”Nu vänder det!” säger finansminister Elisabeth Svantesson på en pressträff den 21 december. Vi går mot ljusare tider med en tuktad inflation. Matpriserna, däremot, fortsätter uppåt. Något regeringen inte menar sig kunna göra något åt, mer än att ”kalla upp matjättarna för ett samtal” som de gjorde för drygt ett år sedan. Men en Bregott kostar fortfarande nästan 70 kronor.
För drygt hundra år sedan hade det stora flertalet inga större förväntningar på vad en regering kunde göra för att mätta hungriga magar i ett av Europas fattigaste länder. I stället grundades grästrotsinitiativet Kooperativa förbundet för att genom gemensamt ägande och minimerande av vinstmarginaler frambringa högkvalitativ mat till ett billigt pris för den växande skaran arbetare utan självhushåll. Det blev Kooperativa förbundet, senare Konsum med självbetjänande snabbköp och så svanesången för folkets matkedja: Blåvitt.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!