Utrikes 11 januari, 2007

Indiens fackföreningar allt starkare

Fackföreningsrörelsen i Indien har växt kraftigt under de gångna åren. Detta enligt en officiell rapport om landets fackliga centralorganisationers medlemsutveckling, som beräknas offentliggöras någon gång denna månad. Uppgifter från rapporten har läckt till dagstidningen The Hindu.
Landets arbetskommissionär genomför på uppdrag av arbetsministeriet verifikationer av medlemskap hos de fackliga organisationerna. För att kunna registrera sig som en central facklig organisation måste man uppvisa ett verifierat medlemskap på minst 500.000. I Indien är de fackföreningsrörelsen uppdelad utifrån partipolitiska linjer och i princip varje parti med självaktning, från vänster till höger, har en egen fackförening. Störst är Bharatiya Mazdoor Sangh, som står det hindunationalistiska högerpartiet BJP nära, med sex miljoner medlemmar. BMS medlemskap har mer än fördubblats sedan den förra verifieringsprocessen 1996.

Vänsterfacken har dock tillsammans ett verifierat medlemskap på över 6,5 miljoner. All India Trade Union Congress, kopplat till Communist Party of India, har ökat från 900.000 till 3,3 miljoner medlemmar sedan 1996. Centre of Indian Trade Unions, kopplat till Communist Party of India (marxist), har ökat från 1,7 till 2,6 miljoner. CITUs medlemsökning är dock begränsad till Kerala, Västbengalen och Tripura, de delstater partiet regerar. Nykomling bland de erkända organisationerna är AICCTU, kopplat till Communist Party of India (Marxist-Leninist) Liberation, som för första gången passerat halvmiljonsstrecket.
Rapporten bygger på 2002 års medlemssiffror. Enligt The Hindu står organisering inom den informella sektorn för den markanta ökningen av medlemsantalen.