Den 29 juni hade det gått 34 år sedan Rapportjournalisten Jan Sandqvists kameraman Leonardo Christensen zoomade in korpral Hector Hernán Bustamante Gómez.
Denne tog sikte på Christensen med sin pistol men skotten missade. Bustamante beordrade en soldat att fullborda ordern. I nästa ögonblick kunde en skakad värld se hur soldaten siktade noggrant och sköt rakt in i kameran. Filmsekvenserna började fladdra tills Christensen döende rasade ihop med sin kamera.
– Christensen var svensk-argentinare, hans farfar var svensk och Leonardos mor argentinska, säger den chilenske journalisten Ernesto Carmona. Han lyckades i januari 2005, efter tio års undersökningar, till slut hitta halmstrået i en halv meter av arkiverade förundersökningar av statskuppen den 29 juni 1973 i Chile. Leonardo Christensen användes av Sandqvist när denne arbetade som reporter för SVT och SR i Latinamerika på 1970-talet.
Det har skrivits mycket lite om ”El Tanquetazo”, det första försöket till statskupp i Chile den 29 juni 1973. Det misslyckades men de ansvariga för de många morden denna dag går fortfarande fria, till skillnad mot de främsta kuppmännen från den 11 september.
Spänt läge
Det var det 2:a Pansarregementet i Santiago som leddes av general Roberto Federico Souper Onfray som testade folkfrontregeringen Salvador Allendes beredskap mot den statskupp som hängde i luften. Det politiska läget i Chile var oerhört spänt. Mot alla odds hade vänsterregeringen den 11 mars samma år ökat starkt i de regionala och kommunala valen. USA och deras allierade i landet visste att det var bråttom med att störta Unidad Popular, den vänsterregering som leddes av den folkkäre socialisten Salvador Allende. De ekonomiska sabotagen från näringslivet och USA, sprängattenta från den fascistiska rörelsen ”Patria y Libertad” (Fosterland och frihet) och den massiva propagandan från högern i massmedia, ledd av dagstidningen El Mercurio, hade skapat en politisk konfrontation som måste få sitt utlopp på något sätt. Kuppförsöket den 29 juni var högerns och USA:s svar på den löftesrika sociala process som Allende hade inlett vid valsegern den 4 september 1970.
General Augusto Pinochet hade den 29 juni 1973 klätt sig i stridsmundering medan alla övriga officerare ur den högsta befälstaben hade ”gabardinuniformen”, det vill säga sina regelmässiga kläder för kontorsarbete. För Carmona råder det inga som helst tvivel att Pinochet var införstådd och en av ledarna för statskuppsförsöket den 29 juni 1973.
Läs direkt. Bli prenumerant!
Få tillgång till alla artiklar och exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.
Är du redan prenumerant? Logga in
Filmade sin avrättning
Christensen hade kommit till Santiago kvällen innan och satt och åt frukost på Hotell Crión, bara ett kvarter från presidentpalatset, när han hörde dånet från rullande stridsvagnar och smattrande kulsprutegevär. Han tog sin filmkamera och drog ut på gatan och inledde de första tagningarna av militärkuppen. Han rusade till Rapports Latinamerikareporter Jan Sandqvist’ kontor som låg i närheten och bad om en bandspelare.
När Bustamante såg att Christensen filmade hela kuppförsöket tog han sikte. Resten är dramatisk historia. En häpen och chockad världspublik såg när Christensen filmade sin egen avrättning. Därefter blev det en hemlighet vem soldaten var som siktade och sköt Christensen. En chockad Sandqvist sörjde sin skicklige kameraman och upplevde sitt mest dramatiska och tragiska ögonblick i sina långa yrkeskarriär.
Hittade ”pärlan”
– Fallet arkiverades den 20 september 1973 av general Herman Brady, kuppjuntans militäråklagare. Men jag hittade ”pärlan” i de bortglömda dokumenten som jag betalade över tusen dollar för att få ut; namnet på chefen för den patrull som hade mördat Christensen den 29 juni 1973 var inringad.
Men sedan gällde det att också hitta mannen som lyckats att gömma sig under 32 år. Även här hade Carmona framgång. I september 2005 spårades Bustamante upp till stadsdelen Conchalí i Santiago. När Carmona hade lyckats få fram identiteten på Bustamante tog han kontakt med Christensens söner som omedelbart bestämde sig för att ställa Bustamante inför rätta. I slutet av oktober 2005 anlände Leonardos nu vuxna barn, Josephine och Andrés Christensen Macfarlane, till Chile där de krävde rättvisa för sin mördade far.
Trots att den ansvarige för mordet på Christensen har spårats upp, har de chilenska rättsmyndigheterna avvisat kravet på rättegång från den mördade Christensens barn med argumentet att fallet är preskriberat. Även hovrätten i Chile avvisade nyligen kravet.
– Men här handlar det om ett krigsbrott, inget brott i största allmänhet. Alla de främsta ansvariga i El Tanquetazo, det första statskuppsförsöket mot president Allende 1973, inklusive general Souper Onfray, njuter av friheten, säger Carmona bittert.
Under den 17-åriga militärdiktatur som skulle följa efter statskuppen den 11 september 1973 mördades eller ”försvann” sammanlagt 30 journalister. Den 29 juni i år hyllades dessa av det chilenska journalistförbundet i en akt där även den svenska ambassadören Maria Christina Lundqvist deltog. I en speciell minnestund högtidlighölls Henrichsen vars minne är gestaltat i en marmorplakett på journalistförbundet tillsammans med kårens 30 andra martyrer.