Okategoriserade 03 mars, 2005

”USA och Israel bakom mordet på Hariri”

– USA varken vågar eller vill anfalla Syrien just nu, säger Aref Mansour, libanesisk kommunist, boende i Sverige, och går därmed emot de bedömare som menar att ett krig mot Syrien är Bush nästa projekt efter Irak.

Så mycket rapportering om Libanon i tv och tidningar som de senaste veckorna har det inte varit sedan inbördeskriget slutade 1990. Flamman har talat med Aref Mansour, talesman i norra Europa för det libanesiska kommunistpartiet LCP. Hans bild av den senaste tidens händelser skiljer sig markant från den bild som serveras i de stora nyhetsmedierna.
– Hariri var Syriens man. Han var bara på ett möte med oppositionen och där verkade han för försiktighet i kritiken mot Syrien, säger Mansour, tvärtom mot vad som allmänt framställts i Sverige.
– USA, Israel och den libanesiska högern tjänar mest på mordet. Deras motiv är att provocera den libanesiska oppositionen att vända sig mot Syrien, säger Mansour.
Han menar att Hariri stod fast vid det så kallade Taifavtalet, som reglerar Syriens militära närvaro i Libanon. Därmed hade Syrien inget som helst intresse av att mörda honom.
Anledningen till att USA:s ton nu skärps mot Syrien är snarare att de vill pressa Assadregeringen att sluta hjälpa motståndet mot ockupationen i Irak. Genom stark diplomatisk press och förtäckta hot om krig vill Bushadminmistrationen få igenom sin vilja.
– De har inte råd med ett nytt storkrig i området. Dessutom uppfattas inte Assad på samma sätt som Saddam Hussein som en diktator av sitt folk och därmed får de stora problem att hitta syrier som vill att de ska invadera, säger Mansour.
– Det har alltid funnits en dialog i Syrien, förvisso på Baathpartiets villkor men ändå diskussioner mellan olika partier, menar han.
Och taktiken mot Syrien har redan lyckats. I början av veckan lämnade Syrien ut Saddam Husseins halvbror till USA och har därmed skickat de nödvändiga signaler om samarbete som USA efterfrågat.
– Det innebär att Syrien inte kommer att attackeras, säger Mansour.
Bakom de stora motsättningarna ligger den nya FN-resolutionen 1559 som tillkom under hårt tryck från USA och Frankrike. Den kräver att Syriens trupper omedelbart ska lämna Libanon, något som Mansour befarar kan göra att den ersätter Taifavtalet.
– Taifavtalet har varit till stor nytta. Det bryter delvis med den gamla ordningen att religiösa grupper finns representerade efter sin storlek i landet, säger han.
I den nya vallagen finns ett tvåkammarssystem där den viktigaste första kammaren väljs helt proportionellt i en enda valkrets. Den andra kammaren behåller viss representation för religiösa grupper.

Förvirrad politik
– Resolution 1559 kom till för att religösa grupper i landet är rädda för att förlora makten i och med Taifavtalets implementering, säger Mansour som menar att det i förlängningen finns risk för att inbördeskriget skulle starta på nytt om Taifavtalet bryts.
I avtalet finns bestämt att de syriska trupperna gradvis ska lämna landet. Detta har också sent omsider börjat ske. Från att ha funnits överallt i landet finns nu bara trupperna i Bekaadalen. Oppositionen fick med sina demonstrationer i början av veckan premiärminister Omar Karami att avgå. Den ger han ingenting för.
– Mellan 1992 och september förra året satt de själva i regeringen, lika korrumperade och Syrienvänliga som den nya regeringen, säger han och menar att det är löjligt att komma nu och kräva Syriens omedelbara tillbakadragande när man själv i många år samarbetat med regeringen i Damaskus.
Drusledaren Walid Jumblatt var tidigare en av kommunistpartiets allierade. Hans far Kemal Jumblatt startade PSP, Progressiva Socialistpartiet, och var en betydelsefull politisk gestalt i Libanon. Walid Jumblatt och Rafiq Hariri hade nyligen startat en samarbete och Jumblatt lägger hela skulden för hans död på Syrien.
– Vi försökte hela tiden få honom att vara mer socialistledare än drusledare men misslyckades, säger Mansour som har svårt att tro på Jumblatt.
– I Libanon är det ett känt faktum att Jumblatt är en mycket förvirrad politiker, som ena sekunden säger en sak och andra sekunden tar tillbaka det.

Ljuger om hot
– Han kommer med en massa lögner om Hariri, bland annat att han skulle varit hotad. Hariris son har nyligen gått ut och bett oppositionen att sluta utnyttja hans fars namn. Sonen menar att fadern inte tillhört oppositionen, att han aldrig ifrågasatt Syriens rätt att vara kvar i Libanon och att hans tillbakadragande som premiärminister berodde på motsättningar mellan honom och president Emile Lahoud
– Pappa har aldrig varit hotad, sade han nyligen i libanesisk tv och passade samtidigt på att be oppositionen sluta demonstrera utanför deras hem.

Bakgrund: Libanon
Mellan 1975 och 1990 rasade ett blodigt inbördeskrig i Libanon. Israel invaderade Libanon 1982 och i samband med krigets slut bad Libanons internationellt erkända regering de syriska trupperna att stanna i landet för att säkerställa en övergång till nya institutioner och fred. 1989 skrevs Taifavtalet på i den saudiska staden med samma namn, ett fredsavtal som skulle ha implementerats 1992, och som bland annat innebär att de syriska trupperna ska lämna landet. Syrien har fördröjt detta och hävdat att den libanesiska armén och dess institutioner inte varit redo att ta över och att det därmed ligger i Libanons intresse att de finns kvar. Den tidigare vallagen härstammar från tiden när kolonialmakten Frankrike lämnade Libanon och såg till att skriva in olika religiösa gruppers representation i de styrande organen, framför allt för att säkra deras allierades, de kristna marionetternas, inflytande i landet även i framtiden.

Kommentar/Kultur 14 februari, 2026

Agri Ismaïl: Kulturens mening är inte att göra oss snygga

Kulturen går inte att  använda till något annat än sig själv, vad än Lars Strannegård, rektor för Handelshögskolan, menar Agri Ismail. Foto: Jonas Ekströmer/TT.

För många år sedan gick jag på en anställningsintervju på en av Londons största juristfirmor. I det minimalistiska väntrummet fanns ett enormt konstverk av Damien Hirst, och jag blickade nervöst runt bland de välkammade unga männen och kvinnorna som redan satt och väntade. En av oss i detta rum skulle få det utannonserade jobbet, troligtvis en av Etonklonerna i skräddarsydda kostymer och brogues från någon av Northamptons kända skomakare.

Det är inte för empatins, källkritikens eller karismans skull man bör vara en konstnärligt intresserad människa, utan för att det ändå finns andra värden än bara pengar.

Jag kom längre i intervjuprocessen än jag trodde: det var inte förrän sista intervjurundan som jobbet slank mellan mina fingrar. En partner på firman berättade hur jag stod ut: inte att jag hade jobbat i Irak, eller pluggat på Linköpings universitet snarare än, säg, Cambridge och University College London, utan för att jag hade suttit med litteraturtidskriften London Review of Books medan jag väntade. Alla andra hade suttit med Financial Times. Mitt (slumpmässiga) val av tidskrift antydde att jag värderade mer än bara pengar. Fint sagt, kanske, även om det i stunden hade känts bättre att få höra att jobbet var mitt.

Men sedan jag flyttat tillbaka till Sverige har jag ofta funderat på den där intervjun. På huruvida det skulle ha en liknande effekt att sitta i väntrummet till en finans- eller juristfirma och läsa, säg, Ord & Bild i stället för Dagens Industri. Skulle HR-avdelningen se det som något positivt?

Jag tror tyvärr inte det. Sverige är ett specialiserat land, teknokratiskt och intellektuellt segregerat. Anledningen till att Jan Gradvalls gamla anekdot, att affärsmän i Paris drar lott ”för att slippa äta lunch med svenskar”, upprepas nog så ofta är att det klingar sant.

Bland affärsmännen har ingen ”läst romaner, ingen har sett någon konst och ingen har någon religion”, sade Gradvall. Till viss del är detta på grund av vårt utbildningssystem: till skillnad från Frankrike där alla måste läsa filosofi i gymnasiet, eller USA där universiteten ofta kräver att man pluggar ett visst antal kurser inom olika fält, kan man i Sverige specialisera sig tidigt. Det kulturella kapitalet har länge haft ett lågt bytesvärde i Sverige.

En institution som försöker ändra på detta är Handelshögskolan i Stockholm, där företag får sponsra konstnärer som skapar klassrumsbundna verk och där eleverna kan vara med i en omskriven bokklubb (min roman Hyper fanns med bland årets utvalda böcker, bör noteras). Kulturellt kapital spelar roll, menar Handelshögskolans rektor Lars Strannegård. Om skolan ämnar utbilda framtidens internationella vd:ar och investerare, måste bilden av den svenske affärsmannen revideras. Mindre golf och Avanza, mer Rage på Dramaten.

Men att försöka rättfärdiga denna syn på kultur utifrån nytta slår ofta snett. För några decennier sedan försökte man få igenom att litteraturen utvecklar empatin, en idé om att litteraturen per definition är god, när den lika gärna kan vara ond, nihilistisk, eller fan vad som helst. Vi växlade sedan över till någon idé om att humaniora hjälper oss med källkritik, som om Brott och straff på något sätt hjälper oss att se huruvida en bild är AI-genererad. I en debattext den 5 februari i Dagens Nyheter lyfter Lars Strannegård ett nytt argument: humanorian hjälper oss bli mer karismatiska. ”Konsthögskole-, skådespelar- och kreativt skrivandeutbildningar handlar om att lära sig karismans hantverk och att dissekera, analysera och känna dess komponenter,” skriver Strannegård och pekar på hur Donald Trump, Silvio Berlusconi, Ronald Reagan och Arnold Schwarzenegger alla har haft en bakgrund inom film och tv.

Läs mer
Internet har lett till språklig kreativitet, men också begränsat vad vi vågar skriva, menar Agri Ismaïl. Illustration: Paper Trident/Adobe stock.
Kultur 22 november, 2025

I @lg0ritmerna$ vå1d

Kanske behöver man rättfärdiga kulturen på detta vis i dag. I Storbritannien har antalet kurser inom humaniora sedan 2011 nästan halverats, för att allt färre tycker att det är ”värt det”. Universitetsutbildning blir en yrkesutbildning. Så jag förstår impulsen att vilja koppla konsten till allt det där andra, det som går att mäta, det som är ”nyttigt”. Sanningen är dock att det är just konstens onyttighet som ger den dess kraft. Det är inte för empatins, källkritikens eller karismans skull man bör vara en konstnärligt intresserad människa, utan – som den där brittiska juristen en gång sade till mig – för att det ändå finns andra värden än bara pengar.

Diskutera på forumet (0 svar)
Nyheter 13 februari, 2026

Rödgrönt raseri mot KD:s möten med Palantir: ”Oerhört allvarligt”

Alice Teodorescu Måwe och Palantirs grundare Peter Thiel. Foto: Rebecca Blackwell/AP, Caisa Rasmussen/TT, Shakh Aivazov/AP.

Alice Teodorescu Måwe mötte det kontroversiella övervakningsbolaget Palantir två gånger i januari. Men när Flamman frågar vad mötena handlade om tar det stopp. ”Väljarna har rätt att veta vems ärenden hon driver”, säger socialdemokraten Evin Incir.

Under januari deltog KD-toppen Alice Teodorescu Måwe i två möten med amerikanska Palantir Technologies. Först träffade hon bolagets Sverigechef Anders Fridén i London, och två veckor senare mötte hon bolaget ännu en gång i Stockholm. 

Palantir har beskrivits som en övervakningsplattform, som gör det möjligt för polismyndigheter och militärledningar att mata in stora mängder data – ofta sekretessklassad – som sedan kan användas för att spåra människor utifrån allt från mejladresser till ögonfärg.

Hanna Gedin, (bilden) EU-politiker för Vänsterpartiet, är kritisk mot mötena:

– Palantir tjänar pengar på folkmordet i Gaza och Iceräderna i USA. Det är inte ett företag som jag vill ska operera i EU-länderna. 

Hon får medhåll av Alice Bah Kuhnke (bilden) från Miljöpartiet.

”Det är anmärkningsvärt omdömeslöst att tacka ja till möten med ett så oerhört kritiserat amerikanskt företag”, skriver hon i ett mejl till Flamman. 

Palantir grundades av den radikalkonservativa Peter Thiel, som i dag är ordförande i bolagsstyrelsen. Det operativa ansvaret ligger hos vd:n och medgrundaren Alex Karp, men Thiel besitter fortfarande en strategisk kontroll över bolaget. Bolaget anses stå nära Trumpregeringen, och används bland annat av migrationspolisen Ice. Karp donerade en miljon dollar till Trumps installation i januari 2025.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kultur 13 februari, 2026

Édouard Louis ilska har blivit slentrian

Kollapsen handlar om den såriga relationen till författarens bror. Men ilska mot familjemedlemmar räcker inte till hur många romaner som helst. Foto: Jean Francois Robert/Modds.

I ”Kollapsen” är det Édouard Louis brors tur att kastas under bussen. Föga överraskande beskrivs han som en ond och våldsam jävel. Ändå känner författaren ingenting, och inte Flammans kritiker heller.

Édouard Louis debutroman Göra sig kvitt Eddy Bellegueule (2014) var en rasande uppgörelse med familjen och uppväxten under trasproletära förhållanden i norra Frankrike. Som många andra blev jag golvad av den. Kombinationen av råhet och ilska med en mer distanserad sociologisk blick framstod som på samma gång äkta som politiskt gångbar. Louis var bara 22 år när boken publicerades, och vi var många som tänkte att det här är en författare att hålla ögonen på.

De flesta av hans böcker har riktat sig mot en specifik familjemedlem. Så även den nya Kollapsen som handlar om hans storebrors för tidiga död. Men även i de böcker som främst handlat om Louis själv, har familjen varit närvarande. Våldets historia – som är hans andra bok – kretsar kring en våldtäkt han blir utsatt för och består av en dialog med hans syster om det som skett. Den följdes senast upp av vad jag menar är hans bästa bok, Vem dödade min far?

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Rörelsen 13 februari, 2026

Vinn ungdomarna, vinn valet!

Det politiska intresset hos unga lever. Foto: Maja Suslin/TT.

Detta är en insändare. Skribenten ansvarar själv för alla åsikter som uttrycks.

Vill du svara på texten? Skicka en replik på högst 3 000 tecken till [email protected].

Just nu märks ett uppvaknande för samhällsfrågor bland ungdomar, men på ett annat sätt än tidigare. Det mest kända exemplet är Auroramålet, där en grupp unga stämt staten för alltför otillräckliga klimatåtgärder. De traditionella partierna och deras ungdomsförbund har svårt att locka nya medlemmar, men det betyder inte att engagemanget minskar, bara att det sker i andra forum. Sociala medier kommer att ha stor betydelse i den kommande valrörelsen.

Att nå de unga väljarna är grundläggande för ett parti som månar om sin tillväxt

Jag är övertygad om att de partier som bäst lyckas mobilisera de unga väljarna också är de som kommer att gå fram starkast i valet. Likaså att vänstern sitter med flera trumf på hand när det gäller att vinna unga väljare. Men man måste spela sina kort rätt. Annars blir det enkelt för högern att vinna både de ungas sympatier och valet i sin helhet.

Följande områden tror jag är av stort intresse för unga väljare och bör därför beredas plats i valdebatten.

Bostäder. Bygg billiga bostäder på pendelavstånd till större städer, men även på andra ställen där det behövs med hjälp av statliga subventioner. Inrätta förmånliga bolån för unga vuxna.

Skolan. Ge alla ungdomar bättre möjligheter att klara av skolan. Tillsätt mer resurser och öka elevinflytandet. Men gå inte i fällan genom att bara öka kunskapskraven och mängden prov.

Ungdomsjobb. Inför betalda ungdomsjobb i hela landet i anslutning till studierna. Jobben ska ha som syfte att ge ungdomarna kunskap om och erfarenhet av arbetslivet, och att stärka deras självförtroende genom tillit och att tilldela ansvar.

Miljö och klimat. Verka för en grön omställning med hjälp av modern teknik. Underlätta utbyggnaden av solkraft och vindkraft. Inför gratis kollektivtrafik för barn och unga i hela landet. Subventionera ungas tågresande kraftigt.

De här reformförslagen kostar mycket, men är välinvesterade pengar i jämförelse med Tidöhögerns linje om fler fängelser och hårdare tag, skattepengar till vinstdrivande välfärdsföretag och utvisningar av skötsamma, välintegrerade utlandsfödda.

Nämnda reformer skulle även leda till stora samhällsvinster och besparingar. En förbättrad folkhälsa, minskad kriminalitet och skadegörelse samt ett bredare och starkare folkligt samhällsengagemang. En höjd sysselsättningsgrad inom byggsektorn där arbetslösheten är skyhög. Tätare bemanning inom skolan, vilket avlastar en hårt pressad lärarkår. Fler arbeten inom utveckling av grön energi.

Läs mer

Satsningarna skulle tryggas ekonomiskt genom återinförande av förmögenhetsskatten samtidigt som vi börjar jämna ut de rekordstora ekonomiska klyftorna.

Att nå de unga väljarna är grundläggande för ett parti som månar om sin tillväxt, och säkrar väljare på längre sikt. Därför är det hög tid att föra ut dessa frågor i valrörelsen och bevisa för väljarna att en progressiv vänsterpolitik inte bara är fullt möjlig, utan också betydligt mer önskvärd och human än en repressiv och orättvis högerpolitik.

Diskutera på forumet (0 svar)
Utrikes 12 februari, 2026

Kan Norges två socialistpartier enas mot miljardärerna?

Norska stortinget byggt i Lego. Foto: Petter Evertsen.

Norge har två vänsterpartier i parlamentet, samtidigt som unga väljare driver högerut och miljardärerna kraftsamlar. Är landets socialister splittrade i onödan – eller kan mångfalden leda dem till seger? Flamman reser till Oslo för att förstå varför två inte kan bli en.

– Han stod vid vår valstuga och rageade.

Marian Hussein, vice partiledare för Sosialistisk venstreparti, pekar ut mot Eidsvolls plass där snön yr i vinden. Stora salen är byggd med fönster mot torget så att protester där utifrån kan höras in. Över slottet en bit bort vajar den norska kungaflaggan mot en gråmulen himmel. Kungen är i stan.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Nyheter/Utrikes 11 februari, 2026

Ungersk oppositionsledare hotas med sexfilm: ”Ger inte efter”

Péter Magyar är tidigare medlem i Ungerns regeringsparti Fidesz, men är i dag Orbáns främsta utmanare om makten.

Partiledaren för Ungerns största oppositionsparti, Tisza, skriver på X att Orbán-anhängare hotar att läcka en sexfilm på honom under tisdagen. De har utpressat och hotat med videoinspelningar och förtal under lång tid, skriver han.

– Ja, jag är en 45-årig man, och jag är van vid att ha sex, skriver den ungerska oppositionsledaren Péter Magyar på X.

I inlägget hävdar Magyar, som leder det ungerska oppositionspartiet Tisza, att anhängare av Viktor Orbán under tisdagen kommer offentliggöra en sexfilm på honom och hans tidigare flickvän. Videon är enligt Magyar inspelad med hemlig utrustning, möjligen förfalskad, och har under dagen skickats som länk till flera reportrar, skriver han.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Kommentar 11 februari, 2026

Paulina Sokolow: Att skratta med nazister gör inte judar tryggare

Anna Nachmans kontakter med högerextrema är inget att skratta åt. Foto: Wikimedia (montage).

Som begravningsansvarig i Judiska församlingen har Fokusskribenten Anna Nachman ett ansvar att vara inkännande mot alla sorters judar. I stället reserverar hon sin förståelse för nazister och antisemiter.

– Varför låter sig judiska män omskäras?

– Judiska tjejer tar inte i något som inte har minst 20 procent avdrag. 

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 11 februari, 2026

18-åring döms för att ha kallat trafikinspektör rasist

18-årige ”Adam” ilsknade till när han kuggade uppkörningen – och hamnade i rätten. Foto: Fredrik Sandberg/TT.

När Adam, 18, missade sin uppkörning kallade han förarprövaren rasist. ”Grovt nedsättande”, menar domstolen, som dömer honom för förolämpning mot tjänsteman.

Att kalla en tjänsteman rasist kan numera vara olagligt, enligt en ny dom från Kristianstads tingsrätt. Där dömdes 18-årige ”Adam” nyligen för hot och förolämpning mot tjänsteman. Enligt domen kallade han en förarprövare för rasist och hotade honom dessutom med våld.

Det var i augusti förra året som ”Adam” körde upp tillsammans med den 34-årige trafikinspektören. Försöket att ta körkort var hans tredje i ordningen.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Inrikes 11 februari, 2026

LO vill avskaffa 40-timmarsveckan: ”Ska tillhöra historien”

LO:s ordförande Johan Lindholm och avtalssekreterare Veli Pekka Säikkälä på pressträffen i LO-borgen. Foto: Lars Schröder/TT.

Arbetstiden ska sänkas, meddelade LO förra veckan. Dit ska man nå genom förhandlingar med näringslivet, som dock säger tvärt nej. Nu vill Vänsterpartiet öppna för lagstiftning om förhandlingarna kraschar.

– 40-timmarsveckan ska tillhöra historien, säger LO:s ordförande Johan Lindholm vid pressträffen i fackorganisationens ”borg” vid Norra Bantorget i Stockholm.

Där lägger han tillsammans med fem andra fackliga företrädare fram den strategi som ska leda fram till en kortare arbetsvecka. I presentationen pekar man på bland annat grannländerna Danmark och Norge som lagstadgat om 37 respektive 37,5 timmars arbetsvecka.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (0 svar)
Utrikes 10 februari, 2026

Osäker framtid när Rojavas självstyre kollapsar

En syrisk soldat är på väg ned i en tunnel som använts av de Syriska demokratiska styrkorna (SDF) i staden Ain Issa i nordöstra Syrien, lördagen den 24 januari 2026. Foto: Ghaith Alsayed/AP/TT.

Det självstyrande Rojava ledde kampen mot IS och har länge framhållits som ett demokratiskt och jämlikt ideal av den internationella vänstern. När regionen nu är på väg att tas över av den syriska regeringen – bestående av tidigare jihadister – höjs både lojala och kritiska röster.

Den 10 januari spreds en video på sociala medier där en man i uniform slänger ned en kvinnlig kurdisk soldats kropp från ett utbombat hus i Aleppo. Det var strax efter att den syriska regeringen meddelat att de erövrat staden, och enligt Syrian network for human rights var mannen en syrisk soldat.

Händelsen ledde till en internationell kritikstorm. Plötsligt tycktes de farhågor som många haft sedan Bashar al-Assads regim störtades av rebellgruppen HTS i december förra året vara på väg att besannas. Skulle det bli en militär konfrontation mellan Syriens nya regim – ledd av Ahmed al-Sharaa, tidigare känd som krigsherren al-Jolani – och det kurdiska självstyret i Rojava i norra Syrien?

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr
Diskutera på forumet (2 svar)