Trots att det bryter mot lagen, försökte Gävle sjukhus stoppa åtta anställda från att ta ut föräldraledighet under sommaren. Men efter ingripande från Vårdförbundet har arbetsgivaren backat och de anställda får sin föräldraledighet, skriver tidningen Vårdfacket.
Det var åtta anställda vid Gävle sjukhus och medlemmar i Vårdförbundet som ville vara föräldralediga under sommaren. Men med motiveringen att sjukhuset har svårt att klara av bemanningen under sommaren sade cheferna på sjukhuset nej när de lämnade in sina ansökningar. Det var då Vårdförbundet agerade och tog kontakt med representanter för landstinget.
Landstingspolicy
–´Vi hörde rykten om det här för någon månad sedan och frågade då centrala landstingsrepresentanter om det hör var en landstingspolicy. Svaret var att de inte hade hört talas om att anställda nekats föräldraledighet, säger Gunilla Nordström, Vårdförbundets ordförande i Gävleborg till tidningen Vårdfackets nätupplaga.
Gunilla Nordström kontaktades sedan av medlemmar som att fått nej på sin ansökan om föräldraledighet och kontaktade då återigen landstingsledningen för att ta upp frågan. Ledningen för landstinget lovade efter detta att gå ut med tydlig information till alla chefer om att de inte får neka anställda föräldraledighet. Föräldraledighet är en lagstadgad rätt som chefer inte har någon rätt att säga nej till, skriver tidningen Vårdfacket.
– Det här innebär att de som fått nej nu kommer att få sin ledighet. Dessutom vet jag att det finns andra som inte har brytt sig om att lämna in en ansökan eftersom de hört att cheferna säger nej. Om de nu lämnar in sin ansökan kommer de också att få sin föräldraledighet, säger Gunilla Nordström till tidningen Vårdfacket.
