Inrikes 09 december, 2004

Fler unga tjejer anmäler misshandel

På landets tjejjourer anmäler allt fler unga kvinnor att de misshandlats av sina pojkvänner.

De flesta som slår larm om misshandel uppges vara mellan 16 och 18 år, men även 13-åringar har tagit kontakt med tjejjourerna efter ha blivit slagna. Det visar en enkät som radioprogrammet Front i P3 gjort.
Enkäten gick ut till 37 tjejjourer. 20 svarade på enkäten. Av dem har tolv uppgett att fler unga kvinnor hör av sig i dag, jämfört mot för två år sedan, och uppger att de blivit slagna. Förövarna blir allt yngre. Tjejjourerna uppger att det vanligtvis är pojkvännen som misshandlat.

Lina Ploug på tjejjouren i Malmö säger till P3:s Front att hon tror att en större medvetenhet kring misshandel kan vara orsaken till att allt fler unga kvinnor hör av sig och ber om hjälp. Men att det också kan vara så att misshandeln blivit vanligare, säger Ploug.
Lena Berg, sociolog på Uppsala universitet, tror att många killar lär sig redan som barn att det är okej att knuffas utan att någon vuxen går in.