I det svenska partiväsendet är höger-vänsterskalan mycket tydlig. Partierna själva är tydliga och väljarna anger skäl till att de röstar som de gör, som är lätta att anknyta till höger-vänsterskalan. ”Vänster-högerskalan är den stabila ryggraden i det svenska demokratiska systemet”, skriver Sören Holmberg och Henrik Oscarsson i sin nya bok ”Väljare. Svenskt väljarbeteende under 50 år”. Men om det finns någon annan möjlighet att strukturera om det politiska landskapet ligger det i könsdimensionen, skriver Holmberg och Oskarsson.
”Könsskiljelinjen är kanske den av de nya, framväxande postmoderna skiljelinjer som har störst potential […] Det finns till att börja med klara materiella skillnader mellan män och kvinnor […] Åsiktsskillnaderna mellan män och kvinnor är tydliga i många politiska sakfrågor t.ex. vapenexport, pornografi, könskvotering, offentlig sektor, EU, sex timmars arbetsdag”.
När det gäller kvinnors röstande har vi idag ett annat politiskt mönster än för bara 25 år sedan. Då röstade kvinnor i större utsträckning på höger- och värdekonservativa partier. Nu har denna bild vänts i sin motsats, förmodligen på grund av att fler kvinnor yrkesarbetar, främst inom den offentliga sektorn. De partier som idag är överrepresenterade i kvinnokategorin är vänsterpartiet, kristdemokraterna och miljöpartiet. Men kristdemokraternas kvinnoröster kommer från äldre kvinnor: deras starkaste grupp är kvinnor över 70 år, där de har 18 procent av rösterna. Vänsterpartiet har 0 procent i den gruppen, medan man är det största partiet av alla i kategorin 18-24 år: 24 procent. Miljöpartiet visar ett liknande mönster: 4 procent över 70 år och 20 procent av de 18-14 år gamla. Bland socialdemokraterna, som fortfarande fångar de flesta kvinnor, är representationen stark över 35 år och starkare ju äldre kvinnorna är.
Vad är det då för kvinnor som stödjer vänsterpartiet? De kvinnor som röstar på vänsterpartiet finns framför allt inom reproduktionssektorn. Oavsett om det gäller arbetare, eller tjänstemän, är vänsterpartister överrepresenterade i reproduktionen: högst 16 procent bland arbetare i reproduktionssektorn. I denna sektor är klassröstandet starkt: 68 procent röstar s eller v. Andelen v-röstande är också högre bland kommunal- än landstingsanställda.
Könsdimensionen har redan påverkat svensk politik. Hitills har partierna reagerat genom att ta in jämställdhetsvärderingar och feministisk programformuleringar i sina program. Också bland väljarna finns en starkt positiv uppskattning av jämställdhet: faktum är att ingen annan fråga får så unison uppbackning av partierna som jämställdheten. På en skala från ett till tio (mycket dåligt till mycket bra) anger väljarna för samtliga partier värden över 8,1. Minst för ”jämställdhet” är kristdemokraterna med 8,1. Mest är vänsterpartiet, 9,2, därefter miljöpartiet, 8,9 och socialdemokraterna 8,6.
Kön kan bli en ny struktur i väljarkåren
Hittills är den dominerande dimensionen i det svenska partiväsendet höger-vänster enligt klasskiljelinjer. Men om det är någon annan dimension som kan utmana den är det könsdimensionen, enligt den senaste undersökningen om den svenska väljarkåren.