Pastor Åke Green är upprörd. Över hundra svenska HBT-personer har dödshotas på en högerextrem kristen hemsida. Men åklagaren lade ner förundersökningen – med hänvisning till Åke Green-domen.
Högsta domstolen beslöt i höstas att fria pastor Åke Green från hets mot folkgrupp, efter hans predikan om homosexuella som hänvisade till bibeln. Enligt åklagare Håkan Roswall finns nu inga förutsättningar att vinna en rättegång mot den högerextrema hemsidan.
– När hoten är bibelcitat utgör de varken hets mot folkgrupp eller hot, säger Håkan Roswall till Aftonbladet.
– Åklagaren har fullständigt misstolkat HD:s dom, säger Åke Green till Aftonbladet. Jag predikade om Bibelns syn på en livsstil. Men det här är psykisk tortyr av en grupp människor. Sådan ska beivras, det får inte förekomma. Kanske måste lagen ändras. Alla, även homosexuella, måste kunna lita på att lagen skyddar dem från förföljelser.
Svensk terroristgrupp
Mordhoten mot svenska HBT-personer framförs i form av bibelcitat följda av listor med namn. Hemsidan tillhör Phineas prästerskap. Den är enligt egen utsago en svensk gren av det nordamerikanska ”Phineas priesthood”. En hemlig rörelse med anknytning till Aryan Nations som tagit sitt namn efter Phineaslegenden i bibeln, enligt antifascistiska Expo. Mycket lite är känt om ”Phineas priesthood”, som allmänt tros vara arvtagare till terroristgruppen The Order. Organisationen blev känd först 1991. Bakom den svenska hemsidan står en nazist i Fagersta. Datainspektionen polisanmälde hemsidan i vinstras. Men listan över HBT-personer fortsattes att kompletteras med nya namn.
”Fel fria Åke Green”
Sören Andersson är ordförande för RFSL, Riksförbundet för sexuellt likaberättigande. Han menar att en liknande lista inte skulle accepterats om det gällt någon annan grupp i samhället.
– Att lista alla bankirer i Sverige och säga att dessa inte ska få leva, skulle aldrig accepterats, säger han till Flamman.
Han säger sig också ha svårt att se att det skulle gå att hota personer med hjälp av någon annan bok än bibeln.
– Inte med koranen eller vilken bok som helst.
Sören Andersson tycker också det var fel att fria pstor Åke Green med hänvisning till att Europadomstolen ändå skulle ha friat. Högsta domstolen skulle följt Sveriges lagstiftning och därefter fått den prövad i så fall, anser han.
– Slaveriet motiverades också med hjälp av bibeln under lång tid. Jag tycker det är fruktansvärt att säga att man inte kan göra något åt denna hemsida med hänvisning till bibeln, jag trodde inte det var okej.
Själv har han hemligt telefonnummer, efter att ha fått många hotfulla samtal från högerextrema.
– Och då menar jag både kristna och nazister.
Extrema kan använda bibeln
Han är närapå luttrad efter alla hot.
– Men vissa upplevs som otrevligare än andra. Det är inte roligt när någon säger: ”Nu ska vi snart skära av dig cancersvulst”. Och få vykort på mig med citat från Åke Greens predikan. Friandet av Åke Green har lett till att dessa personer tycker de kan göra detta.
Han tror att flera kommer att gömma sig bakom kristendomen för att hetsa mot HBT-personer.
– Jag tror vi kommer se en större gruppering som använder bibeln, för då får man frikort och kan hetsa mot vem man vill. Inte bara homosexuella.