Okategoriserade 14 december, 2006

Jimmy Carter anklagar Israel för apartheid

USA:s före detta president Jimmy Carter anklagar Israel för praktisera ett ”apartheidsystem” på de ockuperade områdena.

– Palestinier har berövats sina grundläggande mänskliga rättigheter, deras land har ockuperats, sedan konfiskerats, sedan koloniserats av israeliska bosättare, säger Carter i samband med sitt boksläpp.
Boken, vars titel översatt till svenska blir Palestina – fred inte apartheid, släpptes i USA i november och har blivit minst sagt omdiskuterad i USA. Flera ledande demokrater har tagit avstånd från den och de första veckorna efter dess utgivning hade ingen av de stora tidningarna i USA nämnt den, något som anses vara mycket anmärkningsvärt.

Noga genomtänkt
Intervjuad av Democracy Now sade han sig ha tänkt över bokens titel mycket noga. Den bygger på orden ”Palestina”, för att klargöra att han inte menar att det råder apartheid i staten Israel, ”fred” eftersom den helt avsomnade fredsprocessen måste komma i gång igen och ”apartheid” för att det, i sin ”avskyvvärda form” är vad palestinierna på Gaza och Västbanken är utsatta för.
– Det finns en utspridd känsla över hela arabvärlden, över Europa, som inte ens har noterats i det här landet, att vår nuvarande administration har inte tagit någon hänsyn alls till palestiniernas belägenhet. Och du behöver inte vara anti-israelisk för att försvara palestiniernas rättigheter att ha ett eget land och leva fred utan att behöva underkasta sig en ockupationsmakt, säger Jimmy Carter i intervjun.