Okategoriserade 16 februari, 2006

”Gudrun var festivalens drottning”

Hur känns det?

Lennart Beijer, (v), riksdagsledamot som valts till ordförande för föreningen Rockparty.

– Det känns jättebra och skoj. Vi är två ordföranden, jag och Åsa Johnsen. Rockparty äger bolaget som sysslar med Hultsfredsfestivalen, ett bolag som sysslar med utbildning och ett som kör konserter och matservering. Rockpartys styrelse är koncernstyrelse för alltihopa.

Har du varit på Hultsfredsfestivalen?
– Ja, alla år sedan starten 1985.
Hultsfredsfestivalen har ibland varit ifrågasatt i kommunen.
– Ja, det har varit mycket diskussioner genom åren. Det var en väldigt stor fråga i kommunfullmäktige 1987. Men vi lyckades få uppslutning det året också.
– Rockparty har utvecklat musikutbildningen i Hultfred. Vi har en filial till Högskolan i Kalmar. Det växer undan för undan. Det är mycket folk som börjat få jobb i Rockpartysfären.

Vad har du själv för favoritmusik?
– Tja, Hoola Bandoola, Cornelis Vreeswijk och Jerry Williams. Men på festivalen förekommer modern rockmusik. Så det lämnar jag med väldigt varm hand till festivalledningen.

Vilket är ditt bästa festivalminne?
– Första gången Lars Werner kom dit var det ju sensation. Han är väl ingen rock’n’rollmänniska men han gjorde ändå succé. Gudrun Schyman var alla år litegrann av festivalens drottning. Det var väldigt roligt att gå runt på festivalområdet med Gudrun.
– Men det är också viktigt att festivalen betytt så mycket för oss som bor här. Rockparty är motorn för att göra något nytt i Hultsfred, i takt med att industrier lagt ner. Man har sett den kraft som detta är, för att göra kommunen intressant. Och allt började med att unga killar och tjejer startade kvällsaktiviteter i källarlokaler.