Okategoriserade 12 mars, 2009

Vårdförbundet utses till årets feminister

Hallå där...

Anna-Karin Eklund, ordförande för Vårdförbundet, som tilldelats Ung vänsters årliga feministpris. Förbundet får priset med bland annat motiveringen att ”man tagit strid och visat att sjuksköterskor inte ska behöva subventionera vården med låga löner, och att ansvar och utbildning ska värderas lika högt i kvinnodominerade yrken som i mansdominerade.”

Hur känns det att få årets feministpris?
– Det känns oerhört stimulerande och hedrande att unga feminister som Ung vänster tycker att vi gör rätt i vårt arbete. Det är glädjande och uppmuntrande!
¨
Vilken är den viktigaste feministiska frågan just nu?
– För oss är det naturligtvis att bli prioriterade efter den kunskap vi har och det arbete vi gör.

Hur kommer det sig att till exempel sjuksköterskor inte blir det?
– När det gäller våra yrken är de av tradition kvinnoyrken och var längre tillbaka oavlönade. Av tradition är det mindre värt att utföra omvårdande uppgifter och lära ut i det ämnet. Vi måste lyfta fram att det vi gör vilar på en akademisk och vetenskaplig grund

Vem eller vilka fler tycker du förtjänar ett feministpris?
– Jag kan inte säga någon specifik på rak arm, men jag skulle kunna säga alla kvinnor som på något sätt bidrar till den här diskussionen. Jag tycker det annars är ganska tyst om att vi faktiskt värderar kunskap på olika sätt.
Tidigare år har priset gått till bland annat Roks och svenska damlandslaget i fotboll.