EU-kommissionens förslag gäller företag som tillfälligt etablerar sig i andra länder för att leverera tjänster. Enligt förslaget ska företaget regleras av hemlandets lagstiftning för att underlätta handeln och den fria rörligheten med varor och tjänster.
Förslaget har starkt kritiserats av Europafacket och även av LO. Också Göran Persson valde att ta avstånd. Men vänsterpartiet, som i måndags presenterade en rapport kring hur socialdemokraterna – i såväl ministerrådet som i EU-parlamentet – agerat under flera år, påpekar att socialdemokraterna i regeringsställning varit i hög grad inblandade i tjänstedirektivet.
– Det här har stötts och blötts under fyra år, utan att socialdemokraterna och LO reagerat. När nu debatten uppkommer, får vi väl välkomna det, säger Eva-Britt Svensson (v), EU-parlamentskandidat som tillsammans med Jonas Sjöstedt (v) skrivit rapporten.
– Men gör man inte också något också åt det, drar vi slutsatsen att det bara handlar om spel inför EU-parlamentsvalet.
Rapporten påpekar att de allmänna riktlinjerna för EU:s ekonomiska politik går på tvärs mot grundläggande principer för arbetarrörelsen. Det handlar om privatiseringar, försämringar av sociala skyddsnät som a-kassa och anställningsskydd och om budgetregler. Här har socialdemokraterna haft tillfällen att kritisera, ändra eller stoppa förslagen – i stället har Sverige många gånger gått först, menar rapporten.
Våren 2002 kritiserade Göran Persson Frankrikes premiärminister Jospin för att ha fördröjt avreglering av elmarknaden. På konkurrensrådets möte den 11 mars gav regeringen tjänstedirektivet grönt ljus, liksom till den mer allmänna uppmaningen från toppmötet i slutet av mars att ”ta itu med den oacceptabla eftersläpningen” i att genomföra Lissabonstrategin på nationell nivå.
Liknande agerande har kunnat noteras från socialdemokraternas EU-parlamentariker samt när samma frågeställningar uppkommit i förhandlingarna kring EU-konstitutionen, enligt rapporten.