Välkommen Micaela! Fast helt ny på tidningen är du ju inte, eller hur?
Tack! Nej, jag har arbetstränat på Flamman sedan i maj efter en långtidssjukskrivning, och gjort lite allt möjligt. Bland annat har jag hjälpt till med några artiklar och skrivit ett par ledare. Jag brukar även skriva tv-tipsen, och eftersom jag ser väldigt mycket på tv så tänkte jag fortsätta med det även framöver.
Men nu är du prenumerationsansvarig alltså. Hur känns det?
Det känns väldigt kul, och lite nervöst. Prenumeranterna är ju liksom Flamman och anledningen till att vi finns som tidning, och det känns hedrande att få vara den som ska fylla Fredriks skor som prenumerationsansvarig när han är tjänstledig. Just nu håller jag på att sätta mig in i prenumerantregistret och hur det funkar, och jag tror att jag och registret kommer att bli goda vänner.
Förutom ny prenumerationsansvarig, vem är du?
Jag är en 25-åring som bor i ett kollektiv i södra Stockholm med tre människor och två katter. Min politiska bakgrund har jag väl framför allt inom studentrörelsen, dels inom Vänsterns studentförbund och dels på Stockholms universitets studentkår. Jag har läst en del statsvetenskap och lite annat men har hittills inte lyckats ta någon examen. De senaste åren har jag varit mest aktiv i frågor som rör psykisk ohälsa och missbruk, men brukar försöka vara engagerad ganska brett i vänstern och i den feministiska och antirasistiska debatten. Annars gillar jag att umgås med mina katter, måla naglarna och se på tv-serier.
Prenumeranterna är ju liksom Flamman och anledningen till att vi finns som tidning
Kommer prenumeranterna att märka någon skillnad nu när du har börjat?
Först och främst så är jag ju helt grön på det här, så vissa grejer kanske kommer att ta lite längre tid innan jag kan allting. Men framför allt kanske det kommer att märkas genom att det blir nya telefontider för prenumerationsärenden, eftersom jag jobbar lite andra tider. Tidigare har det varit måndag och torsdag 10-17, men från och med nästa vecka kommer det att vara måndagar 10-15, torsdagar 12-17 och fredagar 10-14. Det är lika många timmar som tidigare men förlagt över tre dagar i veckan istället för två.