Samtidigt uppger var tredje polis att deras kompetens inte tas till vara och att polismyndigheterna är alldeles för hierarkiska. Det visar en undersökning som Exquiro Market Research genomfört för Polisförbundets räkning bland 1008 poliser.
Polisförbundets ordförande Jan Karlsen säger att ledarskapet är en av nycklarna till förbättrad hälsa bland poliserna.
– Hierarkiska organisationer, där medarbetarna inte har tillräckligt med inflytande över det egna arbetet, kan bidra till att de anställda oftare sjukskrivs för utbrändhet, säger Karlsen som också poängterar att cheferna måste ges möjlighet att utveckla polisverksamheten tillsammans med medarbetarna.
Av undersökningen framkommer att poliserna vill förbättra jämställdheten.
Många efterlyser fler kvinnliga chefer, fler kvinnliga poliser och ett aktivt arbete för att förändra den manliga normen.
– Polisförbundet vill aktivt bidra till att skapa en attitydförändring inom poliskåren. Det handlar om hur vi beter oss mot varandra men det är lika viktigt hur vi uppfattas av medborgarna. Polisen ska vara ett föredöme när det gäller attityder och värderingar, säger Karlsen.
Fakta Polisenkät
l 35 procent tycker inte att deras kompetens tas till vara på bästa sätt. Bland kvinnliga poliser uppger 43 procent att deras kompetens inte tas till vara på bästa sätt.
l Var fjärde polis har varit utsatt för hot om våld de senaste månaderna.
l Poliserna vill förbättra jämställdheten genom att anställa fler kvinnliga poliser, fler kvinnliga chefer, uppmuntra kvinnor att söka fler tjänster samt sträva mot en rättvis lönebehandling.
l 46 procent av poliserna har känt oro för att bli utbrända, 61 procent har en kollega som är sjukskriven för utbrändhet och 27 procent har varit sjukskriven på grund av arbetsbelastning
l Drygt hälften av poliserna anser att de inte har fått tillräckligt med vidareutbildning. Källa: Exquiro Market Research