Utredningen efter Riksrevisionsverkets kritiska rapport i höstas, är nu klar. Den visar att det för Forum Syds del kvarstår två mindre fall av oegentligheter – men ingen brottsmisstanke. Gina Funnemark, granskningsenhetschef på Riksrevisionen, säger till DN att bilden av oreda kvarstår.
– Man måste vara medveten om i vilken kontext den nya gjorts. I vissa fall har det gått mer än ett år, det har funnits starka drivkrafter att ställa saker till rätta, säger hon.
– Vi är förvånade över att Riksrevisionsverket försöker misstänkliggöra oss igen, säger Marie Norling på Forum Syd. Den här utredningen är ju rekommenderad av Riksrevisionen själv.
Av 16 brister som granskats närmare återstår bara fem för Forum Syd.
– Jag undrar om Funnemark menar att vi ljuger, eller om de svenska lokala organisationerna ljuger.
De fem fall som nu fortfarande framstår som oegentligheter, rör sammanlagt 44.000 kronor, en summa som Marie Norling på Forum Syd framhåller är ungefär en procent av de granskade summorna.
– Det har fått för stora proportioner.
Efter Riksrevisionsverkets kritiska rapport i höstas, ålades Sida att göra en intern granskning.
– Sedan fick vi inte veta så mycket mer, för de hemligstämplade mycket material, säger Marie Norling på Forum Syd.
Sidas utredare fick tillgång till materialet, och har nu gjort utredningen om Forum Syd.
Forum Syd förmedlar bistånd från enskilda organisationer i Sverige och arbetar på uppdrag av Sida.
Marie Norling tror att det hela kan få stora konsekvenser.
– Hela folkrörelsebiståndet har blivit misstänkliggjort, inte på grund av rapporten utan på det sätt som de gick ut och pratade om sin rapport.