När den stridbara amerikanska läkaren och hälsopolitikern Joycelyn Elders, snart 90 år, som generalläkare föreslog att onani skulle bli en obligatorisk del av sexuallundervisningen fick hon efter hårda påtryckningar från konservativa politiker kicken av den då sittande Clinton-regeringen. Elders förslag gick aldrig ut på att lära barn att onanera, utan handlade om att berätta för dem att det är naturligt och något som många ägnar sig åt. Den var likväl alldeles för magstarkt för många.
Året var 1994 och motkrafterna som ställde upp sig mot beslutet att sparka Elders lät inte vänta på sig. Den 7 maj 1995 utropade den sexpositiva San Fransisco-baserade rörelsen Good Vibrations dagen till en internationell onanidag, detta till Elders och alla glada onanisters ära. Sedan införandet av internationella onanidagen har den utökats till att omfatta hela maj månad som Internationell Masturbation Month. Den har genom åren infallit på olika datum, och nuförtiden är det den 28 maj som gäller för dem som vill fira sin och andras självkärlek.
Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇
Prenumerera och läs direkt!
Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!