Befria Dawit Isaak! De stora tidningsdrakarna har tröttnat på den svenska regeringens ”tysta diplomati”. I veckan som gick startade konkurrenterna en gemensam kampanj, för frigivning av Dawit Isaak, fängslad i Asmara, Eritrea.
Dawit Isaak är journalist, svensk medborgare och fängslad utan rättegång eller dom. Han har suttit sedan den 23 september 2001. Redaktörerna för Expressen, Dagens Nyheter, Svenska Dagbladet, Aftonbladet samt Aftonbladet.se samlar nu in namnunderskrifter.
Dawit Isaak har diabetes och det verkar som om hans hälsotillstånd nyligen drastiskt försämrades. Hans barn växer upp utan far. Yngsta dottern är nu tio år och minns honom bara vagt.
Den svenska regeringen har hela tiden hänvisat till sin tysta diplomati. Men svenska representanter har knappt fått besöka honom i fängelset – än mindre någon annan.
Hur kan detta tillåtas pågå? Ja, inte vet jag vad svenska regeringen borde vidta för åtgärder. Men jag är mycket säker på att Dawit Isaak inte skulle lämnats åt sitt öde på samma sätt om han varit vit. Och haft ett svenskt namn.
Moderaternas nya förslag om att kunna återkalla medborgarskap framstår som ett slag i luften, när vi redan har en ordning som delar in medborgare i ett a- och ett b-lag. Minns den då 18-årige Calle Jonsson, som greps misstänkt för mord i Grekland 2001. Vilket ramaskri! Han friades 2005. Då hade svensken Ahmed Yusuf levt med sina ekonomiska tillgångar frysta i fyra år. Utan rättgång eller dom. I Sverige. Ytterligare två år gick innan han fick straffåtgärden hävd 2006.