Schweiz har fått ett nytt parti. Den 21 november bildades Vänstern med det i Schweiz inte fullt så praktiska namnet La Gauche – Linke Alternative – La Sinistra.
Cirka 200 personer hade samlats på den bildande kongressen i Schaffhausen, där det uttalade målet var att ena den splittrade och lilla schweiziska vänstern till ett parti som kan bli en ”verklig vänster” och som ”framför allt unga människor” som inte funnit sig till rätta bland de etablerade partierna kan söka sig till, säger en av partiets grundare, Florian Keller, till tv-kanalen SF:s nyheter.
Partiet, vars motto är ”Ett annat Schweiz är möjligt!”, kräver bland annat en minimilön på 3.500 franc (cirka 24.700 kr) och gratis kollektivtrafik.
Accepterar dubbelorganisering
Josef Zysiadis, den enda invalda från landets parlament på plats, hoppas att partiet kan fylla ett tomrum i schweizisk politik. Han representerar vänsterpartiet POP från franskspråkiga kantonen Vaud. Det nya partiet accepterar, åtminstone till en början, dubbelorgansiering.
I landets tyska delar heter det kommunistiska partiet Arbetets parti (PdA). PdA:s namn härstammar från ett förbud mot kommunistiska partier i Schweiz. De har mottagit det nya partiet svalt och nämner inte ens bildandet, varken på sin egen eller sin tidning Vorwärts hemsida.
Bedömare som Flamman varit i kontakt med bedömer också partiets möjligheter att lyckas med ambitionen att nå lika stora framgångar som exempelvis Die Linke haft i Tyskland som små. De pekar på att den relevantaste vänsteroppsitionen i Schweiz kommer från fackligt håll och då framför allt industrifacket Unia.

