårt med att slå sig in på den indiska marknaden. Självmorden började dyka upp efter 1997. De pekar på ett tydligt mönster: Det handlar om småbrukare som skuldsatt sig hos privata långivare, som inte kan få in tillräckligt med pengar från sitt jordbruk och som tar livet av sig eftersom de inte kan försörja sina familjer.

I Indien har Kongresspartiet nu tagit över efter flera år med högerregering. Vad har det inneburit?
– När det gäller frågor om jordbruk, globalisering och genmodifierade grödor har Kongresspartiet tyvärr i grund och botten samma inställning som det indiska högerpartiet. I våras drev man till exempel igenom en ny patentlagstiftning som togs fram av den forna regeringen. Det handlar om en anpassning till bioteknikbranschens krav och WTO:s kritiserade TRIPS-avtal. Skillnaden är att Kongresspartiets regering också bärs upp av Indiens vänsterpartier. För mig och andra inom den globala rättviserörelsen i Indien är det därför viktigt att sätta press på den politiska vänstern så att de verkligen står upp för sin politik i parlament och regeringsförhandlingar. När det gäller den nya patentlagstiftningen misslyckades detta. Trots stora demonstrationer och mobiliseringar valde CPM, ett av de stora vänsterpartierna, att stödja regeringens förslag med vissa smärre ändringar. Därmed missade den indiska vänstern chansen, inte bara att fälla en reform som öppnar dörren för bioteknikjättarnas monopol och patent av grödor och försvårar möjligheterna att tillverka och sälja generiska läkemedel, utan också att säga nej till WTO:s TRIPS-avtal.

Vilka förhoppningar har du inför det kommande WTO-toppmötet i Hongkong i december?
– Min förhoppning är att man inte kommer att komma fram till något alls. Ingen uppgörelse är helt enkelt bättre än en dålig uppgörelse. Och som det ser ut nu är det inte orealistiskt. EU och USA är beredda att ge mycket litet samtidigt som man kräver att världens utvecklingsländer skall öppna sina marknader ytterligare när det gäller jordbruk, tjänstehandel och industriprodukter. Indiens regering hoppas visserligen mycket på att genom WTO:s tjänstehandelsavtal underlätta för högutbildade att arbeta i EU och USA. Men de motkrav som EU och USA ställer på liberaliseringar och marknadstillträde vore förödande, både för Indiens småbönder och för indiskt industri.

Avslutningsvis, vad tycker du själv om dokumentärfilmen Bullshit?
– Jag tycker att den är bra. Jag vill inte recensera mig själv, det får andra göra. Men jag tycker att det är bra att man i filmen ger mina meningsmotståndare ordentligt utrymme. Och så gillar jag namnet…

Inrikes 28 november, 2025

Athena Farrokhzad hoppar av Socforum: ”Normaliserar dödsmaskineri”

Athena Farrokhzad är känd för diktsamlingen Vitsvit och har under flera år arbetat som lärare på folkhögskolan Biskops-Arnö. Foto: Viktoria Bank/TT.

Poeten Athena Farrokhzad ställer in sin medverkan på Socforum med en dags varsel. Bakom beslutet ligger en kritik mot arrangörernas normalisering av global kapitalism, enligt ett inlägg i sociala medier.

”Tyvärr måste jag ställa in min medverkan i samtalet”, skriver poeten Athena Farrokhzad i ett inlägg på Instagram under fredagen.

Bara ett dygn senare skulle hon ha medverkat i ett panelsamtal arrangerat av tidningen Arbetaren på Socforum i Stockholm. I samtalet deltar även Hamnarbetarförbundets vice ordförande Erik Helgeson, som sades upp från sitt jobb i Göteborgs hamn efter att fackföreningen inlett en kortvarig blockad av handeln med Israel från Göteborgs hamn. 

Athena Farrokhzad skriver att hon har djup respekt för Erik Helgeson, och hade sett fram emot att prata med honom.

De politiska vinsterna i att delta är försvinnande små och inte värda vad det skulle kosta mig personligen.

”Men jag har landat i att det känns meningslöst att delta i ett sammanhang vars premisser sätts av ABF, ETC, Flamman, Vänsterpartiet, Socialdemokraterna, et cetera. Enda skälet till att göra är att polemisera mot deras normalisering av den globala kapitalismens dödsmaskineri”, fortsätter hon.

Farrokhzad var bokad till samtalet med bakgrund i hennes tidigare jobb som programansvarig för Internationell författarscen på Kulturhuset Stadsteatern i Stockholm. I början av året gick hon och kollegan Ida Linde ut med att deras uppdrag inte förlängts. Enligt Farrokhzad och Linde låg politiska skäl bakom den avslutade anställningen.

”Att vårt förordnande inte förnyas uppfattar vi har att göra med vårt personliga engagemang mot folkmordet i Gaza”, sade de i ett uttalande.

Hon skriver också att hon tror att ”de politiska vinsterna i att delta är försvinnande små och inte värda vad det skulle kosta mig personligen”.

”I stället tror jag att vi behöver bygga alternativ och ser fram emot att mötas i ett verkligt Socialistiskt forum framöver”, fortsätter hon, och avslutar i en kommentar:

”Om någon hade tänkt gå dit för min skull behöver ni alltså inte göra det”.

Flamman har sökt Athena Farrokhzad, som tackar nej till att kommentera sitt avhopp från Socforum.

”Mitt svar är, precis som mitt förtroende för Flammans nuvarande ledning, negativt”, skriver hon i ett meddelande.

Läs mer

Moderator för samtalet är Arbetarens chefredaktör Amalthea Franz.

– Jag respekterar och förstår Athenas beslut, men jag tänker ändå att vi kan nå ut med nya perspektiv till dem som kommer dit, säger hon till Flamman.

Hon säger också att samtalet kommer att äga rum trots avhoppet.

– Vi kommer ha ett samtal om de här viktiga frågorna med Hamnarbetarförbundets sparkade vice ordförande Erik Helgeson – och kanske någon mer, men det är inte spikat ännu.

Diskutera på forumet (0 svar)
Rörelsen 28 november, 2025

Rör inte de permanenta uppehållstillstånden!

Fateme Khavari ledde 2017 rörelsen Ung i Sverige för de ensamkommande flyktingbarnen. Idag är de vuxna och har rotat sig i Sverige. Foto: Stina Stjernkvist/TT.

Detta är en insändare. Skribenten ansvarar själv för alla åsikter som uttrycks.

Vill du svara på texten? Skicka en replik på högst 3 000 tecken till [email protected].

Tidöregeringens utredare föreslår att permanenta uppehållstillstånd ska rivas upp och ersättas med tidsbegränsade tillstånd. Inte oväntat har detta inhumana förslag väckt en våg av debatt, oro och missnöje i Sverige. Utredaren framställer beslutet som ett försök att främja integrationen av utrikesfödda i samhället och uppmuntra dem att ansöka om svenskt medborgarskap.

Men det stämmer inte.

I vår allt mer internationella värld visar erfarenheten att integration frodas i en miljö präglad av trygghet, stabilitet och ömsesidigt förtroende – inte rädsla och osäkerhet. Vi,  mina vänner bland oss ensamkommande afghaner, känner en stark oro. Hussein kom till Sverige för tio år sedan och arbetar på ett sjukhus, som är stressad över att kanske behöva förlora sitt arbete och sitt liv här, och att tvingas gå igenom den svåra asyl- och migrationsprocessen igen. För honom är det en fruktansvärd mardröm. Som han själv säger: ”Jag har inte längre kraften att uthärda samma problem en gång till”. Exemplen är många

När en individ inte vet om hen får stanna i landet imorgon, hur ska hen då kunna känna tillhörighet och ansvar för samhället?

Hotet om att avskaffa permanenta uppehållstillstånd leder inte till integration och större samhällsdeltagande utan förstärker i stället vi- och de-samhällets utanförskap, segregation, misstro och känslor av osäkerhet. När en individ inte vet om hen får stanna i landet imorgon, hur ska hen då kunna känna tillhörighet och ansvar för samhället? Vi är som alla andra människor. Vi stärks och växer av att vara behövda och känna ansvar och bygga något större än oss tillsammans. 

Lika oroande som själva principen är hur politiken genomförs. Genom att ändra lagen retroaktivt ignorerar man det sociala kontraktet mellan staten och de invandrare som under åratal har byggt sina liv på befintliga regler. Personer som har betalat skatt, arbetat och integrerat sig i samhället enligt alla gällande krav, står nu inför risken att förlora sitt permanenta uppehållstillstånd. 

Läs mer

Ett sådant agerande från statens sida är inget annat än ett brott mot rättssäkerheten och en kränkning av grundläggande åtaganden. Enligt Advokatsamfundet strider utredarens förslag mot såväl den svenska grundlagen som EU-rätten och internationella konventioner. Slutsatsen blir att om eller när en invandrare begår ett brott måste hen omedelbart stå till svars och straffas, medan staten slipper ta ansvar när den själv bryter mot sina juridiska principer och löften. Därigenom förlorar regeringen inte bara invandrarnas förtroende, utan hela samhällets tillit till lag och rättvisa. Förtroendet för lagen är en hörnsten i varje demokratiskt samhälle och när detta förtroende kränks av staten skapar det instabilitet, missnöje och uppluckring av de sociala banden. Vem ställs då till svar när staten bryter mot sina egna lagar och löften? De ekonomiska konsekvenserna av att permanenta uppehållstillstånd återkallas kan inte heller ignoreras. Tusentals invandrare som arbetat i Sverige under åratal ställs nu inför en osäker framtid. Psykiska påfrestningar och social ohälsa blir oundvikliga följder som direkt påverkar kvalitet, motivation och produktivitet på arbetsplatser över hela vårt land. Ett samhälle där en betydande del av arbetskraften inom exempelvis vård, skola, handel, bygg och transport lever i ständig oro får ingen hållbar ekonomisk tillväxt. I stället för att bygga broar mellan invandrare och svenska medborgare väljer regeringen att resa en ny mur av misstro och rädsla.

Om regeringen verkligen vill ha ett enat och tryggt samhälle måste våra styrande politiker först och främst själv respektera rättvisan, följa lagen och fullfölja sina egna åtaganden. Hotet om tillbakadragande av permanenta uppehållstillstånd kan dessutom leda till att flera ungdomar kan rekryteras av gängkriminella. 

Att ta bort permanenta uppehållstillstånd är inte bara en överträdelse gentemot Sveriges invandrade befolkning – i praktiken raseras den svenska samhällsstrukturens tillit och stabilitet.

Diskutera på forumet (0 svar)
Veckobrev 28 november, 2025

Elitungarna som lockas in i högerextremism

Den 23-åriga Alexander Holmberg dömdes i går till åtta års fängelse, varav sex är villkorliga, för terrorplaner mot Eurovisionsfestivalen. Foto: Polisens förundersökning, Peter Dejong/AP.

I morgon är det Socforum!

Skynda att köpa biljett till festen, där bland annat Liz Fällman dj:ar, innan de tar slut. Så kan vi skvallra om vilka programpunkter som var mest spännande eller tråkiga.

Missa inte heller våra programpunkter på ABF-huset i Stockholm: livepodd klockan 10 med gäster som Roland Paulsen och Johan Alfonsson, samtal om hur Palestinarörelsen och vänstern kan bli vänner igen klockan 12, och om hur staden kan bli roligare klockan 14.

För mig är den här veckan ovanligt full av aktiviteter.

Det första var Expos trettioårsfirande, där det obligatorika sades: situationen är ännu allvarligare än när de grundades. Jag framförde också min stående poäng: militant islamism är också en sorts högerextremism som måste granskas, för just nu är vi utelämnade till Doku.

Jag märkte också en annan skillnad – att det knappt var någon antifascistisk borgerlighet där. På 90-talet fanns det en konsensus mellan höger och vänster att högerextremism var något farligt, och folkpartister som Fredrik Malm var en del av Expo. 

Nu när den traditionella borgerligheten har börjat samarbeta med Sverigedemokraterna, har man också lirkat sig ur motståndet mot nazismen. Fredrik Malm klagar i dag hellre på Palestinademonstrationer än på högerextremister som bjuds in till riksdagen. Och när Johan Forssells son visade sig ha varit med i den våldsamma nazistgruppen Aktivklubb, tonades det ned.

Migrationsministerns son är inte den enda pojken ur samhällseliten som dragits till högerextremism.

I går rapporterade jag om terrordomen mot Alexander Holmberg, som planerade ett massmord på Eurovisionsfestivalen i Rotterdam år 2020, som dock blev inställt på grund av pandemin. I ett Googledokument kallade han planen ”fun time”, och han hade även måltavlor i Sverige – som två moskéer och ett produktionsbolag som gjort en för mångkulturell reklamfilm.

Hans pappa är en hög chef i Kinneviksfären, som sedan i juli – samma månad som åklagarna lade fram sin bevisning – verkar ha lämnat vd-posten i maktbolaget Verdere under största tysthet. Jag har dock inte kunnat få det bekräftat från Kinnevik.

Min långa text om fallet är en av Flammans mest lästa i år. Läs den gärna och säg vad du tycker.

I en tid med så mycket högervåld skulle man önska att den etablerade borgerligheten markerade mer mot radikala högeridéer i sin närhet. Men Tidös klausul om att ”tala respektfullt om varandras företrädare” är till för att förhindra sådan kritik. Därför håller man tyst om Sverigedemokraternas trollfabriker, medan civilförsvarsminister Carl-Oskar Bohlin gärna deltar i högerradikala Riks för att kritisera Socialdemokraternas partimedier med otydlig avsändare. Kanalen vars medarbetare har avslöjats sprida rysk propaganda.

Läs mer

Mitt andra evenemang – jag har inte glömt – var en Dead Prez-spelning på Mosebacke i går. Har du hört dem?

De rappar om att hedra svarta pantrarna, skapa en socialistisk ekonomi byggd på panafrikansk nationalism och väpnad revolution, men har också ett präktigt hälsofokus – i en låt rappar de om att äta fullkorn och frukt, samt att förbereda maten ordentligt så att man inte förlorar vitaminer och mineraler. Och så röka ganja förstås. Riktigt kul spelning.

Jo, och så spelade jag in en video om varför det är viktigt att prenumerera på en vänstertidning nu när miljardärerna ger sig in och backar Henrik Jönssons nya tv-satsning. Så tack för att du gör det. 💖

Ses i morgon!

Diskutera på forumet (0 svar)
Rörelsen 28 november, 2025

Att låta judehat passera ger motståndarna rätt

Demonstration för Palestina i centrala Stockholm. Foto: Henrik Montgomery/TT.

Detta är en insändare. Skribenten ansvarar själv för alla åsikter som uttrycks.

Vill du svara på texten? Skicka en replik på högst 3 000 tecken till [email protected].

Jag skriver till er som ingår i den breda Palestinarörelsen – riksdagspartier, propalestinska föreningar, fackförbund, aktivister, religiösa samfund och människorättsorganisationer. Vi har olika bakgrunder men förenas i kampen för palestiniernas rätt till liv, frihet och värdighet. Det är en kamp för mänskliga rättigheter – och vi ska vara stolta över den.

För att stärka vår rörelse måste vi klara av att självkritiskt blicka inåt och våga hantera svåra frågor. Jag vänder mig till er i hopp om större medvetenhet och handlingskraft mot antisemitismen inom Palestinarörelsen. Jag vet att ämnet lätt väcker irritation hos en del. Många upplever att begreppet antisemitism används som politiskt slagträ mot vår rörelse och mot svenska muslimer. Och ja – ibland stämmer det. Israels premiärminister Benjamin Netanyahu har kallat både FN och Internationella brottmålsdomstolen antisemitiska, och Sverigedemokraterna har använt frågan för att rentvå sin egen historia. Men att andra missbrukar begreppet betyder inte att antisemitismen upphört att existera. Det är ett verkligt och växande problem – ett hot mot svenska judars trygghet och frihet.

För tio år sedan skrev jag en debattartikel i Sydsvenskan där jag uppmanade Palestinarörelsen att ta itu med de antisemitiska elementen. Mig veterligen var det första gången någon inom Palestinarörelsen väckte frågan. Reaktionerna var blandade, en del såg detta som en anti-palestinsk linje, medan andra förstod att det handlade om att vara konsekvent antirasist och stärka vår rörelse.

Att bekämpa antisemitismen är inte att svika Palestina.

Sedan dess har mycket gått framåt – fram till Hamas terrorattack den 7 oktober 2023. Efter den har antisemitismen ökat kraftigt i Sverige. Enligt Brottsförebyggande rådet femdubblades anmälningarna om antisemitiska hatbrott de sista månaderna 2023. När rapporteringen om Israel-Palestina ökar, växer också antisemitismen här hemma. Det bygger på den farliga idén om kollektiv skuld.

Även inom vår rörelse har problemen vuxit. Vi har exempelvis hört tal med rasistiska påhopp mot judiska företrädare. Men den vanligaste antisemitismen är mer subtil: ifrågasättanden av definitionen av antisemitism, påståenden om att problemet överdrivs eller att man borde tala om något annat. Sådana strategier – förminskning, relativisering och whataboutism – bromsar det antirasistiska arbetet.

Vi som tror på demokrati, frihet och mänskliga rättigheter måste tydligt ta avstånd från antisemitismen i våra egna led. Det handlar inte bara om moral, utan om vår rörelses framtid. Våra motståndare försöker redan utmåla Palestinarörelsen som antisemitisk. Varje gång vi låter hat eller fördomar passera, ger vi dem rätt.

Ja, bland de antisemitiska rösterna finns engagerade personer som brinner för Palestina. Men vi delar inte deras värderingar eller mål. Om vi inte drar en tydlig gräns riskerar rörelsen att förlora förtroende och kraft.

Läs mer

Palestinarörelsen har ett avgörande uppdrag. När världens ledare tiger om Israels övergrepp är det vi som kräver rättvisa. För många palestinier är vi en källa till hopp. Därför måste vi vara trovärdiga, principfasta och konsekvent antirasistiska. Vi behöver utbildning om antisemitism inom våra organisationer, tydliga etiska riktlinjer för tal och demonstrationer samt ett gemensamt språk för att markera mot hat. Att bekämpa antisemitismen är inte att svika Palestina. Det är att stå upp för mänskligheten – och stärka vår gemensamma kamp för rättvisa och fred.

Diskutera på forumet (0 svar)
Kultur 28 november, 2025

Hennes familj återförenas – efter 2 500 år

Tömd på sitt innehåll, men fylld av betydelser. Sara Sallam har spårat upp hela familjen. Foto: Paulina Sokolow.

”Det forntida Egypten är en västerländsk fetisch”. Konstnären Sara Sallam sammanför mor, far och son, vars gravar blev fundament för Europas nationsbyggen.

Ponera att du dog vid en hög ålder, att du blev begravd av dina barn där alla dina förfäder vilar. Föreställ dig sedan att en klåfingrig karriärist flera tusen år senare gräver upp er allihop och delar ut innehållet till mäktiga personer i världen i utbyte mot en fet position.

Det hände Taperet, en kvinna ur den egyptiska aristokratin som levde under Nya riket, andra årtusendet före Kristus. Och hon är inte ensam. Att vetgiriga gentlemän från Europa åkte till Egypten för att ta hem artefakter och mumier blev inte bara en del av det västerländska kulturarvet utan också ett sätt för nationer att positionera och glorifiera sig. Häromdagen invigdes under pompa och med politiska förtecken GEM, Grand Egyptian Museum i Giza utanför Kairo, omtalat som ”världens största egyptiska museum”. En bombastisk slutpunkt och revansch: Äntligen skulle Egypten ta kontroll över sin egen historia.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kultur 28 november, 2025

Drömdisco om revolutionen

Molly Nilsson vill se en både gladare och kaxigare vänster. Foto: Dark skies association.

Molly Nilsson lär vara världens enda artist som gjort en houselåt om ett kommunistparti – och dedikerat en annan till Jan Myrdal. Flamman tar ett glas vin i logen efter hennes största spelning någonsin i hemlandet.

– Finns det några marxister här?

Publiken på Kulturhuset jublar och hojtar glatt åt Molly Nilssons fråga från scenen.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Krönika 28 november, 2025

Elfva Barrio: Vem orkar ligga utan någonstans att bo?

Här blir inga barn gjorda. Foto: Lars Pehrson/SvD/TT.

Ett blodrött skynke i bomull får duga. Det är vad som separerar min kompis rum från resten av vår lägenhet. Att bo ihop med en vän är förvisso trevligt. Men man ska inte behöva höra en rumskamrats varje andetag för att kunna ha någonstans att bo.

Det är i dag en enorm utmaning att få tag på en lägenhet i storstäderna som ung. Min nuvarande andrahandskontrakt är mitt fjärde på två och ett halvt år. På bostadsförmedlingens sida sneglar jag avundsjukt på de hundratals människor som står framför mig i kön till ett tryggt förstahandskontrakt.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Utrikes 27 november, 2025

USA:s minst populära politiker kämpar för överlevnad

Brandon Johnson har snabbt förlorat sin status som den amerikanska vänsterns favoritborgmästare. Foto: Charles Rex Arbogast, Nam Y. Huh/AP (montage).

Före Zohran Mamdani var Chicagos borgmästare Brandon Johnson vänsterns stjärna i den amerikanska lokalpolitiken. Efter två och ett halvt år är han utskälld och föraktad av sina egna väljare, trots att staden blivit säkrare under hans tid.

I april 2023 valdes den svarta, progressiva aktivisten Brandon Johnson till borgmästare i Chicago. Då sågs det som en av den amerikanska vänsterns största segrar på senare år. Hans kampanj hade stöd av en bred koalition av sociala rörelser – det ambitiösa lärarfacket, arbetarkoalitionen United working families, och gräsrotskampanjer inom allt från klimat till bostäder – vilket gjorde honom populär i breda lager. Det är också en av orsakerna till de svårigheter han befinner sig i två år senare.

Johnsons mandatperiod inleddes med en rad mindre framgångar. Till exempel stoppade han förslaget om att automatiskt skicka en polispatrull till ett område om ett registrerat skjutvapen används där. Förslaget fick kritik ur rättssäkerhetsperspektiv och röstades ned, mycket tack vare borgmästarens kampanjande.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 27 november, 2025

Kinnevikchefens son döms till fängelse för terrorplan mot Eurovision

I svenska polisens förundersökning från 2020 syntes foton där Holmberg poserade i nazistuniform. Foto: Peter Dejong/AP/Polisens förundersökning.

Alexander Holmberg, son till en toppchef i Kinneviksfären, döms till åtta års fängelse för terrorplaner i flera länder, däribland Sverige. Nu verkar pappa Mikael Holmberg ha lämnat bolaget – precis efter den öppna rättegången i maj. ”Jag känner en stor lättnad”, säger forskaren Tobias Hübinette.

I dag föll domen i målet mot Alexander Holmberg, som inför rätten i Luxembourg City förklaras skyldig för terrorbrott, tillverkning och innehav av sprängämnen, samt kopplingar till högerextrema nätverk.

Den 23-åriga svensken döms till åtta års fängelse, varav sex år villkorligt, med krav på att genomföra ett avradikaliseringsprogram hos plattformen Respect.lu. En rapport ska lämnas in till riksåklagarmyndigheten var sjätte månad, och om programmet inte slutförs inom fem år – eller om H. återfaller i brott inom sju år – kan den villkorliga delen upphävas.

Domen blev mildare än vad åklagarsidan begärt. Biträdande statsåklagare David Lentz hade yrkat på tolv års fängelse, och ansåg att endast polisens och underrättelsetjänstens snabba ingripande förhindrat faktiska attacker. Enligt Lentz hade Alexander Holmberg internaliserat hat, känt sig överlägsen andra och varit beredd att använda våld. Vilka delar av åtalet domstolen inte biföll klargörs i den skriftliga motiveringen som väntas inom de närmaste dagarna.

Åtalet omfattade elva punkter, bland annat olaglig hantering av sprängämnen, drift av en obehörig anläggning, propaganda och rekrytering för terroristhandlingar, medlemskap i en terroristgrupp samt förberedelse av attacker i både Sverige och Nederländerna – däribland ett planerat massmord vid Eurovisionsfestivalen 2020 i Rotterdam, som ställdes in på grund av pandemin.

Fallet har redan skapat rubriker i flera länder – inte bara för mängden bevis som lagts fram i rättssalen, utan för de minutiösa detaljerna om hur planeringen ska ha sett ut: från hemmalaboratoriet i hemmet i Strassen till rekryteringsförsök för internationella grupper och en lista över möjliga mål som uppdaterades i ett delat Google-dokument.

Men bland planerna fanns även svenska mål, som en oljedepå i Nacka, två moskéer i Botkyrka och ett svenskt produktionsbolag som hade gjort en reklamfilm för SAS där personer med utländsk bakgrund medverkade.

I rättegången framgick det även att hans pappa Mikael Holmberg, en av de högsta cheferna inom Stenbeck-familjens maktsfär kring bolaget Kinnevik, finansierat delar av sonens laboratorium och kemiska experiment.


Det var den 22 februari 2020 som Luxemburgs säkerhetstjänst SRE slog larm. Den då 18-årige mannen bedömdes ha både den tekniska kompetensen och beslutsamheten att gå från ord till handling. Gripandet skedde när han och föräldrarna återvände från en resa i Sverige, där han hade tränat med den nynazistiska organisationen The Base.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Reportage/Utrikes 27 november, 2025

Berlins blå cappuccino är blodröd politik

Flera kaféer från kedjan LAP har vandaliserats under hösten. Foto: Tobias Schwarz/AFP.

En cappuccino för 25 spänn låter som en gåva till alla kaffeälskare, men i Berlin har superbilliga kafékedjan LAP väckt starka känslor. Flamman testar den blå koppen som fått Europas mest antikapitalistiska stad att se rött.

När den indigoblå skylten dök upp på ännu ett hörn i Friedrichshain var reaktionen omedelbar. En cappuccino för 2,50 euro och en espresso för bara bråkdelen av det. I Berlin.

– Alla har inte råd att betala fyra eller fem euro för en cappuccino. Det är bra att det finns alternativ, säger Lauren Kavanagh, som sitter sitter utanför en av lokalerna i Neukölln med en blå pappmugg i handen.

Hon berättar att billigt kaffe är något många saknat. Samtidigt tackar hon nej till att vara med på bild, med hänvisning till uppståndelsen kring kedjan på sista tiden.

Vad vissa såg som en lättnad såg nämligen andra som en provokation. Staden där kaféhäng blivit en livsstil fick plötsligt en kedja som fungerar mer som snabbkiosk för kaffesugna fotgängare.

När flera butiker klottrades ned med blodröd färg i oktober blev det uppenbart att det här inte bara handlade om kaffe, utan om berlinarnas självbild.

I en omtalad Reddit-tråd diskuteras attackerna mot butikerna, men också en större frustration över vad många menar är en kapitalistisk invasion av stadskärnan. En del anser att kedjan riskerar att pressa bort små kaféer och bidra till en mer anonym och automatiserad kafékultur.

Andra kopplar LAP till en bredare oro över gentrifiering och att Berlin håller på att förlora sin särart, även om det inte finns några bevis för att kedjan hittills haft någon direkt påverkan på hyror eller lokala verksamheter. Diskussionerna är känslomässiga, ofta på sociala medier och visar hur starkt människor reagerar på förändringar i sina kvarter. I finanspodden Lokr room talk tar de upp kafékedjans etablering i ett avsnitt och reelen på Instagram fick snabbt hundratusentals visningar.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)