Få tror väl på allvar att kravet på slöjförbud i skolan syftar till att förbättra kommunikationen? En harmonisk kommunikation utan störande element är en illusion. Att ha denna illusion som måttstock för undervisning och sedan förbjuda det ena eller andra som står i dess väg är absurt. Allt från blindhet till stamning och botoxinjektioner skulle då också kunna klassas som störande.
Det finns många saker att ändra på för att förbättra utbildningssystemet. Elever vågar idag inte ifrågasätta lärare av rädsla för sämre betyg. Detta inte bara hindrar en öppen kommunikation i klassrummen, utan står också i vägen för utvecklingen av demokratiska förmågor.
Utbildningar på olika nivå kommunicerar till stor del på ett sätt som gynnar de välbärgade. Samtidigt urholkas kvaliteten på utbildningar då studenter i allt större utsträckning tvingas ha extrajobb för att klara ekonomin. Bruket av slöja är däremot inte något stort hinder inom utbildningssystemet. Kravet på slöjförbud är ett rasistiskt sätt att fiska röster genom att spela på folks främlingsrädsla.
Under Lejonborgs partiledarskap störde jag mig oerhört mycket på hans ögonbryn. De såg ut att vara vända bakochfram, smalare där fram och tjockare i ytterkanterna. Jag hade svårt att koncentrera mig på vad han sa. Allt jag ville göra var att plocka hans ögonbryn så att mannen kunde se normal ut. Hans ögonbryn var alltså ett hinder i vår kommunikation. Men det kändes absurt att kräva att han skulle vaxa brynen eller försvinna ur tv-rutan. Jag såg mig tvungen att lägga fokus på hans mun för att kunna ta del av hans budskap. Så man skulle också kunna säga att mitt fokuserande på ögonbrynen var ett hinder i kommunikationen och något jag kunde jobba på.
Folkpartiets förslag om slöjförbud är desperat och väntat. Problemet är att deras återkommande hetskampanjer mot muslimer och invandrade står i vägen för en saklig samhällelig kommunikation och debatt. De måste jobba på att kunna driva politik utan att ta till detta meningslösa fokus.