Utrikes 13 augusti, 2023

Yogaskolan som var en traffickingsekt för Argentinas mäktiga

Yogaskolan anklagas för att ha varit en front för människorov. Foto: Argentinas polismyndigheter.

Den argentinska ”Yogaskolan” skulle lära ut meditation – men var i själva verket en sexsekt med trådar upp till några av landets rikaste män. Nu väntar en rättegång för människorov, pengatvätt och utpressning.

I augusti förra året gick dussintals argentinska poliser in i ett lägenhetshus i medelklassområdet Villa Crespo i centrala Buenos Aires, en byggnad som fungerat som inofficiellt center för organisationen Escuela de yoga (”Yogaskolan”) i huvudstaden, och på flera andra adresser kopplade till organisationen. Hela 19 personer greps och meddelades misstanke om olika brott – ytterligare åtta tillkom senare, varav ett par efterlystes internationellt och greps i USA.

Snart kom häpnadsväckande detaljer ut om bakgrunden till räden. Medlemmarna anklagades för allt från skatteflykt och bokföringsbrott till olicensierade medicinska behandlingar – så kallad ”sömnterapi” som går ut på att med lugnande medel söva patienterna i upp till ett dygn i sträck. Men den allvarligaste anklagelsen var att Yogaskolan hjärntvättat kvinnliga medlemmar och prostituerat dem som sexslavar, och på det sättet dragit in mångmiljonbelopp till vad som i praktiken snarare fungerat som en religiös kult än en ”skola”.

Lås upp

Vill du läsa vidare? Registrera dig för vårt nyhetsbrev och lås upp Flamman.se i 24 timmar.

Redan prenumerant? Logga in här

Vill du läsa vidare? Fortsätt genom att bli prenumerant. Om du redan är det, logga in här. 👇

Prenumerera och läs direkt!

Samtliga prenumerationer ger direkt tillgång till alla artiklar på webben samt alla exklusiva poddavsnitt. Varje torsdag får du dessutom veckans nummer i din mejlkorg eller brevlåda.

Digital månadsvis (4 nr)
79 kr
Papper månadsvis (4 nr)
119 kr
Stötta fri vänstermedia! (4 nr)

Vänsterperspektiv behövs. Ge Flamman extra skjuts med en stödprenumeration!

129 kr