Hans återkomst samlade den största folkmassan någonsin i Honduras historia. Enligt kalkyler från den helikopter som bevakade massmötet var det så många som 1,2 miljoner honduraner som slöt upp. Mer än tusen bussar från hela landet kom från byar, städer och landsbygden och anlände tidigt på lördagsmorgonen till Honduras huvudstad Tegucigalpa.
Det venezuelanska planet som förde ”Mel” tillbaka till Honduras skulle ha landat klockan 11 på förmiddagen. Men först 14.45 tog det mark. Många personer hade svimmat av solsting och vätskebrist i den 30-40-gradiga hettan och Röda korset hade en styv uppgift denna dag.
– Mels återkomst är resultatet av det honduranska folkets kamp, säger Iris Mencia, en oberoende journalist som står Motståndsfronten nära.
– Här har inte bara journalister mördats, 13 stycken under de senaste 15 månaderna, utan dagligen mördas aktiva från Motståndsrörelsen, bönder, lärare och studenter.
Besvikelse
Därför finns det en utbredd skepsis från Motståndsfrontens bas. Ledningen har också officiellt förkastat uppgörelsen mellan Zelaya och Lobo som framförhandlats av Chavez-Santos med målet att regimen Porfirio Lobo återvänder som fullvärdig medlem av OAS, de Amerikanska Staternas Organisation. Endast Ecuador kommer förmodligen att rösta nej till att Honduras återtas den 5 juni när OAS sammanträder i San Salvador. Honduras utesluts från OAS efter militärkuppen den 28 juni 2009.
För brotten mot de mänskliga rättigheterna är konstanta. Ett bevis på det var stormningen av en högstadieskola nästan samtidigt Zelaya och Lobo skrev under avtalet. Eleverna på skolan Luis Bográn hade ockuperat sin skola i protest mot att flera av de 300 lärarna som suspenderades på 2-6 månader av regimen för sitt deltagande i generalstrejken för två månader sedan, inte har återinsatts på sina poster. Den honduranska antiterroristpolisen Cobras sattes in och sköt skarpt mot eleverna varav två skottskadades i huvudet. Andra elever tvingades ner på marken och polisernas kängor placerades på ryggen tillsammans med gevärspipan. Sammanlagt arresterades 50 minderåriga elever.
Ny författning
– Av de fyra punkterna i Överenskommelsen för försoning är det egentligen bara Zelayas återkomst som regimen Porfirio Lobo uppfyller, och det med viss reservation. De tre övriga; respekt för de mänskliga rättigheterna, som de konsekvent bryter mot, eller utlysandet av val till en konstituerande församling, som ska utarbeta en ny grundlag, som är helt avhängigt en tredjedel av kongressledamöternas vilja, är teman som inte kostar kuppregimen en peso, säger flera ur Motståndsfronten som Flamman talade med.
Men Zelaya sa i söndags att han inte ville kritisera varken de generaler som utförde militärkuppen för 23 månader sedan, eller diskutera frågan om straff för dem som är ansvariga för morden på närmare 200 av Motståndsfrontens medlemmar.
Den närmaste uppgiften för Fronten är att mobilisera folket för att kräva en ny författning och därefter delta i president- och parlamentsvalen 2014.
– Vi är en rörelse som kommer att bilda en Honduras´ Breda Fronten, med Uruguay som förebild. Motståndsfronten är summan av allt detta. Vi befinner oss i en politisk kamp för att om två år erövra den politiska makten. Om vi splittrar vänstern, kommer högern fortsätta att regera.
