Utrikes 20 maj, 2023

Resan är ingenting, målet är allt

Klimataktivister stoppar tågtrafiken under en demonstration i Wien. Foto: Tuija Roberntz.

Med en utgången interrail-biljett reser svenska Malin Europa runt med ett mål: att stoppa fossilindustrin. Vid en fossilgaskonferens i Wien möter Flamman miljökämpar från, Europa, Afrika och Latinamerika som anser att fossilindustrin följer koloniala mönster.

Domkyrkan reser sig mot himlen på Stephansplatz i Wien. Klockan är halv åtta på morgonen den 27 mars. Tillsammans med ett antal andra journalister ska jag bli vägledd till de aktioner vars syfte är att störa Europeiska gaskonferensen, där stora företag som Shell, Total och BP möts för att diskutera Europas framtida energiförsörjning. Mötesplatsen är vald med omsorg för att inte på förhand avslöja vart vi är på väg.

På konferensen är utöver företag och investerare även politiker närvarande. En av dem är Europakommissionären Matthew Baldwin, som närvarar med anledning av EU:s målsättning att diversifiera tillgångarna på gas och bli oberoende av rysk gas så snabbt som möjligt.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr