I förra veckan gick polisen in i Aspuddsbadet och körde iväg ockupanterna. Det rivningshotade badet har under hösten varit ockuperat av boende i Aspudden som vill bevara badet. Fönstren revs ned och har nu ersatts med stålskivor. Men badhusvännerna har inte gett upp än.
– Vi har satt upp en badtunna bredvid badhuset nu, som vi döpt till Lilla Aspuddsbadet och vi håller på att informera folk i området om vad som händer, säger Ola Schubert, en av presstalespersonerna för aktionsgruppen Rädda Aspuddsbadet.
Ingen dialog
Han är besviken över hur frågan om badhuset hanterats av Stockholm stad. Framför allt för att Madeleine Sjöstedt, idrottsborgarråd (FP) och andra styrande politiker inte har fört någon dialog med badhusvännerna.
– Vi har försökt få i gång en diskussion, men hon har försökt tysta sig genom det här i två års tid. De har inte ens kommit ut hit för att kolla hur det ser ut.
Den K-märkta byggnaden behöver renoveras. Stockholm stad anser det blir för dyrt.
Ett av argumenten att riva badet har varit att det ska byggas en ny lokal till en förskola i området. Men Ola Schubert påpekar att det ännu inte finns något beslut.
– Det är bara ett förslag, det skulle lika gärna kunna bli en livsmedelsaffär där. Dessutom har jag mina barn på den aktuella förskolan och de har en ungefär tre gånger större utomhustomt i dagsläget så jag undrar hur den förskolan skulle se ut egentligen.
Flamman har tidigare försökt nå Madeleine Sjöstedt, men hon vill inte uttala sig om Aspuddsbadet och hänvisar i stället till sin blogg. Se även bildnotis ovan.
